Co tvoří 50 % úspěchu v podnikání na mateřské?

Tady u nás na webu maminkatelky se bavíme o podnikání na mateřské, a vůbec při dětech. A o tom, jak takové podnikání může být ziskové. Když jsem s projektem před sedmi lety začínala napsala jsem článek Uhoněná máma nebo máma z časopisu.

Měla jsem tehdy vedle sebe a na svých koučováních dva typy podnikatelek. První skupina si uměla velmi dobře práci zorganizovat a všechno jim fungovalo, podnikání vydělávalo, a ony nikdy nebyly ve vleku událostí. A pak byla druhá skupina maminkatelek, které to nezvládaly. Nestíhaly, byly unavené, nebo nevydělávaly.

Článek supermáma popisoval, jak je to o organizačních schopnostech.

V podnikání při dětech jsou organizační dovednosti klíčové. To, co však odděluje uhoněné mámy od zorganizovaných, není jen schopnost organizace nebo si umět věci dobře zařídit.

Na konzultacích, kurzech a nakonec i v Úspěšné a Odpočaté jsem měla možnost pozorovat ženy, které se ocitly na hranici svých sil. Přepracovaly se, uhnaly, nebo dělaly průšvihy s klienty. Nedodaly, co slíbily a ono je to dohonilo.

Nikdy se nepřepracovaly ženy, které měly dobrou rodinnou situaci, fajn vztah s partnerem a podporu širší rodiny. (Pozor i výjimka se dá najít)

Kritická role zázemí

Začala jsem to sledovat. Jednou jsem si vypracovávala klientské statistiky. 20% nejúspěšnějších mělo vynikající zázemí. Dívala jsem se na to hlouběji. Začala se tím zabývat, přidala otázky do dotazníku před konzultací.

Znovu a znovu se ukazovalo, že zázemí hraje prim.

Co do zázemí řadím: 

  1. Finance
  2. Hlídání
  3. Psychická podpora

Hlídání je myslím jasné. Prostě ten, kdo má kvalitní hlídání, může pracovat více, koncentrovaněji, než ten, kdo ho nemá. Psychická podpora a celková podpora rodiny hory přenáší. Máte se na koho spolehnout, máte si kde postěžovat.

Když to ovšem nemáte, podnikání se vám rozjíždí špatně. A tady nastupují peníze. Pokud nemáte podporu a nemáte hlídání, které je od babiček a dědečků, tak si jej musíte zaplatit. A právě tady nastupuje role financí. Rodiny, které mají dobrou finanční situaci si mohou dovolit zaplatit za hlídání, mohou investovat do rozjezdu podnikání, do kvalitního poradce, mohou investovat do někoho, kdo zastoupí péči o domácnost.

Moje zkušenost ukazuje, že zhruba 20 % žen má dobré až vynikající zázemí. 20% má zázemí mimořádně špatné zázemí. Špatná finanční situace rodiny, špatné vztahy a všechno je jen na ženě. 

Nejde to zázemí nějak obejít? 

Když jste fotografka, máte fotit svatbu, všechno je domluvené, a protože jste šikovná, tak jste si zařídila dublované hlídání (manžel a babička). Jenže partner musel na poslední chvíli odjet. Pak ale onemocní dítě, a následně babička. Pokud jedno dítě má rok a 2 měsíce a druhé 3,5 roku, tak na svatbu neodjedete. 

Svatbu prostě jindy nenafotíte. Nedá se to přesunout.

Navíc přidáte komplikace nevěstě. Ta vás pomluví a je vymalováno.

“Pamatuji si na zlatou větu z Dominičina kurzu: ‘Jedině hlídání pomůže vybudovat fungující business na mateřské.’ A já si říkala jasně, to nějak zvládnu i sama. Hlídání jsem nakonec do roka a půl věku dcery neměla, fotila jsem a bylo to strašné. Aneb „ověřeno za vás“,” popisuje své dny bez chůvy fotografka Evka Neuman.

Později i když dcera nastoupila do školky, tak jako zálohu chůvu k dispozici už vždy měla.

“Dcera chodila do školky ze začátku na dva dny a pak hlídala chůva, protože spoustu akcí nemohu ovlivnit, kdy budou. Sice mohu mít v úterý a ve středu školku, ale akce probíhají i ve čtvrtek nebo v pět odpoledne. Svatby bývají v pátek nebo o víkendu, takže jsem potřebovala druhého člověka, který vykryje tyto momenty,” dodává.

Nebo jste třeba lektorka. Na školení, které stojí 4 500 má přijít 15 lidí. Už se těšíte. Dítě dostalo rýmu a nechají vám ho ze školky doma. Chůvu nemáte a manžel si takto narychlo volno z práce vzít nemůže. Když školení přesunete, ⅓ lidí pravděpodobně na další termín nebude moci přijít. Vzít dítě na tak drahé školení nepřichází v úvahu a vy máte jen 2 hodiny než školení začne.

A tak školení přesunete. Když se vám toto stane vícekrát, budete považována za nespolehlivou.

Když nemáte dost hlídání, a máte slušnou finanční situaci, peníze vám slouží na pokrytí právě těchto mimořádně nepříjemných momentů. Prostě si zajistíte hlídání placené

Nebo peníze využijete na to, abyste správně nastavila prodejní kanály, prodejní trychtýř, cestu zákazníka.

Pokud víte, že máte vytvořenou dobrou kampaň, která vám přináší rozumné peníze a vám teď zbývají peníze jen na to investovat do reklamy 1000 Kč měsíčně, budete na tom hůře, než kdybyste mohla investovat 10 000 měsíčně.

Proto zázemí (hlídání, podpora a dobrá finanční situace) hraje prim.

Zázemí je 50 % úspěchu v podnikání na mateřské

Když se bavíme o úspěchu je třeba ho nějak definovat. Řekněme, že je to výplata 50 000 do 5 let od rozjezdu podnikání a k tomu být v pohodě. Nějak to kvantifikovat musím. Tak takto. Jde jen o to si představit to, o čem píšu.

Když si představíte těch 20 %, které mají špatné zázemí. Rodina nejen že nemá dostatečné peníze, ale ty skutečně chybí i na velmi základní věci. Hádky jsou na pořadu dne. Do toho žena nemá hlídání a tak pracuje buď tak, že jsou děti ve školce, nebo sedí u televize. Maminka ví, že to není dobré, ale nemá jinou možnost

A navíc je celá péče o domácnost na ní. Každou korunu, kterou vydělá, z podnikání bere, protože je potřebuje na rodinu. Nemá tak možnost investovat do marketingu, který by jí přinesl více peněz. Takovou klientku jsem měla. Měla zaplaceny konzultace, ale nikdy je nevyužila. A po 10 letech podnikání byla na 50 000 čistého, ale nedá se říci, že by to byla pohoda.

Hlavně nezbývá ani mentální energie ani čas na to, aby postupovala strategicky.

Ve stejném oboru podnikala naopak žena, která měla vynikající zázemí. Podporu od partnera nejen emocionální, ale pro byznys. Byl její největší fanoušek. Partner pomohl investovat do hlídání, do péče o domácnost. Neměl nároky na to, jak moc mají být vyžehlené košile.

Tato druhá klientka vložila pro práce méně času, ale za to mohla postupovat strategicky, a za rok a půl byla na stejné výplatě (na těch pravidelných 50 000). Nebylo to bez starostí, ale nemusela denně překonávat překážky už jen na to, aby vůbec mohla pracovat. Naopak mohla si občas odpočinout, měla možnost se zamyslet nad strategiemi.  

Takových příkladů vidím více. Zázemí je důležité. Při dětech se nikdy nevyhnete limitům špatného zázemí.

Když je zázemí skvělé

Gratuluji. Máte mnoho důvodů být spokojená a vděčná. U byznysu si hlavně dávejte pozor, abyste neproinvestovala peníze. Proinvestovat peníze v podnikání je velmi jednoduché. Mnohem těžší je ty peníze vydělat. 

Proto se soustřeďte na :

 1. Lean Startup. Pomalý rozjezd, kdy si testujete možnosti výdělku. Lean startup vám pomůže neinvestovat zbytečně. A testovat odkud vám peníze plynou.
 2. Mentoring. Pokud máte peníze na investice, tak zkuste si najít mentora. Ne ovšem takového, který vám řekne jen, super, jdi do toho. Chcete takového, který vám bude hrát ďáblova advokáta a nedovolí vám investovat zbytečně.
 3. Analýzy. Nastavte si cestu klienta tak, abyste věděla, že když investujete 1 Kč například do facebook reklamy, tak prodáte za 50 Kč. Jakmile nějaký poměr budete mít, můžete peníze investovat. A víte, že z každé vydané koruny připluje 50 Kč na účet.

Takto si zajistíte rozjezd podnikání, aniž byste proinvestovaly peníze, které byste jinak využila na hezkou dovolenou. Dovolená je lepší než web, který nevydělává. 

V našich rozhovorech má spousta žen poměrně dobré zázemí, a proto jsou úspěšné. Mají na práci prostor. Můžou se jí věnovat. Pro inspiraci si můžete přečíst rozhovor s Polinou Ševčíkovou.

Pokud zázemí chybí 

Počítejte s tím, že pokud podporu nemáte, tak rozjezd podnikání půjde pomaleji. Mnohem pomaleji budete mít finanční výsledky. To samo o sobě zatěžuje psychiku. Když se člověk snaží řadu let a nevidí na účtu peníze, propadá nejistotě a pochybuje o svých schopnostech.

Častěji se budete dostávat do vyhrocených situací. Někdy chybí hlídání, peníze nebo mentální síla. Budete častěji muset volit mezi dvěma zly.

Jak se srovnat s tím, že zázemí chybí: 

  1. Neobviňovat. Ani sebe, ani partnera, ani rodinu. Tím, že si na ně budete stěžovat, se budete jen vyčerpávat. Obviňování také vede k tomu, že samu sebe stavíte do role oběti. Z role oběti jen těžko vybudujete funkční byznys.
  2. Brát to pragmaticky a podnikatelsky. Na nedostatečné zázemí se podívat z nadhledu jako na výchozí bod. Pokud nemáte hlídání a podporu, tak musíte najít takový byznys model, kde nevadí, že práci doděláte, až děti budou zdravé. Pokud nemáte na investice do nového webu, tak si najdete práci, která vám zajistí nejen peníze do domácnosti, ale také menší kapitál na rozjezd podnikání. 
  3. Podnikání je běh na dlouhou trať. Rozjezd podnikání bez podpory je maraton. Nesmíte proto přepálit start. A vyčerpat se v prvních měsících. Důležité je systematicky postupovat krok za krokem 
  4. Nesrovnávejte se s nikým. Nikdo nemá stejné podmínky jako vy! I když dělá podobný byznys, nikde nevíte, jaké byly startovní podmínky toho druhého.
  5. Nastavte si realistické cíle. Vyjděte z toho v jaké jste situaci, podle toho si naplánujte několik vylepšení. Nesnažte všechno pytlíkovat. Vyberte jednu a dotáhněte ji do konce.
  6. Nevymlouvejte se. Neberte svoji situaci jako výmluvu na to, že se nemůžete posunout v podnikání dopředu. Vy máte situaci akceptovat a pochopit. Až to uděláte, tak je nutné vytvořit takové řešení, které vaši situaci obejde. Rozdíl mezi výmluvou a přijetím situace je v tom, že ve druhém případě se pokoušíte zavádět alespoň malé změny.

Když zázemí chybí, tak si ho postupně musíte vybudovat sama. Musíte být sama sobě největším fanouškem. To za vás nikdo neudělá.  Když se budete držet předchozích rad, budete schopná se posouvat směrem ke svému cíli.

Najděte cestu, jak kompenzovat, co vám chybí. Když jsou to peníze, tak nastoupíte na půl úvazku do práce, abyste mohla do rodiny přispívat a mohla si dovolit menší investice. Když chybí psychická podpora, najdete ji mezi podnikatelkami v podobné situaci. Když chybí hlídání, tak si na něj buď vyděláte, nebo najdete takový byznys model, který dovolí pracovat málo.

 

Jakou roli podle vás hraje zázemí a pokud jste ho neměla, jak jste si poradila, abyste byla v pohodě?

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.