Jsem samoživitelka na mateřské a ráda bych rozjela podnikání. Kde mám začít?

Nedávno jsem dostala e-mail od jedné paní, která se měla brzy stát maminkou. Zároveň je ale samoživitelkou a ocitla se v tíživé finanční situaci. I proto ji vyvstala myšlenka - pustit se do podnikání na mateřské.

 

S tím padlo hned několik otázek. Kde začít? Do čeho se pustit? Jaké první kroky podniknout, když už se jednou finančně spálila a peníze na kurzy nebo konzultace zkrátka nejsou? Existují služby pro ženy/matky podnikatelky v podobné situaci, které by byly financované státem či z grantů a tedy pro uživatelky alespoň nějakou dobu bezplatné?

Složitá doba pro start podnikání

V podobné situaci se nachází spousta žen, nicméně podnikání je v dnešní době mimořádně složité a ještě složitější je se zorientovat a nenaletět podvodníkům.

Kurzy, které jsou přes neziskovky či zdarma většinou nejsou dostatečné, je jich málo. Pak je v Česku také hromada kurzů od podvodníků a spousta lidí jim propadla. 

Na začátek je potřeba si vůbec spočítat, jestli podnikání bude cestou, kterou se uživí. Nebo nebude. Je důležité dělat takovou činnost, která je od začátku zaplacená, tedy, aby šla na volnou nohu a poskytovala služby. 

Rozhodně samoživitelkám i maminkám na rodičovské obecně nedoporučuji pouštět se do podnikatelských projektů, které vyžadují vysoké vstupní náklady - na pronájem prostor (kavárna), na zaměstnávání lidí (restaurace) nebo do velmi oblíbených e-shopů, které vypadají na zvládnutí jednoduše, ale v konečném důsledku vyžadují spoustu času a především hodně peněz na reklamu, bez které se internetový obchod je těžko prosadí. Však se podívejte na příběh a přešlapy samoživitelky Marcely, která e-shop vedla a nakonec se ziskem prodala. Stejně tak se dnes velmi těžko uživí i prodejci on-line kurzů.

Naopak vhodné je vybírat zaměření, kde už máte nějaké know-how (např. účetní - přečtěte si příběh Zuzany), nebo pokud jste organizačním typem, můžete pomalými krůčky začít bez vysokých vstupních nákladů třeba jako virtuální asistentka. O svém příběhu krásně vypráví Klára.

Samoživitelky mají jednu velkou výhodu - sílu MUSU. Musí hned začít vydělávat, i proto se často zaměřují na to podstatné, co hned vydělává. Teď jen vybrat to správné zaměření. V tom vám může pomoci náš kurz Nastartuj svůj byznys, který je celý zdarma u nás na webu.


Warning: Attempt to read property "ID" on string in /home/html/maminkatelky.cz/public_html/www/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(133) : eval()'d code on line 5

Pokračujte zde: