Mastermindy nefungují?

Ve světě ženského podnikání se proslýchalo, že prý mastermindy nefungují. Nebo, že ženy takové blbosti nepotřebují. Inu. Mastermind je vysoce funkční koncept, pokud si jej nepletete s kurzem nebo programem, jako jsem popsala v předchozím článku. Mastermindy fungují, když jsou profesionálně vedené. 

Mastermind je funkční koncept

Jde o jasně danou metodiku, kde si členové navzájem pomáhají řešit problémy. Funguje to tak, že každý člen přinese aktuální téma, které řeší. Skupina se pak dohodne, jakým tématem se začne zabývat jako prvním. A postupně se všichni členové prostřídají. Někdy je téma na pár minut, jindy i na pár hodin diskuze. 

Pokud je skupina dobře vedená a jednotlivé členy posouvá, tak ji podnikatelé využívají i 10 let. Třeba majitelka Spanxu Sarah Blakely. Ta chodí do mastermindu od začátku svého podnikání a stále v tom pokračuje. Spanx existuje více než 25 let.

Každý mastermind ovšem stojí a padá na dvou věcech: 

 1. členové 
 2. ten, kdo mastermind vede. 

Mastermind je jen tak dobrý jako jeho členové

Žádný mastermind nebude fungovat bez aktivních členů. Pokud se v něm objeví více členů, kteří se jen chtějí vést, tak se mastermind zhroutí jako domeček z karet.

Proto mají často mastermindy velmi přísná pravidla pro to, koho přijmou. Takové mastermindy, kam chodí lidé jako majitelka Spanxu, jsou naprosto neveřejné. Dostanete se tam jen na pozvánku.

Jiné mají proces, jak členy vybírat. 

Součástí musí být také lidé, kteří jsou si navzájem ochotní pomoci. Jsou schopni sdílet svoje nezdary a zkušenosti pro to, aby se navzájem posouvali dál a řešili problémy.

Takže členové musí celkově: 

 1. být aktivní
 2. naslouchat si
 3. podávat si pomocnou ruku
 4. sdílet svoje nezdary a zkušenosti

Mastermind je jen tak dobrý, jako ten, kdo jej vede 

Mastermindy vedu a účastním se jich od roku 2011. Pokud mastermindy nemají dobré vedení, tak prostě nepřežijí více než jeden rok. Protože půlka lidí bude neaktivní, tak přestanou chodit. Nebo jsou velké rozdíly v tom, co jednotliví členové umí.

Někdy se ve vedení mastermindu střídají sami členové, postupují podle předem dané metodiky a na vedení takového mastermindu dostávají zpětnou vazbu. 

Jindy existuje vůdce smečky, který mastermind aktivně organizuje, nebo je za jeho vedení placen. Takový vůdce smečky musí umět mnoho věcí: 

 1. Musí umět vyhodit nefungujícího člena. 
 2. Nesmí na mastermindu být finančně závislý, protože by jinak nemohl vyhodit členy, kteří jsou nefunkční.
 3. Měl by podnikání (nebo jinému tématu) rozumět do hloubky, aby mohl poradit také ze své zkušenosti a nestálo to jen na členech. 
 4. Musí umět sestavit vyváženou skupinu.
 5. Musí umět udržet otěže, když do skupiny přijde někdo, kdo strhává pozornost jen na sebe.
 6. Nesmí to být mastermind, kam jsou lidi agilně přemlouváni, protože někteří podlehnou a začnou se účastnit, i když nejsou vhodní členové. 
 7. Musí umět řídit konflikty nebo se jim musí umět vyhnout.

Pokud vůdce smečky nemá zkušenosti, může se stát, že některé situace nevyhodnotí včas (nefunkční člen, člen co strhává pozornost, jen se vezoucí členové, členové, kteří se nikam neposunou) a ze skupiny pak odejdou nejvíce aktivní členové. 

Zároveň musí umět budovat důvěru, respekt, a ve členech podporovat schopnost cílit na branku a posouvat se vpřed. A to spousta lidí prostě neumí.

Moje zkušenost je, že půlka podnikatelů by nikdy nemusela skončit, kdyby chodila do funkčního mastermindu, protože by jim pomohl překonat potíže na cestě.

Přidejte se, dejte si 3 měsíce na zkoušku: Mastermind s Dominikou

Pokračujte zde: