Bojíte se, že vám uteče konkurence?

Postupně na zkrácený úvazek buduji svoji malou firmu. Záměrně jsem si vybrala takové podnikání, které mi dovoluje chodit na všechny besídky Aničky, vyzvednout ji ve škole ve dvě a pak několik hodin lelkovat, číst si, nebo si spolu zahrát nějakou hru.

Vybrala jsem si takovou práci, kterou mohu dělat, když ona je ve škole, a kterou nedělám, když je ze školy doma. 

Zvolila jsem si odstěhovat se z Prahy, abych si mohla užít posledních pár let, které nám zbývají s tatínkem. Jeho smrtelnosti jsem si velmi dobře vědomá, protože moje maminka umřela před 14 lety. Tatínkovi bude 80.

Dělám z hlediska své práce i života volby, které jsou důležité, abych se na sebe mohla v klidu každý den dívat do zrcadla a říci si - udělala jsi to dobře.

Jsem spokojená s tím, jak se moje kariéra vyvíjí - mám plný kalendář klientů. Tedy jsou vyprodané ty hodiny, kdy pracuji a dcera je ve škole. On-line kurzy se mi postupně prodávají více a více. Sice jsem musela kvůli dvěma stěhováním hodně zpomalit, ale vidím před sebou dobrou budoucnost.

Navíc se stále učím nové věci, nové dovednosti, které případně mohu využít v nových byznysech. Za osm let, co jsem mámou, jsem se zvládla naučit velkou řadu nových věcí, od psaní kampaní a prodejních textů, přes natáčení videí do kurzů, po řízení malé firmy. Dovednosti jsou to použitelné i jinde než zde na maminkatelkách.

Jsem vděčná za to, že jsme všichni zdraví, že mám zahrádku, kde se mohu realizovat, že s námi bydlí můj tatínek, který už nemusí chodit do práce.

Občas, většinou vlivem sociálních sítí na mě padne temnota.

Všimnu si, že někdo, kdo začínal později než já, je v byznysu mnohem dál. Nebo to tak alespoň ze sítí vypadá.

Zabolí to.

V prvním okamžiku si začnu klást otázky, jestli to má smysl (zapomínám na tu výplatu, co nosím domů), jestli toho nemám nechat.

Je to však jen moje první reakce. Jak mozek vytváří teorie o mé vlastní nedostatečnosti tzv. impostor syndrome. Znám to, vím, že mi to dělá, tak tomu nedávám moc prostoru.

Jen párkrát se nadechnu a  vydechnu. Udělám si kontrolu reality (popisuji níže, tak vydržte). A začnu si uvědomovat několik věcí.

Ti, se kterými mě sociální sítě nutí se srovnávat (už jen tím, že je vidím na sockách), nikoliv vědomě, jsou jinde než jsem já: 

Pracují více hodin

Tihle lidi, ale nepracují 12 - 20 hodin týdně tak, jako jsem pracovala já v prvních 5 letech Aničky, nebo 25  nebo 30 jako pracuji od nástupu Aničky do školy. Oni často pracují 12 hodin denně. Nebo takto intenzivně pracovali prvních pár let.

Druhou věc, kterou si hned v zápětí uvědomím, že: 

Nemají děti

Někteří to už nestihnou. Někteří je nemohou mít, někteří by chtěli, ale není vhodný partner. 

Tady u mě začne nastupovat vděk. Jsem to já, kdo má to štěstí, že má dítě. Můj život je mnohem bohatší. Nikdy bych toho nevěděla tolik o bílých tygrech nebo želvuškách. Víte že přežijí poměrně dlouho i ve vesmíru? 

A pozor, nejde tady o to, že se povyšuji nad někoho, kdo děti nemá. Já jsem děti chtěla od 16 a těšila se na ně. Je to tak, že mám právě to, co jsem chtěla.

S dětmi je to někdy náročné, když jsou nemoci. Bylo to náročné, když jsme se stěhovali. Bylo to naprosto šílené, když jsem měla problém se štítnou žlázou. 

A právě tím děti matkám do byznysu zasahují

Proto pro mne nedává smysl srovnávat se s někým, kdo posledních 7 let pracoval i o víkendech, aby vybudoval funkční firmu.

Nejde o rovnou soutěž, jde o volbu

Ten člověk má odpracováno o několik tisíc hodin více než já. Pokud by to bylo nějakých 5 hodin denně navíc, za 7 let to dá více než 7 000 hodin. A to se rozhodně v byznysu projeví.

Já jsem záměrně zvolila tu pomalejší cestu, abych měla čas na dítě a současně si udržela dovednosti. Toto bylo moje rozhodnutí.

Díky mé oblíbené psychologii vím, že důležité je prostředí, ve kterém se nacházíme. To nás formuje a dává nám možnosti, nebo je před námi skrývá. Právě jsem také vybudovala Úspěšnou a odpočatou. Ti, kdo nemají děti jsou prostě jinde. V úspěšné si hýčkáme maminky, které chtějí podnikat na půl plynu. Jde to, má to svoje pravidla a specifika, ale jde to. Občas se musí zatnout, ale nemusí se jet na dřeň. 

Až budete občas jako já panikařit, že někdo je úspěšnější, než vy, zamyslete se nad tím, jaké ten člověk měl zázemí, kolik hodin pracoval. 

A vzpomeňte si na to, kolik nocí jste probděly s nemocným miminkem, jaké to bylo, když dítě po pozvracené noci zvládlo pozvracet všechna prostěradla a vy jste už neměly, co dát na postel. Mohly jste se pak na nějakou práci suprově soustředit?

Děláte to nejlepší, co umíte 

Pokud se vás drží představa, že by to mělo celé být rychlejší, naučte se zdvojnásobovat obrat, a ještě lépe zisk. Je to moje oblíbená metoda, protože zdvojnásobování obratu je zvládnutelné i když máte malé děti. Jen se nesmíte věnovat zbytečnostem. V kurzu 7 chyb vám to podrobněji vysvětlíme.

I kdybyste začínaly na 5000 měsíčně, tak při zdvojnásobování druhý rok máte 10 000, třetí rok 20 000, a čtvrtý 40 000.

Někdo se rozhodne udělat dost pro to, aby navýšil výplatu o 5000 Kč, někdo chce překonat 5 milionů obrat. Zvolte si tempo a toho se držte. Zdvojnásobit obrat jde i při polovičním úvazku. 

Až se do vás pochybnost zakousne 

Protože se pravidelně pokouší o všechny, které nepracujeme klasickou pracovní dobu. Já sama si pokládám několik otázek, které mě z pochybností vyvedou

  1. Pracuji tolik hodin, kolik jsem si zvolila? Nebo více? Méně?
  2. Investuji čas do takových projektů, které mě posouvají dopředu?
  3. Mám stále čas na dítě/děti, tak jak si představuji?
  4. Mám čas na to, abych trávila čas s tatínkem na zahradě?
  5. Udělala jsem to nejlepší, co jsem věděla pro rozvoj svojí firmy?

Je to pro mě reality check. Pokud i vy odpovíte na všechny otázky kladně, můžete si s klidným srdcem oddychnout. Protože jste si zvolila svoji cestu a po té úspěšně šlapete ke svému cíli. 

A dál to už nerozebírejte. Buďte za sebe ráda a zbytečně se nestrachujte. 

Ten, kdo je dál za kratší časové období, pravděpodobně ale pracoval mnohem více času. Nebo také mohl mít benefity jinde. Neměl třeba na bedrech nemocné dítě, celou domácnost a do toho běžící práci. Nebo mu pomohl někdo s velkým mailing listem. 

Všechno chce svůj čas a vy se krok za krokem dostanete, kam potřebujete. Jen je zbytečné se stresovat okolím, které ty podmínky a samotný život může mít nastavený úplně jinak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.