Chcete nadprůměrnou výplatu? Jako máma musíte...

Mluvíme o vizi, kdy maminkatelka pracuje na zkrácený úvazek, má průměrně více dovolené, než je běžné - například nepracuje přes léto nebo si uvolní jeden týden v měsíci.

Když něco takového chcete, je jasné, že tomu musíte něco obětovat.

Úspěšná maminkatelka

A protože maminkatelku definujeme jako ženu, která nechce obětovat množství času, které věnuje dětem, ani dostatečné příjmy, musí ubrat jinde a jinde přidat.

Aby fungovalo to, co popisuji (jako matka máte 50 000 výplatu čistého), musí maminkatelka:

 1. mít naprosto striktně danou pracovní dobu například 4 hodiny denně a k práci se pak nevracet
 2. musí mít na tuto dobu pravidelné hlídání - tedy nejen rodina, ale hlavně placená chůva doplňovaná školkou a rodinou - rodina málokdy stačí
 3. musí si vydělat dost na to, aby se jí vyplatilo platit chůvu - tedy většinou si z podnikání musí vyplácet výrazně více než 20 000 - (více popisuji v článku 20 000 nestačí)
 4. musí si vybrat správný byznys model, který jí je schopen tyto peníze vydělat
 5. musí najímat lidi, kteří pracují místo ní, protože nikdo nezvládne na poloviční úvazek sám řídit a pracovat ve firmě a ještě si vyplácet 50 000

Většinou se v podnikání na mateřské dostanete na čistou výplatu 50 000 Kč za měsíc po pěti letech, když to děláte opravdu dobře a soustředíte se na zdvojnásobování zisku. 

Mluvíme o byznysech, které jsou výdělečné. Nevýdělečné byznyzysy nevydělají, proto je nedělejte. V takových byznysech se na 50 000 Kč výplatu nedostanete.

Pokud k předchozímu vyjmenovanému přidáte manažerské dovednosti navíc, a umíte dotahovat projekty do konce, tak na 50 000 můžete být za 3 - 4 roky.

Zažila jsem i ženy, které se tam dostaly za rok a půl nebo za dva: Jenže to nejsou průměrné ženy. Mají velmi specifické podmínky

 1. mimořádně výdělečný byznys model (právník vydělá více než lektorka angličtiny)
 2. mohly si dovolit investovat více než 100 000 do marketingu a školení
 3. mohly si dovolit investovat měsíčně 10 000 - 15 000 do hlídání
 4. přísně si vybíraly strategické kroky, které dotahovaly do konce
 5. měly slušné manažerské dovednosti
 6. umí skvěle delegovat
 7. mají vynikající pracovní morálku
 8. 10 let zkušeností z předchozího byznysu, které přetavily v nový byznys
 9. často také pracovaly v jiném zaměstnání i při rozjezdu podnikání, aby si mohly dovolit investovat.

Jejich úspěch stojí na dvou nohách: Vynikající zázemí a všechny své dovednosti využívají na aktivní budování svého podnikání.

Proč musí být tyto podmínky splněny? 

Vrátíme se k mému oblíbenému zdvojnásobování obratu a zisku. Doporučuji, aby se žena naučila každý rok zdvojnásobovat obrat, protože i když v prvním roce má 100 000 obrat, za 5 let je na milionu a půl a může si dovolit vyplácet si 50 000.

V každém podnikání jsou nějaké náklady a i když jde o konzultační byznys, tak jsou náklady okolo 50 %, protože počítáme s tím, že platíte sociální a zdravotní podle částek, které jste vydělala.

Můžete buď vydělávat, nebo dělat věci okolo byznysu - tedy web, sociální sítě…. Takže skutečně buď si někoho najmete, nebo to děláte samy.  

Když všechno děláte samy okrádáte se o čas, který můžete trávit vyděláváním. Takže, pokud máte rozumnou hodinovku, nevyplatí si to dělat samy. A pokud máte malou hodinovku, tak si zase nevyděláte i když budete pracovat hodně hodin.

Projděme společně všechny podmínky podrobně.

Podmínka první: Pravidelná pracovní doba

Jen s pravidelnou pracovní dobou lze pracovat v klidu a pohodě. Tedy bez stresu, že nestíháte dodělat nějaké věci. Pokud nemáte pravidelnou pracovní dobu, nemůžete nikdy rozplánovat kdy a kolik vyděláte. Zvlášť ne jako člověk, který pracuje jen sám na sebe. Pokud máte zaměstnance, musíte se jim věnovat a to opět vyžaduje pravidelnou pracovní dobu.

Vžijte se do situace. Nemáte pravidelnou pravidelnou pracovní dobu, dokončujete zakázku pro svého klienta, a onemocní vám dítě. Aktivně klientovi dáte vědět, že nestíháte, a on se zeptá: A kdy to tedy bude?

Nemáte odpověď. Protože nemáte pravidelnou pracovní dobu, nemůžete klientovi dát uspokojivou odpověď. Vy totiž nevíte, kdy budete pracovat.  

To stejné platí pro zaměstnance. Buď máte kdy se zaměstnanci probrat a vysvětlit, jak mají udělat práci. Nebo ji udělají podle sebe. 

Podmínka druhá: Chůva

Většina podnikatelek na mateřské nemůže spoléhat na rodinu ani partnera. Jen málokdo může spoléhat na to, že rodina bude schopna hlídat děti v té časové dotaci, jaká je nutná:  tedy 20 hodin týdně.

Můžete spoléhat na školku, ale dítě onemocní, proto to musíte kompenzovat chůvou, která dítě ohlídá, když je nemocné. Pokud chcete vyjímečnou výplatu, občas musíte zatnout zuby a volit mezi dvěma zly.

Zvlášť u miminek a batolat podnikatelky na mateřské využívají tzv. dublované hlídání hlavně pro situace, kdy víte, že hlídání prostě musí být a kdyby vybouchlo, tak to bude jeden velký stres. Na jeden termín zajistíte dva lidi, kteří pohlídají, a když jeden vybouchne, je tam stále ten druhý.

Podmínka třetí: Vydělat si na chůvu dost

Chůvy stojí cokoli mezi 100 a 200 korunami na hodinu, musíte vydělat několikanásobně více než kolik za chůvu zaplatíte. Když máte více dětí, tak zaplatíte ještě více. Průměrně tak za chůvu zaplatíte 10 000 až 20 000 měsíčně.

Takže vaše výplata se nutně musí dostat nejméně na dvojnásobek, aby se to vyplatilo. Jenže tady nemluvím o tom, že máte obrat 25 000 měsíčně, ale obrat musí být několikanásobný - tedy 500 000 až 2 000 0000 ročně.

Nesmíte se dostat do situace, kdy všechny vaše peníze platíte chůvě. Není to dobré pro byznys, nemáte pak z čeho investovat. Není to dobré na vaši psychiku. Jsou rodiny, které toto hlídání platí alespoň v prvních letech podnikání z rodinné kasy, ale ne každý toto štěstí má.

Podmínka čtvrtá: výdělečný byznys model

Aby člověk tolik vydělal, musí mít správně nastavené ceny, ale hlavně byznys model, který umožní slušně vydělat. Byznys model, který neumožňuje dostatečnou marži, nikdy nevytvoří dostatek, nevytvoří dost peněz na zisk ani na výplatu a je to činnost dlouhodobě frustrující. O vhodných a nevhodných byznys modelech mluvím v kurzu Chci podnikat, ale nevím v čem a jeho pokračování Chci podnikat a nevím, jak začít. 

Podmínka pátá: Delegace a procesy

Úspěšné podnikání většinou vyžaduje velkou řadu činností, které musíte vykonávat najednou, aby klient dostal vždy ve stejné kvalitě to, co měl dostat. Protože chcete pracovat na zkrácený úvazek, neexistuje šance, že všechny činnosti zvládnete sama. Někdo vám s tím musí pomoci

Když předáváte práci zaměstnancům a spolupracovníkům, chcete aby uměli dodávat práci ve stejné kvalitě, v jaké to děláte vy. Úspěšná delegace vždy stojí na tom, jak dobře máte nastaveny procesy

Procesy jsou vlastně postupy tak, abyste dodávali služby stále ve stejné kvalitě. Klient, když chce rohlík, tak jej chce dostat stejný, jaký koupil včera. Nechce jednou máslový a jednou pivní, aniž by měl možnost se rozhodnout.

Kromě podpory vaší práce, také potřebujete lidi, kteří nejen že převezmou administrativu, ale kteří vydělávají za vás.

  • u právníka je to koncipient
  • u konzultačního byznysu jsou to konzultanti
  • u webmastera jsou to webmasteři
  • u švadleny jsou to šicí dílny

Podmínka šestá: Dovednosti vyjímečných žen

U podmínky šesté se rozepisovat nebudu, řeknu to ve zkratce. Jde o know-how, které předávám ve více než 150 videích v Úspěšné a odpočaté, takže sem se to nevleze. Je to celá řada stavebních kamenů, které do sebe musí zapadnout. 

Mluvila jsem na začátku o podmínkách, které mají ženy, které dosáhly vyjímečného úspěchu. Z nich chci vypíchnout 3 dovednosti

 1. manažerské dovednosti
 2. strategický postup
 3. pracovní morálka

Tyto tři věci jdou ruku v ruce a žádné zázemí je nenahradí. I když budete mít vynikající zázemí, tak musíte mít dobrou pracovní morálku, strategický postup a pracovní morálku.

Kdy tohoto cíle dosáhnu?

Většina podnikání tohoto dosáhne při dvoumilionovém obratu, a některé vhodné podnikatelské modely i dříve.

Jestliže nechceme uhoněnou maminku, která nemá pořádně čas ani na děti, ani na podnikání, ani na sebe, musí tato maminka mít dostatečné zázemí - dost peněz na domácnost, dost peněz na výpomoc v domácnosti, dost peněz na hlídání. A toto je schopná si z výplaty 50 000 zajistit. Pokud je jako samoživitelka, tak si zaplatí i nájem.

Vím, že se teď na moji hlavu může snést kritika - že je to jen pro bohaté, jen pro lidi s dobrým zázemím.

A možná je. Dokud v Čechách nebude dostatečné množství hlídání placené ze strany státu, je nutné pragmaticky počítat s tím, že si na to nějak musíte vydělat.

Pokud se budete snažit to nějak pytlíkovat po večerech, dělat práci po večerech, možná si něco vyděláte, ale bude vás to stát spokojenost a rodinný život. Pokud nebudete chtít chůvu, tak si zase přivodíte stres z toho, aby vám náhodou dítě během důležitého projektu nebo schůzky neonemocnělo a vy jste se tak zase dokola musela vymlouvat, že vše odkládáte.

To, co nabízím já, je systém, jak se postupně dopracovat k tomu, že máte výplatu 50 000. 

Není pravda, že je to pro bohaté. Je to pro odhodlané. Pro ty, kteří jsou schopni dělat a dělají takové kroky, které vedou k vybudování těchto pěti podmínek. Není to cesta lehká, ale není nemožná.

Než se tam dostanete, bude to trvat při polovičním úvazku pět let, pokud máte dobré manažerské dovednosti, dostanete se tam za tři roky. A pokud máte zkušenosti a jméno v oboru, ve kterém podnikání rozjíždíte, budete tam za dva.

Někdo měl mimořádné zázemí - tedy podnikatelskou rodinu, která pomohla podnikatelce prodat její produkty, takže ano sice pracovala jako divá, a měla několik milionů za dva roky na účtu. 

Pokud vezmeme běžnou ženu, která nemá vynikající zázemí, tak té těch pět let bude trvat, než se na tuto výplatu dostane. Je lepší se na to připravit.

Možná si teď říkáte, podnikám pět let, ale toto všechno není pravda? 

Opravdu ale máte každý týden kromě dovolené a léta takové hlídání, že se na něj můžete spolehnout, i když je dítě nemocné?

Platíte si výpomoc v podnikání už od prvních vydělaných peněz?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.