Čistá výplata 50 000? To jde s prstem v nose

Nedávno jsem na facebooku prohlásila, že pokud někdo chce mít při dětech do 5 let čistou výplatu 50.000 korun, musí nastoupit automatizace, spolupracovníci a procesy.

Spustila se diskutující panika:

“Moc paušalizujete!”

“To není pravda, já jsem si 50.000 vydělala s prstem v nosu a ještě více.”

“Člověk nemusí být majitel s.r.o., aby si vydělal takovou částku.”

I přes tyto všechny reakce si za svým výrokem stojím.

Mám k tomu dva důvody

Důvod první: Nebavíme se o raritách jako jsou jednorožci

Pracuji s podnikatelkami od Aniččina narození. Vidím do čísel byznysů. Vidím do nich dlouhodobě. Jsou klientky, se kterými pracujeme 4 nebo 5 let. Průměrně se mnou klientky pracují dva roky. Každý rok odkonzultuji přes 250 hodin a průměrně dalších 300 hodin strávím poradenstvím v Úspěšné a Odpočaté. Zatím jsem nepotkala žádnou ženu, která: 

 1. má malé děti do věku 5 let
 2. a pracuje 12 - 20 hodin týdně (nebo 30) 
 3. a při tom si pravidelně vyplácela z podnikání pravidelnou čistou výplatu 50.000 Kč (klíčové je slovo pravidelně, tedy každý měsíc)
 4. a celé to dělala sama bez jakékoli výpomoci
 5. celé to rozjela až při dětech

Ale ráda se nechám překvapit a tento výjimečný úkaz přírody si nechám ukázat. Prozatím jej budu považovat za jednorožce.

Takže pokud sama za sebe nezvládnete mít pravidelnou výplatu 50.000 a máte v náručí malé miminko, nenechejte se zviklat hlasy, které říkají, že ony to tak mají.

Několikrát jsem psala, že znám hromady úspěšných žen, o kterých se v médiích píše, ale třeba si tři roky nevyplácely výplatu z byznysu. Takže není všechno zlato, co se třpytí.

Důvod druhý: nevychází to matematicky

Abych svá tvrzení podepřela argumenty, pojďme si udělat jednoduchý propočet. Mluvíme o maminkatelkách, takže musíme splnit tyto podmínky

 1. práce na půl úvazku 
 2. čistá výplata 50 000

Práce na půl úvazku

Nehodlám podporovat nějaký workoholismus, ani s malými dětmi, ani před nimi ani po nich. Jsou studie, že je to nezdravé a já jim věřím. I kdyby studie nebyly, tak raději budu jen tak sedět na zahradě a popíjet čaj. Teď mám favorit - čaj z lístků sakury.

Pro práci s malými dětmi považuji za zdravé pracovat na půl úvazku. Mně se to líbí víc, než pracovat na plný. 

Za práci na půl úvazku považuji 20 hodin týdně. Některé maminky však pracují jen 12 hodin týdně. 

Za měsíc pak odpracuje taková maminka za 4 týdny po 12 hodinách celkem 48 hodin. Ty dva nebo tři dny v měsíci, které jsou nad 28 dní, nepočítám, beru to jako bonus - třeba ty dva dny v měsíci bude mít čas jen pro sebe.

Výplata 50.000 čistého nejsou příjmy nebo obrat

Nejprve si definujeme výplatu. Někdo těmto příjmům v podnikání říká výdělek a ono se to pak plete. My budeme striktně oddělovat:

 • Za  měsíční obrat nebo příjem v podnikání považuji všechny peníze, které člověku připlují z podnikatelské činnosti na účet.
 • Za výplatu považuji peníze, které člověk vyplatí sám sobě.

Proč? Protože doporučuji mít finance byznysově oddělené od osobních. Proto si nejlépe vytvořte dva účty - osobní a byznysový. Celkově doporučuji v kurzu Srovnej finance do latě více účtů, ale nám stačí pro představu účty dva.

Výplata je to, co si za celý měsíc pošlu z podnikatelského účtu na osobní účet. Navíc předpokládám, že si člověk z osobního neposílá zase zpátky peníze na podnikatelský.

Pak se dostáváme k výplatě pravidelné. 

Jak vypadá pravidelná výplata?

Za pravidelnou výplatu považuji to, že člověk má nastavený trvalý příkaz (nebo mu to vypočítává účetní) a posílá si měsíčně stejnou částku (plus mínus 10%, pokud výpočty dělá účetní) 

Pravidelnou výplatou není to, že jeden měsíc si pošlu 17 000, druhý měsíc 42 000, třetí měsíc nic, a čtvrtý měsíc 200 000. I kdyby to v součtu udělalo těch 600 000, tak to není pravidelná výplata. Takto vyplácené peníze považuji za zisk. Nikoli za výplatu.

Pravidelná výplata 50.000 je tedy částka, kterou sama sobě pošlu každý měsíc, i když mám zrovna okurkovou sezónu. Za rok si tak člověk pošle 600.000 čistého. A to je velmi slušná výplata. Takovou dostávají manažeři v korporátech za plný úvazek.

Aby toho byznys dosáhl, musí opravdu šlapat a skvěle vydělávat. Slušný výdělek nestačí, protože bývá okurková sezóna a hodně byznysů ji má nejméně 3 měsíce v roce.

Takže abych si vydělala 600.000 na výplatě, musím to vydělat v 9 měsících, protože 3 měsíce mám okurkovou sezonu. Někdo ji má 6 měsíců (např. výrobci hraček nejlépe vydělávají před Vánocemi).

Pravidelná výplata je v podnikání pro spoustu podnikatelů těžká, protože

 1. jako podnikatel musíte umět vyrovnávat výkyvy v podnikání
 2. musíte mít velkou finanční rezervu, aby to šlo
 3. úspěch systému stojí na brutální disciplíně, abyste nesahaly do rezervy,

Takové podnikání, které toto má, je rozhodně rozjeté. Má dobrou cenovou strategii. Výkyvy v podnikání zná a umí s nimi pracovat. Může si tak dovolit luxus pravidelné výplaty. 

Jedno velké veřejné tajemství je, že mnoho podnikatelů nemá pravidelnou výplatu.

Matematický výpočet

Pojďme teď k té matematické části. 

Vycházíme z předpokladů: 

 1. maminkatelka pracuje 12 - 20 - 30 hodin týdně
 2. čistá výplata je 50.000 měsíčně
 3. pracuje 9 měsíců v roce

3 měsíce volna pro děti a rodinu 

Ještě se chci zastavit u posledního bodu.

Většina podnikatelek má okurkovou sezonu, kdy nevydělává, nebo nemůže či nechce pracovat okolo 3 měsíců v roce. Jaké měsíce mám na mysli?

 1. jsou to 2 měsíce prázdnin. 
 2. je to vánoční období
 3. jsou to delší období, kdy děti nechodí do školy - prázdniny a podobně, nebo jsou děti nemocné.

Tato období se nasčítají většinou na 4 měsíce. 

V dobrých měsících je například průměrný obrat 100.000, a v těch 4 je obrat třeba 25.000. Tzn. 800.000 v dobrých měsících, a 100.000 dohromady udělají špatné měsíce.

Roční obrat je 900.000. 

Pokud víme, že průměrný obrat je 100.000, všechny 4 slabé měsíce udělají dohromady stejný obrat jako jeden dobrý. 

Proto jen z hlediska následujícího výpočtu budeme počítat s tím, že žena odpracuje 9 měsíců dobrých, a 3 měsíce nevydělává.

Kolik z vydělaných peněz tvoří výplata a kolik obrat? 

V podnikání si nikdy nevyplácíte všechny peníze, které vyděláte. Ze zákona musíte platit sociální a zdravotní. To je 5000 měsíčně. 5000 je minimální částka, ale záleží na obratu. Dle obratu to bude i vyšší částka.

Pro zjednodušení se však budu držet toho, že sociální a zdravotní činí 5000 měsíčně.


To už je 60.000 za rok jen na sociálním a zdravotním.

Čistá výplata je 600.000.

Celkem obrat musí být nejméně 660.000 korun.

Jenže to nejsou všechny náklady.

 • Náklady jsou minimálně na počítač, ten obnovujete každých 5 let. 
 • Většina úspěšných lidí má web - opět minimální částku, kterou budu počítat je 20.000, rozpočítáme do pěti let.
 • Náklady na mobil a internet.
 • Náklady pro profesní vybavení (grafik má grafický program, lektor, co dělá video kurzy, natáčecí techniku) 
 • Fakturační systém, služby právníka např kvůli GDPR...

Všechno toto bude minimálně 10.000 korun měsíčně.

V reálných podnikáních jsou náklady mnohem vyšší, a to i u konzultantů, lektorů.

A náklady u takových profesí vídám při výplatě 50.000 mezi částkami 20.000 - 50.000 korun.

Takže k obratu 660.000 přičteme 120.000, 240.000 nebo 600.000.

A tuto částku má vydělat inženýrka při 20 hodinách práce týdně. Bohužel nikdo ale není tak efektivní, aby fakturoval 100 % svojí práce (pokud tedy nemáte jednoho velkého klienta, pro kterého pracujete nonstop - to však není podnikání, ale švarcsystém).

Kolik času vyfakturujeme

Efektivní jedinci vyfakturují 50 % (konzultanti, lektoři). Když jsou megaefektivní například programátoři nebo virtuální asistentky, tak vyfakturují 70 - 80 % svého pracovního času. Protože někdy musí dělat administrativu a vzdělávat se. 

Matky ale považujeme za megaefektivní, takže všechno budeme vynásobovat koeficientem 0,5 (vyfakturuje 50 % pracovního času) nebo 0,7 (vyfakturuje 70 % pracovního času), ale můžeme započítat i koeficient 1 pro jednorožce, kteří umí zázraky a nemusí dělat administrativu. Koeficient 1 znamená, že vyfakrutuje 100% svého času.

Platí to ovšem i pro ty, co něco vyrábějí. Nebo prodávají dále. Buď se zabýváte produkcí nebo prodejem hodnoty, nebo děláte nějakou nutnou administrativu okolo.

Buď vyrábíte šperky, nebo děláte administrativu. Jako lektor, buď učíte, nebo si děláte přípravu na hodinu. Jako konzultant buď konzultujete, nebo jste na networkingu a sháníte kšefty. 

A nezapomeňte, v našem příkladu uvažujeme člověka, který nepotřebuje žádnou výpomoc a dělá si vše sám.

Výpočty včetně okurkové sezóny

Vím, že bývá po tři měsíce okurková sezóna, takže plně vydělávám jen 9 měsíců a zbylé měsíce vydělám jen třetinu toho, co běžně. Tři měsíce po ⅓ výdělku nám dá 1 měsíční výdělek navíc. Takže mám celkem 10 měsíců, se kterými mohu počítat jako plnými výdělky.

V těchto 10 měsících tedy musíme pokaždé vyfakturovat 78 000, 90 000, 126 000.

Jenže pracuji jen 48 hodin až 80 hodin. A taky vím, že nikdy nevyfakturuji všechen pracovní čas, tak počítám s koeficientem 0,5, a 0,7.

Do výpočtu jsem nezapočítala dovolenou, protože předpokládám, že jde o jedince inteligentního, který prostě dá dovolenou zrovna do okurkové sezóny.

Když pracujete na zkrácený úvazek mezi 48 hodinami a 80 hodinami za měsíc, musíte mít opravdu vysokou hodinovku, abyste měla 50 000 čistého. Při 48 hodinách práce měsíčně to vychází na 2321 Kč za hodinu, až 5250 Kč za hodinu. Podle toho, jak efektivně umíte pracovat, jak jste produktivní.

Když pracujete na poloviční úvazek, tak při 80 hodinách práce vychází 1390 Kč za hodinu až 3700 Kč.

Hodně vysoká hodinovka 

Takovou hodinovku mají většinou právníci. Nebo jiné profese, které mají na trhu vysokou hodnotu a tudíž si mohou říci vysokou sazbu. Například šikovní markeťáci, programátoři. Na takovou hodinovku nedosáhne každý.

Jsou ovšem profese, které si nikdy takovou sazbu říci nemohou - virtuální asistentky, nebo pracovníci ve zdravotnictví. Pokud mají dosáhnout na výplatu 50 000, musí pracovat více hodin. Nebo si najmou výpomoc, takže mohou fakturovat více hodin měsíčně, nebo mohou fakturovat čas juniora.

Pokud najmete lidi, nebude vám stačit obrat 1,2 milionu. Obratově se dostanete nejméně nad dva miliony

Když jste ve službách, tak obrat nad dva miliony vám dovolí si vyplácet pravidelnou výplatu 50 000. Budete mít prostor vytvářet rezervy, budete mít dost peněz na to, abyste si platili šikovné lidi, kteří kus práce odvedou za vás.

Když pak slyšíte někoho prohlásit, že on vydělává v pohodě nad 50 000 Kč, zkuste odlišit, jestli jde o výplatu, nebo o obrat. Mluvit o obratu je nebezpečné, protože to nic nevypovídá o zisku nebo výplatě.

Takže když pak na internetu uslyšíte výkřiky - tento měsíc jsem vydělala 123 456 Kč a je u toho obrázek z jejich fakturačního systému, naprosto nic to nevypovídá o tom, jakou mají výplatu. Stejně tak to nic nevypovídá o tom, jaký udělaly obrat za celý rok a kolik si z tohoto vyplatily zisku

Když jsem měla před lety obrat okolo 400 000, udělala jsem jednu velkou kampaň a měla jsem také měsíc s obratem vyšším než 120 000.

Právě proto je důležitější stabilita. Kolik si dokážete vyplácet pravidelně každý měsíc. Namísto toho, abyste poslouchaly, kolik si kdo vydělal, soustřeďte se na sebe. Raději soutěžte sama se sebou. A dejte si pro letošek výzvu - Zdvojnásobit obrat i zisk. Tak porostete rychlostí, která je udržitelná i při 80 odpracovaných hodinách měsíčně.

Pokud k tomu potřebujete podporu - pro leden máme otevřených 15 míst v Úspěšné a odpočaté - kde se na zdvojnásobování obratu i zisku soustředíme.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.