Uhoněná mamina, nebo máma z časopisu?

Jsou dva typy matek. Uhoněná, pracující, která nic nezvládá, pořád je toho na ni moc, neví kudy kam. A druhý typ – má více než jedno dítě, studuje vysokou školu, do toho zvládá kariéru a ještě vypadá jak z časopisu.

Tento druhý typ matky mě vždycky hrozně štval. Myslela jsem si, že je to tím, že má bohatého manžela, který jí platí tři chůvy a uklízečku. Na druhou stranu se mi líbilo, jak je uvolněná, spokojená a když něco slíbila, tak to dodržela.

Tyto dva typy od sebe dělí jen tenká hranice, a tou je efektivita a schopnost věnovat se tomu, co má prioritu.

Pokud totiž žijete v představě, že celé mateřství je chaotické, že všude se musí válet hračky dětí až do doby, kdy odejdou z domu, že jako matka nebudete mít nikdy čas na sebe a nikdy nic nebudete stíhat, tak nikdy nebudete hledat cesty, jak to udělat, abyste byla spokojená.

Já sama jsem záviděla mámám z časopisu, ale také jsem velmi dobře sledovala, co dělají a jak to dělají. A ano, nenechávaly mě v klidu, když jsem viděla, že doma mám nepořádek, nenechávaly mě v klidu, když jsem se zanedbávala. Byla jsem si vědoma jejich přítomnosti a já jsem chtěla mít vše, co mají ony.

Pozorovala jsem a učila jsem se.

Na rozdíl od uhoněných mamin mají jasnou představu o životě, ví, jak ho chtějí žít. Nepřijímají cizí představy o tom, jak by měly žít. Proto ani nepřijímají nějakou představu o mateřství. Chtějí žít spokojeně, chtějí se věnovat sobě i dětem. A nemají žádný důvod obětovat samu sebe.

Využívají celou řadu nástrojů, které jim pomáhají stíhat a být spokojené:

  • kalendář a plánování – každý den pečlivě plánují
  • analýza – analyzují, kolik toho ten den zvládly a co nestihly. A hlavně proč. Následně plánují tak, aby stihly to nejdůležitější
  • hlídání – ať už hlídá babička, partner nebo chůva, bez nějaké formy hlídání si neodpočinou a ani nic neodpracují
  • vliv – jsou si velice dobře vědomy věcí, které mají a nemají pod kontrolou. A na věci, které nemají pod kontrolou, postupně najdou nějaký systém.
  • podpora - mají podporu v rodině, přátelích, partnerovi a když některý z pilířů podpory selhává, nebojí se říci si o podporu jinde

Zajímavé je, že mnohé z těchto maminek byly šikovné už před mateřskou, ale ještě zajímavější je, že mnohé se to naučily až po narození dítěte. S dítětem se začalo všechno pod rukama rozpadat a jednoho dne si řekly dost. Já to změním.

Je jen na vás, jak budete žít. Jestli budete věřit tomu, že musíte žít v chaosu, protože máte děti, nebo jestli chcete pomalu začít získávat kontrolu nad životem.

A dá se to dělat po malých krůčkách. Teda musí se to dělat po malých krůčkách. Nejdříve tu lehkou věc a pak postupovat dále.

Pokud nepokračujete po malých krůčkách, ale chcete vše zvládnout ze dne na den, velmi rychle se tato snaha rozdrobí, nebo vás vyčerpá. Změny dělejte v takovém tempu, jaké vám vyhovuje a příliš vás nezatěžuje. A nepracujte nad svoje síly, jsme tu, abychom si to užily!

A co vy? Jste uhoněná mamina? Nebo jen občas upadnete do těchto kolejí? Kolik času věnujete sobě a svému rozvoji?

Komentáře

  1. Naprostý souhlas. Patřím do druhé kategorie. U mě tomu přispěl i fakt rozpadu vztahu. A najednou ze mě byla matka samoživitelka 2 dětí. A jde to, pracuji, podnikám, stíhám domácnost, aktivity dětí..... Netvrdím, že to není hektické, ale dá se to. A tak se nebojte, my tu sílu najdete v sobě :).

  2. Lenko, díky! Gratuluji, že se tak držíte! Myslím, že právě pro samoživitelky je podnikání nejlepší cestou, protože si pracovní čas podřídí potřebám dítěte. A jistě. Mateřství samo o sobě je náročné. Netvrdím, že podnikání na mateřské je procházka růžovým sadem, ale jde to! A žena může být spokojená!

  3. Dominiko, patřím spíše do druhé skupiny, magistra jsem před několika lety studovala už jako rozvedená, samoživitelka se dvěma dětmi a rozjetým podnikáním. Stíhám domácnost, děti, sebevzdělávání, četbu a filmy, které miluju. Často je to velmi hektické a vyčerpávající, ale i při té vytíženosti si vždycky najdu chvíli na přátele, nebo i na pomoc někomu, kdo se na mě obrátí pro radu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.