3x horký přivýdělek na mateřské

Matka na mateřské nebo samoživitelka, která hledá přivýdělek, potřebuje flexibilní úvazek. Vzhledem k tomu, že v ČR najdeme jen 5 % flexiúvazků, většina pracujících maminek nenajde nic, kromě špatně placených brigád. Zajímavé příležitosti však jsou!

Existuje však řada možností, které může matka na mateřské či rodičovské dělat na živnostenský list a dají se perfektně zvládnout při dětech.

 • krátkodobý pronájem celé nebo části nemovitosti
 • fotobanky
 • dětské skupiny

Krátkodobý pronájem nemovitosti

Pokud máte vlastní nemovitost, nebo si pronajímáte takovou, kde máte byť jednu místnost v bytě navíc, nebo jen občas nejste doma, můžete zkusit pronajmout svoje bydlení cestovatelům. Znám ženy, které s menším bytem v Praze vydělají okolo 30 000 Kč měsíčně. Jsou jiné, které občasným pronájmem jednoho pokoje mají přes 10 000 Kč. Navíc to funguje i mimo Prahu.

S malým dítětem je to ideální. Moc nepracujete a máte příjem. I na úklid si můžete někoho najít. Stačí s pomocí fotografa hezky nafotit byt a vytvořit pěkný popis nemovitosti (včetně všech dostupných památek v okolí). Když navíc svým přátelům uděláte nabídku na přespání za velmi dobrou cenu, získáte tak cenné reference, které vám pomůžou sehnat nové klienty.

Kde pronajímat? Když jedu na dovolenou, využívám především tyto servery:

Airbnb navíc poskytuje pěkný popis toho, jak to u nich funguje, a dokonce v češtině:

Kamarádka Lenka, udělala moc pěkný popis toho, jak jí to funguje ve článku Domácí hotel na Airbnb.

Fotobanky

Ideální pro grafičky, fotografky, další výtvarně založené duše. Nemusíte tvořit do šuplíku, ale můžete něco zkusit vytvořit a nahrát do fotobanky. Fotobanka vaše dílo prodává za vás. Nevýhodou je, že na začátku nejde o okamžitý zdroj příjmů, ale jde o dlouhodobou investici. Prostě dlouho trvá, než dostanete první peníze. Pokud ale pracujete systematicky, můžete vidět, jak vám měsíc za měsícem přibývá zakoupených fotografií a zvyšuje se výdělek, protože jedno dílo se prodává stále dokola.
Získáváte tak polopasivní příjem a peníze plynou, i když zrovna máte výpadek. Výhodou je samozřejmě také to, že pracujete, jak často chcete, kdy vám děti dovolí. Nehoníte termíny, klienti nejsou naštvaní. A vy systematicky zvyšujete svoje příjmy.

Jak na fotobanky? Realistický popis od zkušeného fotobankéře Petra Václavkajak funguje výdělek přes fotobanky
A také se určitě podívejte na rozhovor s Petrem Václavkem

Hlídání více dětí

Dětské skupiny už nějakou dobu fungují a úspěšně pomáhají tisícům rodičů, co nemají žádné jiné rozumné hlídání. I když nechcete zakládat přímo dětskou skupinu, lze i mimo tento zákon začít soukromě hlídat dvě nebo tři cizí děti. Když si necháte zaplatit 100–150 Kč na hodinu a dítě, najednou máte do rozpočtu 2 500 – 9000 Kč měsíčně. Správně nacenit svoje služby učíme i v jednom z naších kurzů.

podmínky si nastavíte sama. Můžete hlídat třeba jen pondělí, středa, pátek dopoledne od 8:30 do 12:30. Za tři půldny v týdnu máte 3 000 Kč měsíčně za dvě cizí děti. Za čtyři děti je to hned 6 000 Kč.Velký výdělek to není, ale rozhodně je to hezký přivýdělek, při kterém navíc vy sama nemusíte dávat své dítě na hlídání cizím lidem a vydávat podstatnou část vydělaných peněz na hlídání.

Stačí oslovit pár maminek v okolí nebo si dát řádkový inzerát do lokálních novin či zpravodajů. Inzerovat on-line můžete na hlídačky.cz
A pokud si chcete být jisté, že na to máte papír, zkuste se připojit do programu Česká chůva, která poskytuje vzdělávací programy.

Výčet možných přivýdělků na mateřské není úplný. Jsou ženy, které se při dětech živí korekturami textů, jsou jiné, které vyučují jazyky, nebo překládají, či mají e-shop. Tři přivýdělky, které jsem vybrala, však poskytují buď velkou flexibilitu, nebo je můžete dělat a být s vlastními dětmi a nemusíte do nich předem investovat žádné peníze.

A co vy? Jak si přivyděláváte na mateřské nebo rodičovské vy? Máte zkušenosti s některou z uvedených činností?

Komentáře

 1. Pracuji už přes rok jako kosmetická poradkyně, jsem nadšená, jsem nezávislá, navíc si plánuji svůj čas tak jak já potřebuji:-)

 2. Od počátku prvního těhotenství pracuji pro pana loutkoherce, který je na volné noze. Začalo to sháněním klientů, pokračovalo šoférováním, no a teď jsem všechno od kulisáka přes scénáristku po manažerku. Dle mých časových možností. Hlavně to ale není práce, spíš placená zábava.

 3. Doporučuji vyzkoušet affiliate marketing. Vkládáte odkazy na různé eshopy na net, případně pokud máte blog nebo web s nějakou návštěvností, můžete i tam a dostáváte od eshopů provize z realizovaných obchodů, od návštěvníků kteří na váš odkaz klikli. Dá se tím v pohodě vydělat kolem 5 - 10 000 měsíčně a je to spíš hraní než zábava. Partnery si můžete sami vybrat na stránkách různých affiliate systémů. Zvládne to úplně každý. U většího objedmu potřebujete pak pro rpoplacení ŽL, jinak se to proplácí na dohodu. Výši vaší odměny eviduje affiliate systém, tak Vás nemohou ošidit.

 4. už před mateřskou jsem začala péct dortíky, prvně rodině, kamarádům, pak i jejich kamarádům... a tím pokračuji i na mateřské dovolené, práce mě baví a naplňuje, není nad to, když slyšíte jakou radost mají lidé z dortu který jim chutná a který je podle jejich představ 🙂

 5. Zajímavý článek a nápad, sama jsem o něčem podobném uvažovala. Jen se chci zeptat, na jakých stránkách o sobě dát vědět, když chci začít podnikat, když nejsou penízky na investice a nejsem z Prahy.. Děkuji

 6. Jarko, to hodně záleží na tom, co chcete dělat. Ze zkušenosti vím, že mnohým velmi dobře fungovala řádková inzerce v lokálních novinách. To funguje například u masérů, účetních a jiných profesí, které poskytují služby ve svém okolí. A jinak ještě doporučuji nechat si na jeden rok udělat profil na http://www.navolnenoze.cz, takže nemusíte vrážet tisíce do vlasních webovek, ale jako jednoduchá webová prezentace vám to stačí a klienti odtamtud chodí.

 7. Přidám svou zkušenost s focením pro fotobanky: mě to chytlo velice, právě během mateřské dovolené, protože to má člověk na podobný typ práce čas. Teď žádné nové fotky prakticky nevkládám, přesto si každý měsíc vydělám jeden až dva tisíce Kč (vyloženě bez práce). Nejlepší zkušenosti mám s touto fotobankou http://submit.shutterstock.com/?ref=3423608 - člověk musí projít přísným vstupním testem, ale fotky, které projdou sítem, skutečně vydělávají.

 8. Veroniko, díky za informace! Jsem ráda, že se vám přes fotobanky daří vydělávat, i když tam zrovna nic nového nepřidáváte. Skvělá zpráva!

 9. Přeju hezký den. Nabízím ověřený přivýdělek je formou MLM. Spolupracuji s firmou Tiande, která nabízí kosmetiku a kosmeceutiku (kosmetika pro zdraví). Máme spoustu kladných ohlasů na výrobky, protože opravdu dokáží pomoci např. při různých bolestech ( krku,uší, zad, břicha….), ale také při rýmě, ekzému,lupence a spoustě dalších. Výrobky jsou vyráběné nejen z bylinek, máme i hadí řadu, ovčí nebo se šnečím mucinem. Navíc má firma spravedlivý marketing a jedinečné provize, naše holky si např. po 3 měsících vydělají i pár tisíc, časem i několik desítek tisíc korun měsíčně. K tomu spoustu dárků od firmy i z eshopů..Zaujala jsem Vás svojí nabídkou? Chtěli by jste se dozvědět víc? Napište mi a já Vás nezávazně přidám na 14 dní do naší skupinky, kde se sama přesvědčíte, jak úžasné výrobky máme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.