9 věcí ještě před narozením miminka

Internet je plný rad, co koupit pro miminko. Zapomíná na rodiče a jejich potřeby, aby celé rodičovství zvládli. Kromě oblečení potřebujete dobrou pračku, sušák a postel. Bez vychytávek pro miminko se obejdete, ale nevyspání ze života udělá peklo.

Chtěla jsem se nad tématem zamyslet s odstupem a nadhledem. Když už nemám to malinkaté miminko, pro které člověk vlastně chce koupit úplně všechno. A překvapivě z toho vyšly úplně jiné věci než ty, které jsem původně předpokládala.

1) Dobrá pračka s rychlými programy a dobrým mácháním
Už od narození záhadně perete pořád. Miminko sice leží, ale plenka všechno neudrží a obsah vystříkne až na záda. Poblinká se. Alespoň 3× denně. Počůrá se a něco proteče tou plenkou nějak okolo, takže zase převlékáte. Budete mistrem v praní. Dětská pokožka je navíc hodně citlivá, takže je dobré máchat více než normálně. U pračky se hodí mít program pro miminka. Ten máchá zhruba 4×.

2) Dobrý sušák
Vyberte takový, na který se toho hodně vejde. Ne tu českou klasiku za 200 Kč, co vidíte ve většině domácností. Na něj se nic nevejde, zabere moc místa a navíc jakmile dítě začne lézt, tak jej na sebe převrhne. Divily byste se, jak často si tam přiskřípnou malé prstíčky. Dítě ječí a vy se ho snažíte pod horou mokrého těžkého prádla lovit tak, abyste nepoškodily jeho prstíčky.

Když vyberete českou klasiku, tak nakonec koupíte ještě jeden nebo dva navíc. Když se dítě pokaká do vaší postele, nejenže zrovna prší, takže nedáte prádlo sušit ven, ale už jste před tím vyprala další tři pračky, a jeden sušák je málo.

Máte-li menší než 100metrový byt, tak vám sušáky překážejí. Výhodou dětského oblečení je, že je krátké, takže můžete zvolit třípatrový sušák, na který se vám ty tři pračky vejdou. My jsme pořídili z IKEA tento typ:

http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/20219658/.

Výhodou je, že všechna patra jsou sklápěcí. Když peru ručníky, pověsím je do dvojky, jednička je sklopená a třetí patro je pořád volné na další krátké věci. Když peru košile, tak zase sklopím dvojku a košile věším na ramínka – ta zavěsím na třetí patro.

A jako montessori příznivec nebo maminka vedoucí dítě k brzké samostatnosti vidím ještě jednu výhodu – na spodní patro dítě už od jednoho roku spolehlivě dosáhne a může vám začít pomáhat. Ten sladký moment, kdy se roční pokouší pověsit svoje první ponožky, si zapamatujete na dlouhou dobu.

3) Velká postel
Nebo postel v jiném pokoji pro partnera. Mimino často brečí. Ne sice každou noc, ale někdy brečí tak často, že se vám prostě nechce vstávat z postele. V zoufalých nocích, kdy dítě uspíte, začnete usínat sama a ono se zase probudí a takto třeba pětkrát za sebou, ho vezmete do postele a necháte ho tam. Zjistíte, že je lepší jen pootevřít oko a vyndat prso a spát dál než z teplé postele vylézat a počítat minuty, kdy usne dítě a vy budete moci usnout sama. Postel se na několik měsíců stane centrem domácnosti a musíte se tam vejít všichni.

4) Šátek nebo nosítko
Moje známá fyzioterapeutka mi řekla, že po narození syna přehodnotila názory na nošení dítěte v nosítku. Miminka pláčou. A rodiče je nosí v náručí. A z toho bolí záda. Někdy dítě prostě nic neuklidní, jen to, že je u maminky. Na to se šátek hodí báječně. (Pro malá miminka se báječně hodí elastický šátek. Lépe se váže – já mám tento: http://eko-biorodina.mimishop.cz/detail.php?zbozi=3313381.)
A i když miminko pláče, je v nosítku, vy se můžete jít najíst, napít. A udělat pár jiných drobností.
Pro starší dítě se hodí nosítko. Jen je důležité vybrat ergonomické. Aby dítě v nosítku opravdu sedělo a neviselo.

5) Rektální rourka a probiotické kapičky
Malá miminka trpí na prdíky. Znamená to, že je bolí bříško a ona prořvou spoustu nocí, protože se musejí naučit trávit. (Zajímavé je, že v noci subjektivně řvou více.) Sice si na začátku řeknete, že rektální rourku nebudete používat, protože je to nepřirozené, ale první noc, kdy dítě řve od 12 večer do 6 ráno, vyšlete manžela, aby ji koupil. A tak čekáte do 7 ráno, než se otevře lékárna.
Stojí okolo 45 Kč, takže když si ji pro jistotu koupíte, nic se nestane. Kdybyste ji nepoužili, tak ji prostě dáte kamarádce. A k tomu probiotické kapičky. Nejlepší jsou prý kapičky značky BioGaia.

6) Kvalitní podprsenka
Nejdříve jsem si koupila nějaké kojící podprsenky po 390 Kč. Hrůza. Nejenže jsem v nich vypadala jako mamina ve vytahaných teplákách, navíc se rychle roztáhly. Nechala jsem si proto koupit kvalitní. Narazila jsem na ně v obchodě www.spravnapodprsenka.cz (díky, Olgo!), značka HotMilk. Podprsenka je kvalitní, dobře šitá a vydrží vám po celou dobu kojení. Koupila jsem si dva kusy. Velkou výhodou je, že mají zapínání, které má 6 řad. Takže je můžete koupit ještě v těhotenství. Až vám po porodu objem pod hrudníkem spadne, protože už vás netlačí miminko, jen začnete zapínat o pár řad jinde. Prostě jakmile zhubnete, tak nemusíte kupovat další podprsenku. 1 249 Kč se může zdát jako hodně, ale mně ty dva kousky vydržely dva roky.
A navíc se cítíte sexy.
Pro prvních několik měsíců jsou nutností vložky do podprsenky. Jednorázové mě škrábaly a byly mi nepříjemné, koupila jsem si proto nějaké jemné bavlněné, které se dají prát.

7) Kojící trička
Nezdá se to, ale malá miminka kojíte v podstatě pořád. U novorozenců zapomeňte na režim po třech hodinách. Mají žaludek jako vlašský ořech, takže toho moc nevypijí, a když ano, tak to velice rychle stráví a mají zase hlad. A pokud nechcete většinu dní vězet doma, investujte do příjemných kojících triček, ze kterých jde prso vylovit rychle a zase rychle schovat:
http://www.branakdetem.cz/kojici-triko-olive-kr.-rukav-spokojenec.htm

8) Vložky a poporodní kalhotky
Nejméně 10 balíků. Nezapomeňte, že tzv. očistky trvají 4–5 týdnů. Očistky jsou někdy silnější než menstruace. Ve většině lékáren mají jen tento typ: http://www.lekarna.cz/vlozky-porodnicke-samu-20ks/.
Jsou sice prodyšné, ale tím končí výčet výhod. Jsou krátké, takže aby něco udržely, tak nosíte 3 kusy. Nemají žádný lepící lem, proto při každém kroku jezdí nahoru a dolů. Do toho se staráte o mimino, no hrůza!

Mně se osvědčily http://www.docsimon.cz/zbozi/batist-porodnicke-vlozky-20ks. Jsou dlouhé, mají lepící lem, a tak nelítají ze zad na břicho.

A kupte si zásobu alespoň 8 balíků opravdu sama předem. Když vyšlete muže, často donese něco jiného, nebo v jiné velikosti, nebo mu paní lékárnice poradí, ať koupí jiný typ, protože ten se kupuje častěji. (A ony jsou to ty Samu, které jsou k ničemu.) Starostí s čerstvě narozeným miminem bude dost, tak si nějaké ušetřete tím, že si zásobu vložek zajistíte sama předem.

K tomu nějaké poporodní kalhotky. Všichni vám doporučí síťovanou nádheru, kromě toho, že se nedá nosit, není pružná a často se roztrhne, je prostě hnusná. Nechápu, že jsou pořád na trhu.
Moje oblíbené Molipants sice nepatří mezi nejkrásnější, ale alespoň na těle drží:
http://www.malkol.cz/molipants-kalhotky-k-fixaci-inkontinencnich-vlozek-a-vloznych-plen-Z714/vel-1-50-120-cm--P715.html.
Navíc jsou přepratelné a když máte 6 kusů, tak vám postačí na celé období šestinedělí.

9) Jídlo v mrazáku
Předtím než se miminko narodí, si navařte zásobu jídel do mrazáku. Polévky, vývary, cokoli, co máte ráda. Může se stát, že budete po císařském řezu a nebudete moci dělat vůbec nic. Takže jídlo, které jen ohřejete a sníte, je pravým požehnáním. Někdy se také může hodit, protože nebudete chtít vidět ani svou báječnou maminku, která by vám navařila to, co máte nejraději.
Já maminku už nemám, takže kromě předvařených jídel jsem to řešila pomocí návštěv, které mi jídlo donesly: http://dominika.cz/navstevy-s-proviantem/.

(Ne)zbytnosti pro miminka
Láhve, odsávačky, dudlíky, nebesa, cinkátka nad hlavu, monitor dechu, odsávačka na rýmičku. Nepoužila jsem je nikdy. Hodně souzním například s těmito slovy: http://www.maminka.cz/clanek/prakticke-rady/co-ne-potrebuje-vase-miminko.

Nejlepší je pak se poradit s kamarádkou, která je podobně naladěná a má děti. Pokud patříte mezi maminky, které volí cestu raději méně než více, najděte si stejně naladěnou. A vyptejte se na to, co se jí hodilo.

Pokud chcete utrácet a na nějaké té koruně vám nezáleží, projeďte diskuze na netu a zjistíte, že investovat můžete desítky tisíc do věcí pro vaše maličké.

Ať už patříte mezi minimalistky nebo maximalistky při pořizování věcí pro miminko, myslete hlavně na sebe. Vy potřebujete být odpočatá a usměvavá, teprve pak může být spokojené i vaše dítě. Když víte, že se na veřejnosti stydíte kojit, pořiďte si dostatek kojících triček, ať nejste pořád uvázaná doma. Když víte, že vám záleží na hezkém oblečení, tak si nějaké kupte.

Komentáře

  1. Super. Přesně tak. já jsem zase volila strategii nic nekupovat a kupovat až budu potřebovat. A rozhodně jsem ušetřila.

  2. Já jsem byla o dost klidnější, když jsem měla doma "nachystáno"...prostě hnízdění 😀 Nezanedbala jsem ani lékárničku a koupila i líh a kapičky na prdíky...a jsem fakt ráda, že jsem ten Espumisan doma měla! Protože co jsme přišli z porodnice, malej brečel, bříško jak kámen...Espumisan jsme dávali před každým kojením a moc pomohl!

  3. Jj, úplně Souhlasím s tím, že miminku je putna, jestli mám botičky od Diora... Jde spíš o ego rodičů, než miminka... Důležité věci pro nás byly aby miminko mělo kde spát,, tzn. postýlku, z čeho pít, tzn. 1 nebo 2 lahvičky, protože jsme museli dokrmovat, měli jsme velké hladovce. Jak vykoupat, nakonec jsem koupala v umyvadlem, po císaři to byl jediný způsob jak jsem netlacila na jizvu, přebalovala jsem na stole a později kvůli prevenci pádu na posteli... Přebalovací pult jsem na první dítě ani neměla a u druhého postačila hlubší komoda s opracovanou deskou Anna tom podložka. Investice možná do 800 Kč, desky byly vlastní výroba. Pak už jen plenky, oblečení. Dobrý pomocník byla sušička na prádlo!!! Máme doma vlhkost. Jinak jsme nic nepotřebovali. Spíš jsme spoustu hloupostí dostali. Držte se!

  4. Skvělý seznam, jak by se hodil před pár lety 😀 Já přihodím jen malý tip. Když budete nakupovat lahvičky, dudlíky a pod., tak od NUK si odkládejte ean kódy a vyměňte to pak za nějakou odměnu. Seznam najdete na webu nuk.cz 🙂

    1. Děkujeme! Zboží a sortiment firem se neustále mění, takže je těžké odkazy udržet aktivní. Nyní jsem je ale aktualizovala 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pokračujte zde: