Coworkingy s hlídáním

V posledních dvou letech začala vznikat coworkingová centra s hlídáním dětí. Jsou výbornou variantou pro ty, co potřebují skloubit rodinu a práci. Mnohem lepší varianta než se pokoušet pracovat po nocích a trápit samu sebe vyčerpáním.

Coworkingové centrum Atelier Pexeso jsem objevila, když byly Aničce tři měsíce. Začala jsem jej navštěvovat, když jí bylo osm měsíců. Objevení coworkingu s hlídáním pro mě znamenalo jednoznačný průlom v kariéře. Do té doby jsem se pokoušela pracovat různě:

  1. po nocích,
  2. když dítě spí přes den,
  3. když si hraje a nepotřebuje mě,
  4. když jej mám u sebe v šátku,
  5. když je partner zrovna doma a může hlídat.

Že to nebylo zrovna efektivní, nemusím ani zmiňovat. Stejně tak, podobné pokusy vedly k mému nevyspání a vyčerpání. Ne, pohodové to nebylo. Protože nemáme ani jednu babičku, tak hlídání mám omezeno prakticky jen na takové, které si platím sama. Hledala jsem nejlepší variantu.

Chůvy, které jsem si do té doby našla, to s Aničkou moc neuměly. Nešlo, abych se zavřela v místnosti a Anička si v jiné hrála. Tehdy jsem ještě docela často kojila, a tak ani nefungovalo, že chůva a dítě šly ven. Stejně se do hodiny vracely, protože Anička měla hlad.

Coworking Atelier Pexeso pro nás zafungoval skvěle. Anička si hrála v herničce v přízemí s dalšími dětmi, zatímco já jsem pracovala nahoře v kanceláři. Hlavně jsem mohla chodit za Aničkou tak často, jak jsem já sama chtěla. Nebo jak to Anička potřebovala.

Pro mě to bylo ideální. Spolu s dítětem. Sama bez dítěte. Příjemně se tyto dvě věci střídaly. Nejprve jsem u Aničky byla každých 20 minut, postupně se intervaly prodlužovaly, až v pohodě zvládla být bez mé přítomnosti několik hodin, nebo dokonce celý den.

Coworking je prostě dobré řešení pro všechny zúčastněné. Maminky a tatínkové mohou v klidu pracovat. Dítě se socializuje. Pokud dítě maminku potřebuje, ta se tam do chvilky objeví. Nikoho to netraumatizuje dlouhým odloučením. Maminky mají děti nablízku, ale zároveň mohou v klidu pracovat. Výhod je celá řada.

Coworkingů s hlídáním už vznikla celá řada:
(aktualizováno dne 8. 7. 2014)

Praha
Atelier Pexeso
Baby Office
Mam
Mumraj

Brno
Coworking Centrum
Top centrum podnikatelek

Ostrava a okolí

Naše místo
Viva

Ústí nad Labem
Hestia

Kladno
Podnikání všem

Měšice
Centrum volného času

Pokud víte o dalším coworkingu s hlídáním dětí, který není na tomto seznamu, napište mi, abych jej mohla do seznamu přidat. Portál Na volné noze udržuje seznam všech coworkingů v Čechách (tedy i těch, co nenabízejí žádné hlídání).

Coworkingy nejsou pro všechny: nehodí se pro lidi, kteří potřebují pracovat o samotě, kteří hodně telefonují, kterým se nechce pohnout z domova. Pro ostatní je nespornou výhodou coworkingů flexibilita – chodíte, kdy potřebujete a jak potřebujete. Podle množství práce. Podle možností dítěte. Ideální řešení při flexibilních úvazcích nebo rozjezdu podnikání.

Komentáře

  1. Také u nás v Novém Jičíně provozujeme rodinné centrum Provázek a coworkingové centrum COWO NOVO pod hlavičkou spolku PROFICIO, o.s. Mámy (nejen pracující v coworku) si u nás mohou nechat pohlídat děti.

  2. Zdravím, další úspěšné pracovně-hlídací místo (i když se nehonosí názvem coworkingové centrum) nabízí YMCA Brno, přímo v centru města na Kounicově 3.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pokračujte zde: