Proč je byznys těžký? A proč je v něm důležité plánovat, abyste dosáhla svého cíle a především zisku?
Plánování jako takové je pro nás ženy podnikatelky nepostradatelné a už v článku “Je plánování cesta do pekel pro ženskou duši?” jsme si vysvětlily, že plánování není zloděj duše, můžeme jej vnímat jako prostředníka, který mi pomáhá žít život takový, jaký si definuji sama pro sebe.
Neplánovat každou vteřinu svého času, ale naopak se soustředit na dotažení důležitých projektů, které mi přináší přesně to, co chci. A zbytek nechat plynout. Radovat se. Plnými doušky vnímat život. Proto je důležité plánování zařadit i do podnikání. Jak konkrétně?
Než se do čehokoli v podnikání vrhneme, potřebujeme jasnou představu, ke které se můžeme přiblížit. Když nevíme, kam jdeme, nezvolíme ty správné prostředky, metody a cestu. Plýtváme časem a energií, což by nevadilo v případě, že chcete pracovat nějakých 12 hodin denně.
Správná otázka by měla znít: Čeho chci dosáhnout?
Chcete domek v přírodě? Nebo bydlení na Letné? Zajistit dětem jejich bydlení? Mít na kontě 25 000 000 a žít jen z úroků? Nebo si jen po pěti letech dřiny v podnikání zajistit pravidelnou výplatu?
Něco od života chtít.
Jestli jsem se něco v posledních 15 letech naučila, určitě mezi favority bude, že chtít od života něco více, je rozhodně správně. Znamená to, že jsme ochotné pro svoje vize nebo sny něco udělat. Dostat od života něco navíc nikdy není zdarma. Musíte zaplatit například v podobě nabytých dovedností.
Některé věci jdou samy (západy slunce, smích dětí a podobně), ale dosáhnout něčeho, to nikdy není zdarma. Vždy to vyžaduje velké úsilí. Za “dosáhnout něčeho” dosaďme jen pro představu vizi maminkatelky: pracuje na půl úvazku a vydělá si 50 000 čistého.
“Opravdu jen jednu? V podnikání je tolik, co bych měla dělat!”
Právě proto, podnikání na nás hází hromadu věcí, které musíme řešit, a někdy je toho nad hlavu i při sebelepší organizaci.
Právě proto se nevyplácí pracovat na více důležitých projektech najednou. Tříští to pozornost. A když je toho nad hlavu, tak přeskakujete z jednoho úkolu na druhý a nakonec nedotáhnete nic.
Když uhodí stres, nechcete se ještě zatěžovat rozhodovací paralýzou, která se projevuje tak, že zíráte na hromadu úkolů, které máte udělat, ale nakonec neuděláte žádný, protože se nedokážete rozhodnout.
Jedna věc, nebo jeden projekt vás ochrání od rozhodovací paralýzy, a i kdyby trakaře padaly, tak víte na čem pracujete. V nejhorším případě se dají věci přeorganizovat tak, aby se to stihlo.
V podnikání se hraje na výsledky. Finanční.
Kdo je na tom lépe?
Všichni víme, že je to dvojka, ale většinou se podle toho neřídíme. U klientek jsem vypozorovala, že je to většinou nedokončeným bodem 1. Nejasná vize.
Když dokončím první projekt, který každý měsíc vydělá 5 000 korun, sice to není velká díra do světa, ale pokud je projekt hotový, v dalším kroku si mohu troufnout na větší projekt, který třeba vydělá dvojnásobek.
Když první projekt vydělává 5 000, druhý 10 000, pak 20 000, pak 40 000, 80 000 pak 160 000… A najednou mám poměrně rychle slušné výsledky.
Takže raději jednu věc, kterou dotáhnu do konce, abych vyhodnotila a uvolnila si ruce na další větší věci.
Času je málo a nikdy nestihneme pracovat na všech projektech. Svět je plný možností a my nemůžeme dělat všechno. Jen to nejdůležitější. A chceme mít čas na sebe i rodinu.
U projektu si položím 3 otázky:
Takové tři otázky zaberou možná hodinu. Když si poznámky zapíšete, můžete pro příště porovnat s dalšími projekty. Protože pokud umím vydělávat projekty 100 000, nedává smysl, abych pracovala stejné množství času na projektu, který za stejnou dobu přinese jen 20 000.
Vyhodnocení vám pomůže přestat dělat věci, které nenesou výsledky, nebo nesou výsledky malé. Což zvláště na poloviční úvazek potřebujete. Nedělat věci, které nenesou výsledky.
Ale co když vás ta činnost baví?
Inu právě proto je podnikání těžké. Nemůžete dělat všechno. Buď mít čas na děti, nebo o pár hodin více pracovat. Jestli chcete pracovat více času, mně to koneckonců nevadí. Jen já osobně raději dám týden dovolené.
Pokud zvolíte odříznout činnosti, které nenesou výsledky, nebude se vám do toho chtít. Budete se chtít této činnosti vyhnout. Říkám tomu zabíjení koťátek. Když musíte odřezat věci, které máte v podnikání ráda, tak se u toho často cítíte jako kdybyste skutečně zabíjela koťátka.
Jaká koťátka zabijete tentokrát? Pusťe se do toho hned a nečekejte na vhodnou chvíli, protože ta nepřijde nikdy. Na vaše první vyškrtané činnosti čekáme. Podělte se s námi v komentářích, jaké činnosti přestanete dělat, abyste si uvolnila ruce na důležité věci.