Je plánování cesta do pekel pro ženskou duši?

Je plánování mužský princip zabíjející ženskost? Bioložka Helen Fisher ukazuje rozdíly mezi mužským a ženským mozkem: kontextuální myšlení a myšlení krok za krokem. Ke kterému typu mají sklony ženy? Jak toto myšlení ovlivňuje schopnost plánovat?

Je plánování cesta do pekel pro ženskou duši?

Nedávno na facebooku Maminkatelky - podpora pro maminky, které podnikají, proběhla diskuze na téma plánování. Ozvalo se pár hlasů, že od té doby, co někdo neplánuje, tak je mu líp. Diskuze se nakonec rozjela.

Prý plánování není ženský princip, ale princip mužský. A že jako žena mám využívat plynutí. V jiných diskuzích jsem slýchala, že plánování jde proti ženské podstatě. A měla bych si o tom něco zjistit. Au.

Abychom si to vysvětlily - 5 let jsem dělala jen kurzy pro ženy týkající se rozvoje spokojenosti. Vymyslela jsem vlastní relaxačně-meditační techniky a několik lektorek do těchto technik zaučila.
Celá moje současná práce týkající se podnikání žen vlastně vychází z toho, co vím o ženách (psychice, cykličnosti…).

Když jsem na kurzech učila o principech spokojenosti, začala jsem postupně vnímat, že některým ženám prostě na spokojený život chybí peníze. Nemůžou jezdit na milovaném koni, nemůžou odejít ze vztahu, ve kterém jsou nešťastné. Nemůžou…

A tak jsem se začala věnovat i rozvoji podnikání u žen. Říkala jsem si, že přece taková obyčejná věc jako peníze nemůže přece ženy zastavit v tom, aby žily takový život jaký si přejí.

Když se bavíme o ženské duši nebo psychice, nečerpám z dojmů, které se prezentují jako pravdy. Mám ráda výzkumy, psychologii, neurologii. Obzvlášť velkou pozornost jsem věnovala pozitivní psychologii. Vycházím z práce Barbary Fredericson, Neda Hallowela, Shawna Achora, Martina Seligmana.

Co se týká ženské psychiky, pak hlavně od Helen Fisher, která napsala fenomenální knihu First sex.

Ta popisuje rozdíly v ženské a mužské psychice na základě biologie. Ano můžeme se hádat, že některé věci jsou pak stejně dány výchovou, a proto ovlivnily mozek, kniha tak jako tak stojí za přečtení.

Kromě toho, že ukazuje, že ženy a muži myslí jinak - ženy mají tzv. kontextuální myšlení, zatímco muži myslí metodou krok za krokem.

Kontextuální myšlení - schopnost vnímat všechny detaily

Když žena přistoupí k projektu ihned si uvědomuje všechny dílčí aspekty, muž naopak jasně vidí první kroky, které je nutné udělat a vrhne se na ně. Ani jedno není lepší nebo horší. Tyto dovednosti se báječně doplňují.
A není to tak, že muži mají jen to a ženy jen ono. Je to škála, tak jako u všeho - jedni umí o něco víc krok za krokem, druzí více kontextuálně.

Toto myšlení pak ovlivňuje mnoho aspektů. Pokud více vládneme kontextuálním myšlením, Vidíme více aspektů, detailů - třeba nějakého projektu. Vnímáme dlouhodobou perspektivu. A všechno, opravdu všechno zahrneme do rozhodování.

Kontextuální myšlení druhé straně může připadat jako pomalé - protože déle trvá, případně působíme jako ti, co se neumí rozhodnout. Podstata však tkví v detailech a s kontextuálním myšlením se je snažíme zahrnout do našeho rozhodování.

Vládci myšlení krok za krokem

Rozhodnou se rychleji. Neváhají tolik. Představí si první tři kroky a pokud je zvládnou, jdou do toho.

Fisher pak poukazuje na mimořádně zajímavou věc, že díky myšlení krok za krokem mohou muži (respektive ti, co vládnou myšlením krok za krokem) mít tendenci dělat rozhodnutí, kde krátkodobý cíl upřednostní před dlouhodobým.

Příkladem může být rozhodnutí, které v krátkodobém horizontu přinese výsledky, např. peníze z prodejů v příštím čtvrtletí, ale protože prodávali s výraznou slevou dlouhodobý produkt, ukáže se, že prodávali pod cenou, která sotva pokryje veškeré náklady. To ovlivní chod firmy na několik měsíců.

Pokud naplno využíváte kontextuální myšlení, taková chyba v plánování se vám nestane. Ale zase vám trvá déle se rozhoupat k nějaké akci.

Helen Fisher z toho vyvozuje pro naši původní otázku zajímavý závěr…

5707

Ukazuje to na několika příkladech, mezi nimi také na výsledcích, které mají neziskové organizace v rozvojových zemích - každý dolar, který jde na pomoc ženám, je prospěšnější a má lepší přínos než ty, které jsou věnovány na pomoc mužům. Ženy totiž většinu těch peněz, které si díky pomoci vydělaly, investují do dlouhodobých cílů - třeba do dětí. To se však děje mnohem méně u projektů, které neinvestovaly do žen.

Nejde mi o to, abychom očerňovaly muže. Nebo si říkaly, kdo je lepší. Jen chci vyvrátit blud, že ženy nejsou dobré v plánování. Podle Helen jsou ženy v plánování skvělé. Jsou navyklé přemýšlet o budoucnosti dětí, jejich zajištění, více pečují o svoje zdraví, což je také dáno schopností plánovat…

Helen to umí vysvětlit mnohem lépe než já, tak si raději přečtěte její knihu.

Pokud se rozhodneme Helen Fisher důvěřovat, otázka nezní jestli žena podnikatelka má plánovat nebo nebo raději ne.

Správně položená otázka v tomto případě zní - jak plánovat tak, aby nám plány daly dostatečnou strukturu, ale nebyly svazující či nám nezpůsobovaly stres, že nestíháme.

5187

Jednou z tzv. winning strategies - tedy plánování pro úspěch - je dávat si jen takové cíle, které jsem schopna zvládnout. Není to tedy o tom, že nacpeme kalendáře aktivitami k prasknutí, že máme jen jednu 15 minutovou pauzu za celý den na oběd, a že většinu věcí na našem “to do listu” neuděláme.

Toto je špatně. Tedy pokud vám to tak vyloženě nevyhovuje. Pro většinu lidí je to příliš restriktivní, náročné a neuspokojivé.

Správně plánovat a organizovat znamená pravý opak.

V ideálním případě je to tak, že každý den máte jen tolik úkolů, kolik zvládnete při polovičním úvazku. Jednu, možná dvě věci.
A pokud jste efektivní, máte čas na dvouhodinovou procházku po lese, čas si hrát s dětmi i si dát kávičku s kamarádkou.

Aby plánování fungovalo, potřebuje na to člověk mít nějaký “systém”, “proces” nebo “strategii.”

Ukážu vám, jak to učím já - tedy abychom pracovaly jen na půl úvazku a slušně si přitom vydělaly.. Podrobně to proberu raději až v příštím článku (nejpozději za 14 dní). Takže pokud ještě neodebíráte můj newsletter přihlašte se tady.

Jak plánovat?

  1. mít vizi, představu, čeho chci dosáhnout
  2. vybrat jednu věc (projekt), který vás k vizi přivede o podstatný kus blíže
  3. dotáhnout tento projekt do konce
  4. vyhodnotit, jak moc vás posunul k vaší celkové vizi

Body 1 - 4 stále dokola opakovat dokud vize nedosáhnete.

Celý proces rozeberu podrobněji v dalším článku. Ale všimněte si bodu 2. Vybrat jednu věc. Jen jednu.
Dotáhnout ji do konce.

Teprve pak vybrat další. Žádný multitasking. Žádná miliarda úkolů. Jen jeden projekt. Dokončit a vyhodnotit. Najít další.

Proto je pro každou maminkatelku mnohem důležitější to, co nedělá, něž kolik toho dělá. Naše heslo je Úspěšná a odpočatá. A i to, co nebudete dělat je potřeba naplánovat a zorganizovat.

Tím se dostáváme zpátky k naší původní otázce:

Je plánování cesta do pekel pro ženskou duši?

Odpověď může být ano i ne.

Ano v případě, že neumíte projekty dotahovat do konce (a s tím vám mohu pomoci). Že po sobě chcete více než je možné. Že máte na talíři moc.

Pro mne je odpověď jednoznačné a hlasité ne, jednak proto, že věřím Helen Fisher. Ženám plánování jde.

Ale také proto, že vidím ty nádherné výsledky, kterých dosahují moje klientky:

  • po roce práce první měsíc, kdy byl 100 000 obrat v poradenství (to jiní nemají za celý rok)
  • zorganizovaný úspěšný festival
  • do roka zdvojnásobený obrat a to i s tím, že se narodilo třetí miminiko

Žádná z nich není uhoněná, nepracují po večerech (tedy až na občasné výjimky náročného období třeba chřipek), kromě práce mají čas na něco, co dělají jen pro sebe.

Plánování není zloděj duše, můžeme jej vnímat jako prostředníka, který mi pomáhá žít život takový, jaký si definuji sama pro sebe. Neplánovat každou vteřinu svého času, ale naopak se soustředit na dotažení důležitých projektů, které mi přináší přesně to, co chci. A zbytek nechat plynout. Radovat se. Plnými doušky vnímat život.

Nebo?
Vidíte to jinak? Dostaly jste se v podnikání k něčemu slušnému i bez plánování?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.