7 důvodů, proč si zaplatit kouče

Uvažujete o startu svého vlastního podnikání? Nebo už podnikáte a cítíte, že vám to tak úplně nefunguje? Chci s vámi sdílet vlastní příbeh a zkušenost s podnikáním. Jsem maminka 3 malých dětí a podnikám 6 let.

Před šesti lety jsem plánovala začít podnikat a vůbec mě v té době nenapadlo si najmout kouče, který by mě vedl a pomohl mi. Jednoduše jsem takovouto službu nevzala ani v potaz, ani mě vlastně nenapadlo, že bych někoho takového mohla potřebovat.

Začala jsem sama metodou pokus - omyl

Z dosavadního života jsem se zaměřila na to, co jsem znala: na knihy a kurzy. Knihy dobrý, jenže každý autor si píše tak trochu o tom svém podnikání, popisuje svoje strategie a to, co funguje jemu.
Co má fungovat u mně?
To mi nikdo neřekl, a tak jsem se vydala cestou pokusů a omylů ve svém vlastním podnikání.

Tenkrát jsem si vůbec neuvědomovala, že tato cesta s sebou nese riziko proinvestovaných peněz. Koupila jsem chladicí auto, koupila tamto, toto, platila to a ono. Když bych možná ty peníze uložila na nějaký termínovaný vklad, bylo by z nich nyní alespoň něco, takhle jsou jednoduše utracené.

Vydávala jsem energii zbytečně

Druhým důvodem, proč bych si třeba já nyní při návratu do doby před šesti lety v první řadě zaplatila koučing, je to, že moje energie byla po několik let vydávaná tak trochu nesystematicky. Uvědomuji si, jaké obrovské množství vlastních sil jsem do podnikání vložila. Čas, který jsem projektu (projektům) věnovala, by vydal minimálně na plný úvazek a to je při třech dětech docela znatelné.

Spojení slov: „Vydávat energii nesystematicky“ vám možná zní divně, ale pokud se podnikatel chce posunout z místa, musí mít zmapované své činnosti, aby věděl, co má příště udělat a čemu se naopak nevěnovat.

Bude podnikání vyhovovat vašemu životnímu stylu?

Třetím důvodem je to, že když začínáte podnikat, netušíte, jestli je tento životní styl pro vás. Tady bych možná měla mluvit o sobě, protože představa o podnikání byla po přečtení x knih rozhodně jiná než nyní po několikaleté praxi.

Jsou věci, které se vyčíst nedají a to v podnikání platí dvojnásob. Je potřeba si vyzkoušet v reálu, co pro vás podnikání je a uzpůsobit si vše k obrazu svému. Neznamená to však se vyhýbat knihám či kurzům, to právě naopak. Je hodně důležité se naladit na myšlenkovou vlnu podnikatelů a být s lidmi podobného smýšlení v kontaktu. Třeba takové dobře dostupné facebookové podnikatelské skupinky stojí za to si přidat do svého profilu a účastnit se diskusí.

Když jsem se před několika lety rozhodla udělat krok do neznáma a založit si živnostenský list, měla jsem za to, že bude ideálním řešením parťák v podnikání. Kamarádka, se kterou jsme dávaly dohromady plány, byla stejný začátečník jako já a navíc se ještě před startem našeho podnikání rozhodla, že půjde jinou cestou.

Já se rozhodla do toho jít sama a doufala, že najdu někoho, s kým bych své podnikatelské nadšení mohla sdílet. To se nestalo, i když jsem obklopena spolupracujícími firmami, farmáři, dodavateli, subdodavateli atd.

Plánovala jsem si ziskovost, ale samo to nešlo

Dala jsem si jakousi pomyslnou časovou hranici, do kdy má být moje podnikání výnosné natolik, aby mi generovalo vyšší příjem, než bych získala v běžném zaměstnání, které se tady dá sehnat. Po čtyřech letech jsem si začala uvědomovat, že to nezvládnu, že moje podnikání neumí přinést dost peněz na to, abych koupila dětem boty, knihy, oblečení.

Co jsem vydělala, to investovala, co prodělala, zalepila z rodinné kasy. Začala jsem si uvědomovat, že potřebuji najít cestu, jak začít pracovat efektivněji.

Nebudu zabíhat do detailů, samozřejmě předcházely i další události, které mě nasměrovaly na koučku Dominiku.

Nastal zásadní posun v podnikání

Dnes jsem s Dominikou měla konzultaci a uvědomila si, že když bych si ji zaplatila už na startu nebo během prvních dvou let, mělo by se to s mými výnosy, zisky i časem trochu jinak. Byla bych nejspíš již nyní úspěšná a odpočatá, jak je nazvaná její program pro podporu podnikatelek.

Pocituji však na sobě (na svém podnikání) už po půl roce znatelné výsledky. Nedala jsem si dosud cíl být úspěšná a odpočatá, proto se možná tento stav nedostavoval :-).

Za poslední rok jsem však udělala velký skok a pokrok v porovnání s předchozími lety. Když bych si nyní chtěla založit podnikání, v první řadě bych šla za někým, kdo mi poradí, nasměruje mě a od začátku povede.

Není to však zas taková procházka růžovým sadem. Občas musím spolknout ostych, překročit své hranice a udělat něco, co se mi opravdu nechce. Výsledky však mluví za sebe a
dokazují mi, že nejvýnosnější je investice do odborníka, který rozumí vašim potřebám.

Mé důvody, proč mít kouče:

  1. Pomůže nastavit systém
  2. Pomůže komunikovat (i v obtížných situacích, kdy si nevíme rady)
  3. Má zkušenosti i s jinými podnikáními a dokáže předem odhadnout neefektivní akci
  4. Je moc fajn se mít s kým poradit ohledně investic, protože hloupě utracené peníze nikdo nevrátí.
  5. Nahradí pomyslného partnera v podnikání – je komu se svěřit a diskutovat o problémech.
  6. Dodá optimismu, i když není nijak růžové období.
  7. Pomůže s řešením krizí i s jejich prevencí.

Důvodů bych našla asi i víc, ale 7 je takové pěkné číslo, které dodá šťastnou energii určitě i vašemu projektu. A doufám, že se ve skupině Úspěšná a odpočatá potkáme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pokračujte zde: