Jak neohrozit partnerský vztah podnikáním?

Může se zdát, že úspěch v podnikání záleží jen na schopnostech, správném načasování a vytrvalosti. Jenže úspěch často ovlivní i faktory jiné. Třeba partnerský vztah je mnohdy to, co o úspěchu rozhodne. Jak se mu věnujete vy?

Zrovna jsem si v sauně fénovala vlasy, když slečna, co tam pracuje na baru, přišla, aby odnesla z koše použité ručníky a prostěradla. Mrkla na mě a prohodila: „Sem vás tudle viděla jít ze Stromovky i s miminem.“ Odpovídám: „Hmm.“ Absolutně nemám tušení, kam míří.

Najednou se culím jak měsíček na hnoji. Někdo mě ocenil.

„A hodně se mi líbí, co děláte.“ Jsem zmatená ještě více. „Jakože chodíte pravidelně sem do sauny odpočívat. To dneska umí už jen málo lidí. Jste pro mě takový vzor, až budu mít děti, budu to taky tak dělat.“ Nakonec jsme si ještě povídaly o důsledcích, když v rodičovských povinnostech lidé zapomenou na sebe, nebo když se ženy neumějí ocenit.

Ne že bych na tom byla kdovíjak dobře, ale naše pravidelná rande jsou neměnnou tradicí v našem vztahu hodně dlouho. Od té doby, co máme Aničku, však rande jednou týdně přichází s železnou pravidelností a nic, ani kamarádi, ani think-tank Na volné noze, ani moje práce, ani koncert, nesmí do středy zasahovat.

Jinak bychom asi byli rozvedení. Rodičovství je náročné. Podnikání je náročné. A než riskovat riziko rozchodu, volím prevenci.

Navíc sauna je prostě fajn. Je fajn být jen tak s partnerem venku a nemuset nic.

Rozvádím se, co mám dělat?

Často mi volají ženy: „Hele, rozvádím se, co mám dělat?“ Ženě zůstanou na starosti dvě děti, mladšímu jsou dva roky. A má se najednou živit sama. Příběhy jsou to podobné. Třeba pětatřicátnice, říkejme jí Edita. Nejmenuje se tak, ale její příběh bych mohla poskládat z příběhů dalších desítek žen.

Narodilo se jedno dítě, pak druhé. Teď jsou jim pět a dva roky, žena je doma, stará se o domácnost, pečuje o děti. Miluje děti, ale stereotyp ji zabíjí. Za posledních pět let se vyspala jen dvakrát. A to, když byla nemocná a požádala partnera, aby za ni vstal ráno o půl šesté, jakmile se děti začnou probouzet.

No, nevyspání se překlopilo do vyčerpání, a kromě svojí práce zvládá domácnost jen tak tak. Nemá čas na sebeOd partnera pomoci nechce, protože on přece živí celou rodinu, a tak by si měl odpočinout. Sama je večer unavená a nemá moc velkou náladu na milování. I to se totiž tak nějak stalo rutinou.

Edita vidí, že to není dobré, a chce partnerovi ukázat, jak ho miluje. A když si partner najde nového koníčka – hraje v kapele, tak jej podporuje. Jen to znamená, že je každý druhý víkend pryč, s dětmi jí nepomůže. A Edita místo úsměvu více a více štěká. Kvůli výčitkám podporuje partnera v jeho aktivitách.

Jednou partner přijde: „Hele, chci se rozvést, pořád se jen hádáme a mě to nebaví. Miluji tě, ale už nevím, jak dál.“

Když tyhle příběhy slyším, trnu hrůzou. Mrzí mě to za děti a mrzí mě to za partnery, kteří k sobě nedokázali najít cestu. A sami před sebou se vymlouvají na rodičovské povinnosti. Místo toho, aby si našli čas na partnerství.

Vždycky mě to přiměje se zamyslet nad tím, jestli já investuji do našeho vztahu dostatečně.

Jak pečujete o partnerský vztah?

Všichni, kdo mají malé děti, prožívají jedno sice z nejkrásnějších, ale také nejnáročnějších období v životě. O to důležitější je stanovit si priority v rodině a vztahu. V horizontu dalších 70 let, kdy naše děti budou žít, je mnohem důležitější budovat harmonické partnerství, ze kterého naše děti čerpají sebevědomí, než kvůli pár deštivým dnům či týdnům partnerství ukončit.

Pokud však o partnerský vztah nikdo nepečuje a deštivé dny se promění v několikaletý liják, je jen těžká cesta zpátky. (A pozor, do péče o partnerství nepatří žehlení, praní, úklid.)

Mnoho žen se mi svěřilo: „Hele, narodilo se mi dítě, partnerství jde z kopce.“ Většinou jako první krok doporučuji začít spolu chodit na rande. Slýchám však: „Nemáme hlídání, chůva je drahá a hlídání by nás stálo 2 500 měsíčně.“

Ano, mě to taky stojí 3 000 měsíčně. A musíme si kvůli tomu utahovat opasky jinde. Rozvod je však dražší.

Nechci tvrdit, že veškeré partnerské problémy vyřeší rande. Nevyřeší. Pravidelné setkání s partnerem u něčeho příjemného rozhodně přispěje ke stabilitě partnerství a pomůže překonat i velké katastrofy. Navíc, v bezesných nocích, kdy miminko pláče kvůli rostoucím zubům, máte z čeho čerpat, nebo se naopak těšíte, až se do sauny či jinam zase vrátíte.

Jestliže jsou v partnerském vztahu i jiné problémy, jako finanční nebo třetí osoba, neschopnost komunikovat, nevyřeší to jen rande. To už se k psychologovi musí.

Pár argumentů, proč je rande jednou týdně dobré vyzkoušet:

 1. Rodičovství samotné představuje zvýšený tlak na partnerský vztah. Když se přidá práce partnerky v rodině s malými dětmi, tak se tlak výrazně zvyšuje. Je dobré si tento tlak uvědomovat a hledat cesty, jak jej vyrovnávat
 2. Když deštivé dny uhodí, máte se na co těšit, zajdete si do kina, do lesa, zaplavat nebo do sauny, podle vašeho vlastního nastavení. Často se také stane, že jakmile jste spolu někde venku, už ani nevíte, proč jste se na sebe včera tak zlobili.
 3. Máte pravidelný den na to, abyste nemuseli řešit jen provozní záležitosti, ale byli také dvěma dospělými lidmi, s vlastním životem a možností se nadechnout a čerpat. Pokud jste dlouhou dobu spolu řešili jen provoz, tak se z partnerství stane jedna velká nuda.
 4. Máte zážitky a máte na co vzpomínat. Pochopitelně zde platí stejné argumenty jako v bodu 2. Můžeme však ještě přidat to, že se za dalších 10 let neprobudíte vedle někoho, koho vlastně vůbec neznáte.
 5. Společné zážitky spojují. Společné zážitky pomáhají udržovat emocionální vazbu k partnerovi, která se stává silnější.

Jak to souvisí s podnikáním?

Podnikání, rodičovství i partnerství jsou běh na dlouhou trať. Všechny ty oblasti stojí hodně času a energie. Navíc v životě ženy s malými dětmi jsou tyto oblasti velmi provázané. Nejlépe se totiž daří rozjet byznys těm ženám, které mají velkou podporu od rodiny. Což psala také Sheryl Sandbergová ve své knize Opřete se do toho, že na partnerovi leží 50 % jejího úspěchu.

Problémy v partnerském vztahu se přenášejí do podnikání. Žena, která tyto starosti má, věnuje velkou část svojí mentální kapacity tomu, aby řešila partnerské strasti. A když je hlava plná starostí o partnera a o děti, nezbývá moc času a energie na byznys.

Chcete-li chránit byznys, nezapomínejte na sebe a ani na svého partnera. Takové rande jen ve dvou vám může udržet dobrou náladu na dlouhou dobu.

Rande nevyřeší dlouhodobou nevěru, ponižování či problémy s financemi. V mnoha případech je rozvod nevyhnutelný a jediné rozumné řešení. Jindy pomůže psycholog. A v mnoha vztazích, kdy člověk prožívá čisté zoufalství s partnerem, kterého miluje, jedno rande bude balzámem na duši.

Chodíte s partnerem na rande? A co děláte? Inspirujte ostatní!

Komentáře

 1. Děkuji za článek, zcela souhlasím, a myslím, že mít pravidelné rande-společný rituál, čas jen ve dvou, je dobré i ve vztahu, kde nikdo nepodniká 🙂 mám zkušenost, že ikdyž jsme s partnerem hodně spolu, tak když si vyjdeme třeba na pivo jednou za čas... tak se bavíme o jiných věcech a jinak...víc do hloubky a prostě je to fajn.jako na začátku 😉

 2. Děkuji. Rozjíždím byznys při 3 malých dětech (3,5 roku a 2x 15 měsíců) a bez partnera bych to absolutně neměla šanci zvládnout. Snažíme se i při tom všem najít nějaký ten volný čas, většinou ale jde jeden z nás, protože druhý hlídá. Nenapadlo mě, že bychom to mohli zkusit spolu a udělat si z toho rutinu, za těch pár stovek za hlídání to určitě stojí :). Teď jen najít hlídače 😀 ... Takže ještě jednou děkuji.

 3. Díky Domi za článek. Jdu najít nějaké taneční pro dospělé. Už se do nich chystáme krásných devět let, tak aby najednou nebylo už pozdě.

 4. Skvělý článek! Chodit na rande s dlouholetým partnerem jsem po návratu z Dominičina kurzu považovala za velmi dobrý a hlavně smysluplný nápad. Tak nějak jsem cítila, že rutina vztah ubíjí a že je potřeba na něm pracovat. A to jsem se na podnikání při dětech teprve chystala. Narazila jsem nicméně u samotného partnera, který si při mém návrhu "pojď, najdeme si prostor a budeme chodit pravidelně na rande, ať změníme prostředí a bavíme si o něčem jiném než o běžném provozu" zaťukal na čelo. 🙂 Dopadlo to tak, že jsme za celou dobu byli v kině asi 2x. A můžete hádat. Ne, vztahu to neprospívá. Proto fandím všem, které tu snahu mají a partner s nimi táhne za jeden provaz.

 5. Míšo, pokud partner nechce na rande chodit, zkusila bych najít aktivity, které baví vás oba. Sauna, plavání nějaký jiný sport, tanec, kino, prostě cokoli, na co se budete moci obě strany těšit, a kde pak bude možnost si i popovídat o dalších věcech při jednom drinku nebo kafíčku.

 6. Katko, rozhodně, u nás je to tak, že máme období bez hlídačky, a v těchto obdobích je vztah velmi napjatý a přibývá hádek.

 7. Hanko, budu si to hlídat, budu si hlídat, jestli ji opravdu do těch tanečních chodit začala. 🙂

 8. Jano, vystihla jste to naprosto přesně! Když jsme s partnerem sami ve dvou, je to jednoznačně tak, že je to jako na začátku, kdy jsme si hodně povídali, hodně času spolu trávili, bylo nám spolu dobře a tak jsme chtěli děti. A kvůli tomu, že máme děti, nezahodíme ten hezký vztah. To byla velká škoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.