Co určuje, kolik investovat do rozjezdu podnikání? Jaké otázky byste si před vložením svých úspor měla určitě položit? O tyto peníze totiž můžete přijít, proto toto rozhodnutí není radno podceňovat.
Mnoho zajímavých podnikatelských nápadů ztroskotá hned na začátku, protože chybí peníze na jejich rozjezd. A když už je máte, vyvstává otázka, jestli je nápad tak dobrý, abyste vybraly všechny úspory a vrhly se do byznysu.
Otázka investic je zkrátka velkým tématem. Na základě čeho se rozhodnout, kolik do byznysu investovat? Máte si najít investora? Nebo je lepší začínat pomalu?
Jde o to, jak moc chcete pracovat. Podnikání se dá obětovat všechno. Je velmi jednoduché spadnout do pasti, že pracujete desítky hodin. Mnohem těžší je si naplánovat podnikání tak, abyste měla čas a prostor na děti, sebe a partnera.
Než si položíte otázku kolik mohu investovat, musí přijít jiná otázka:
“Jak moc chci při dětech pracovat?”
Představa možná pak bude vypadat takto:
Není to jediný faktor. Pro mámy hodně důležitý, ale není jediný.
Neexistuje jedna správná částka, kterou ještě mohu do podnikání investovat, abych byla v pohodě a nevystavila se riziku. Neexistuje jediná správná cesta. Vždycky záleží na více faktorech:
Když si tyto faktory promyslíte, většinou jako matka dospěje každý z nás k jinému závěru. Já bych ten svůj vyplnila takto:
Vy třeba dospějete k následujícímu:
Nechci se upracovat, chci mít čas na děti, takže chci pracovat do 20 hodin týdně. Ideálně nechci pracovat o víkendech. Nemusím hned od začátku podnikání kompenzovat výdělek ze zaměstnání, ale přivýdělek v řádu několika tisíc měsíčně se hodí. Postupně se chci dostat na plat, jaký jsem měla v předchozí firmě, ale stačí mi, když se tam dostanu za 6 let. Co se týká rizika - mohu si něco málo dovolit investovat, ale rozhodně si nechci půjčovat a nechci brát rodinné úspory. Větší investice bych chtěla dělat až z vydělaných peněz.
Chci, aby moje děti měly pohodlný hezký život, chci mít peníze na jídlo, chci mít peníze na výlety, chci mít peníze na další radosti. Nechci si toho na sebe brát více než zvládnu, nechci čas brát na úkor svých dětí.
Pokud je toto vaším cílem, nemůžete do podnikání, do rozjedu skočit po hlavě. Vybrat všechny úspory a vložit je do rozjezdu zmrzlinárny jako v tomto případě.
Pozor! Neříkám, že paní to udělala špatně. Mohla mít jiné strategické cíle než ty, které jsem popsala nahoře. Navíc už měla zkušenost s rozjezdem zmrzlinárny a věděla, co dělat.
Pokud chcete pohodu a čas na děti, berte si inspiraci jinde. Musíte na to jít strategicky, jako by na to šel zkušený podnikatel. Takový, který si je vědom toho, že podnikání nese svá rizika. Jedno z nich je, že do podnikání vložené peníze se nikdy nevrátí.
Z hlediska financí si zkušený podnikatel položí otázky:
Začínající podnikatel bude mít s prvními dvěma otázkami větší práci než někdo zkušenější. A vždy jde jen o odhady. Nemohou být přesné. Zkušenému podnikateli tato čísla ukáží podnikání, do kterého nestojí za to nic investovat, a nejde do něj.
Pro začátečníka je důležitější otázka číslo 3:
“Jakou částku mohu investovat do podnikání s tím, že se mi možná nikdy nevrátí?”
Tady odpovědi začínají být zajímavé. Každý má tu hranici položenou jinde. Někdo si může dovolit investovat 10.000, někdo 20.000, někdo 100.000, jiný milion.
Většinou si rodina může dovolit ztratit částku, kterou by jinak utratila za jednu dovolenou. To je částka, která nijak neohrozí existenci. Je to také částka, za kterou se dá něco do podnikání pořídit.
Sama jsem dříve doporučovala investici okolo 10.000, ale dneska to vidím jako minimum. Jeden kurz za 4000, minimalistický web 5000 a hned je 10 000 pryč. Živnostenský list 1000.
Nebo jiné investice:
Toto platí pro nízkonákladová podnikání. koučové, lektoři, programátoři, grafici.
Pokud to s podnikáním myslíte vážně, rozhodně si nepůjčujte. Kde byste totiž braly peníze na splácení? Vaším cílem je minimalizovat náklady.
Pokud nemáte ani korunu, začněte to rozjíždět při jiném zaměstnání. Těchto 10.000 si zkuste vydělat v práci.
Existují i jiné formy, jak rozjet byznys a neinvestovat:
Když nemám 10.000 a šiju. Mám už šicí stroj, ale nemám teď na investice do látek. Ukažte známým látky v nějakém e-shopu, ať si vyberou, že jim ušijete šaty. Nechte si poslat peníze na účet - zálohu na látky. A pak šaty ušijete. Se ziskem.
Podnikání a jeho rozjezd není o penězích, ale o schopnosti z ničeho vytvořit něco, o co mají zájem jiní lidé. Využijete schopnost poradit si s omezenými zdroji. Malý rozpočet je také jeden z omezených zdrojů. Vaším úkolem je tyto prostředky použít co nejlépe tak, aby přišly první peníze, které do podnikání můžete případně investovat dále.
Nenechejte se zaslepit vírou, že do podnikání musíte navalit ohromné množství peněz. Lze to rozjet i pomalu. Můj kabelkář Jakub, to také rozjel postupně a při tom měl podnikání, ve kterém by mohl utopit desítky tisíc korun. On je neutopil, protože investoval jen ty peníze, které mu kabelky vydělaly.
Ani zmrzlinářka, kterou jsem zmiňovala na začátku, nemusela investovat všechny peníze do provozovny. Mohla si jen otevřít vlastní stánek se zmrzlinou, kterou by prodávala pouze přes léto, takto by našetřila na první stroj, na provozovnu a nemusela by spát jen dvě hodiny a ohrožovat tak svoje zdraví.
Pokud chcete rozjet něco malého, tak stačí rozjíždět bez investic a pomalu tak, jako to dělal kabelkář Jakub. A on nakonec má firmu o několika zaměstnancích. Je nutné testovat, co funguje.
Pokud chcete něco velkého - a nemáte investice - rozjeďte jiný testovací byznys, na kterém si to vyzkoušíte. Naučíte se dovednosti, naučíte se vydělat peníze, disciplinovaně něco rozjet a nakonec malý byznys můžete prodat a tyto peníze investovat.
Budete mít 2 výhody oproti svému staršímu já:
Na začátku totiž úplně tak nepoznáte, co je zbytečnost a co není. Po té, co rozjedete jedno úspěšné podnikání vám půjde mnohem jednodušeji rozjet jiné podnikání. Budete mít dovednosti.
Přípravu proto nepodceňujte. Řekněte si, jaký život chcete žít, kolik času chcete obětovat práci a kolik času chcete věnovat partnerovi a dětem. Kam s vaším podnikáním směřujete a kde ho a sebe chcete mít za pár let? A když zjistíte, že zrovna jste si nevybrala nejlevnější podnikatelský nápad, zkuste najít jiný nebo se na něj podívat z jiné perspektivy a přijít na řešení, protože i s málem lze vytvořit velké věci.
Jak jste do podnikání investovala vy? Co se vám vyplatilo a co bylo zbytečné?