Jak správně investovat peníze do podnikání?

Jak správně investovat peníze do podnikání?

Co určuje, kolik investovat do rozjezdu podnikání? Jaké otázky byste si před vložením svých úspor měla určitě položit? O tyto peníze totiž můžete přijít, proto toto rozhodnutí není radno podceňovat.

Mnoho zajímavých podnikatelských nápadů ztroskotá hned na začátku, protože chybí peníze na jejich rozjezd. A když už je máte, vyvstává otázka, jestli je nápad tak dobrý, abyste vybraly všechny úspory a vrhly se do byznysu.

Otázka investic je zkrátka velkým tématem. Na základě čeho se rozhodnout, kolik do byznysu investovat? Máte si najít investora? Nebo je lepší začínat pomalu? 

Jako máma začínáte od dětí

Jde o to, jak moc chcete pracovat. Podnikání se dá obětovat všechno. Je velmi jednoduché spadnout do pasti, že pracujete desítky hodin. Mnohem těžší je si naplánovat podnikání tak, abyste měla čas a prostor na děti, sebe a partnera. 

Než si položíte otázku kolik mohu investovat, musí přijít jiná otázka: 

“Jak moc chci při dětech pracovat?”

Představa možná pak bude vypadat takto: 

 • chci pracovat 3x týdně
 • chci pracovat 4 hodiny denně
 • chci pracovat 6 hodin denně
 • nevadí mi pracovat 12 hodin denně 6 dní v týdnu

Není to jediný faktor. Pro mámy hodně důležitý, ale není jediný.

Co ovlivňuje kolik mám investovat?

Neexistuje jedna správná částka, kterou ještě mohu do podnikání investovat, abych byla v pohodě a nevystavila se riziku. Neexistuje jediná správná cesta. Vždycky záleží na více faktorech:

  1. Podnikatelský model - jaký typ podnikání rozjíždíte? Pokud rozjíždíte papírenský závod, potřebujete mnohem vyšší investice než například obchod s korálky. A ten zase potřebuje vyšší investice než například virtuální asistentka. Bez některých věcí to prostě nerozjedete.
  2. Zkušenosti - rozhoduje nejen délka podnikání, ale také to, jaké typy podnikání jste řídily. A jestli jsou tyto zkušenosti použitelné jinde.
  3. Riziko - záleží na tom, jak velké riziko chcete nést - jestli vám nevadí prodat dům a přestěhovat se do podnájmu, nebo i přes rozjezd podnikání chcete, aby rodina byla v klidu, měla na hypotéku a mohla jezdit na dovolenou.
  4. Správné načasování - některé věci musíte rozjet hned na začátku, když jde vlna - třeba slevový portál dneska nerozjedete. Před 10 lety jste na tom mohly zbohatnout - takže u některých věcí musíte investovat více.

Moje faktory

Když si tyto faktory promyslíte, většinou jako matka dospěje každý z nás k jinému závěru. Já bych ten svůj vyplnila takto: 

 1. Podnikatelský model - vyberu takový, abych měla čas na děti - nemám nikoho, kdo by vyzvedával moje dítě ze školy, partner přes týden pracuje mimo domov, tak jsem na péči sama. Mám sice ještě svého tatínka, ale ten dceru ze školy vyzvednout nemůže. Potřebuji flexibilní práci.
 2. Zkušenosti - zkušenosti z předchozích byznysů mám, mohu investovat tolik, kolik bych zaplatila za 4 větší dovolené. To je částka, kterou se nebojím investovat, protože to nebude ani polovina mé finanční rezervy v podnikání.
 3. Riziko - budu rozjíždět podobný byznys model jako jsem rozjela před 11 lety, jen se naučím více delegovat a pracovat s týmem.
 4. Správné načasování - postupně vzniká další konkurence, která mi dýchá na záda a to je super. Protože mě to motivuje pořádně rozjet věci, na které jsem jen myslela a nerealizovala je.

Vy třeba dospějete k následujícímu: 

Nechci se upracovat, chci mít čas na děti, takže chci pracovat do 20 hodin týdně. Ideálně nechci pracovat o víkendech. Nemusím hned od začátku podnikání kompenzovat výdělek ze zaměstnání, ale přivýdělek v řádu několika tisíc měsíčně se hodí. Postupně se chci dostat na plat, jaký jsem měla v předchozí firmě, ale stačí mi, když se tam dostanu za 6 let. Co se týká rizika - mohu si něco málo dovolit investovat, ale rozhodně si nechci půjčovat a nechci brát rodinné úspory. Větší investice bych chtěla dělat až z vydělaných peněz.

Chci, aby moje děti měly pohodlný hezký život, chci mít peníze na jídlo, chci mít peníze na výlety, chci mít peníze na další radosti. Nechci si toho na sebe brát více než zvládnu, nechci čas brát na úkor svých dětí.

Pokud je toto vaším cílem, nemůžete do podnikání, do rozjedu skočit po hlavě. Vybrat všechny úspory a vložit je do rozjezdu zmrzlinárny jako v tomto případě.

Pozor! Neříkám, že paní to udělala špatně. Mohla mít jiné strategické cíle než ty, které jsem popsala nahoře. Navíc už měla zkušenost s rozjezdem zmrzlinárny a věděla, co dělat.

Otázky zkušeného investora

Pokud chcete pohodu a čas na děti, berte si inspiraci jinde. Musíte na to jít strategicky, jako by na to šel zkušený podnikatel. Takový, který si je vědom toho, že podnikání nese svá rizika. Jedno z nich je, že do podnikání vložené peníze se nikdy nevrátí.

Z hlediska financí si zkušený podnikatel položí otázky: 

 • Kolik mi to může vydělat?
 • Kolik musím zainvestovat, aby mi to tolik vydělalo?
 • Jakou finanční částku si mohu dovolit ztratit, když to nevyjde a mně se ty peníze nevrátí?
 • Co všechno musím udělat, aby se to rozjelo? 
 • Je to zvládnutelné z hlediska času, který máme na to, než to začne vydělávat? 

Začínající podnikatel bude mít s prvními dvěma otázkami větší práci než někdo zkušenější. A vždy jde jen o odhady. Nemohou být přesné. Zkušenému podnikateli tato čísla ukáží podnikání, do kterého nestojí za to nic investovat, a nejde do něj.

Pro začátečníka je důležitější otázka číslo 3: 

“Jakou částku mohu investovat do podnikání s tím, že se mi možná nikdy nevrátí?”

Tady odpovědi začínají být zajímavé. Každý má tu hranici položenou jinde. Někdo si může dovolit investovat 10.000, někdo 20.000, někdo 100.000, jiný milion.

Jak tu částku určit?

Většinou si rodina může dovolit ztratit částku, kterou by jinak utratila za jednu dovolenou. To je částka, která nijak neohrozí existenci. Je to také částka, za kterou se dá něco do podnikání pořídit.

Sama jsem dříve doporučovala investici okolo 10.000, ale dneska to vidím jako minimum. Jeden kurz za 4000, minimalistický web 5000 a hned je 10 000 pryč. Živnostenský list 1000.

Nebo jiné investice: 

 • zálohy na sociální a zdravotní pojištění - od těch teda jako matka na rodičovské dovolené můžete být osvobozena. (prolink na článek o soc. pojištění)
 • pronájem pracovního prostoru, ne každý může pracovat v klidu doma
 • finance na propagaci a marketing - i když i zde lze kouzlit mnoha směry zadarmo

Toto platí pro nízkonákladová podnikání. koučové, lektoři, programátoři, grafici.

Co když nemám ani těch 10.000 korun? 

Pokud to s podnikáním myslíte vážně, rozhodně si nepůjčujte. Kde byste totiž braly peníze na splácení? Vaším cílem je minimalizovat náklady.

Pokud nemáte ani korunu, začněte to rozjíždět při jiném zaměstnání. Těchto 10.000 si zkuste vydělat v práci. 

Existují i jiné formy, jak rozjet byznys a neinvestovat:

Když nemám 10.000 a šiju. Mám už šicí stroj, ale nemám teď na investice do látek. Ukažte známým látky v nějakém e-shopu, ať si vyberou, že jim ušijete šaty. Nechte si poslat peníze na účet - zálohu na látky. A pak šaty ušijete. Se ziskem.

Podnikání a jeho rozjezd není o penězích, ale o schopnosti z ničeho vytvořit něco, o co mají zájem jiní lidé. Využijete schopnost poradit si s omezenými zdroji. Malý rozpočet je také jeden z omezených zdrojů. Vaším úkolem je tyto prostředky použít co nejlépe tak, aby přišly první peníze, které do podnikání můžete případně investovat dále.

Nenechejte se zaslepit vírou, že do podnikání musíte navalit ohromné množství peněz. Lze to rozjet i pomalu. Můj kabelkář Jakub, to také rozjel postupně a při tom měl podnikání, ve kterém by mohl utopit desítky tisíc korun. On je neutopil, protože investoval jen ty peníze, které mu kabelky vydělaly.

Ani zmrzlinářka, kterou jsem zmiňovala na začátku, nemusela investovat všechny peníze do provozovny. Mohla si jen otevřít vlastní stánek se zmrzlinou, kterou by prodávala pouze přes léto, takto by našetřila na první stroj, na provozovnu a nemusela by spát jen dvě hodiny a ohrožovat tak svoje zdraví.

Malý versus velký byznys

Pokud chcete rozjet něco malého, tak stačí rozjíždět bez investic a pomalu tak, jako to dělal kabelkář Jakub. A on nakonec má firmu o několika zaměstnancích. Je nutné testovat, co funguje. 

Pokud chcete něco velkého - a nemáte investice - rozjeďte jiný testovací byznys, na kterém si to vyzkoušíte. Naučíte se dovednosti, naučíte se vydělat peníze, disciplinovaně něco rozjet a nakonec malý byznys můžete prodat a tyto peníze investovat. 

Budete mít 2 výhody oproti svému staršímu já: 

 1. Zkušenosti a dovednosti, které uplatníte.
 2. Peníze, které víte, do čeho investovat.

Na začátku totiž úplně tak nepoznáte, co je zbytečnost a co není. Po té, co rozjedete jedno úspěšné podnikání vám půjde mnohem jednodušeji rozjet jiné podnikání. Budete mít dovednosti.

Přípravu proto nepodceňujte. Řekněte si, jaký život chcete žít, kolik času chcete obětovat práci a kolik času chcete věnovat partnerovi a dětem. Kam s vaším podnikáním směřujete a kde ho a sebe chcete mít za pár let? A když zjistíte, že zrovna jste si nevybrala nejlevnější podnikatelský nápad, zkuste najít jiný nebo se na něj podívat z jiné perspektivy a přijít na řešení, protože i s málem lze vytvořit velké věci.

Jak jste do podnikání investovala vy? Co se vám vyplatilo a co bylo zbytečné?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.