Jak zvolit udržitelné podnikání jako máma

Kdo neriskuje, nic nemá. To slyšíme kolem sebe celkem často. Podnikání je v očích mnoha lidí riziková záležitost, která vyžaduje hodně času, velké investice a především cílevědomost.

V podstatě je to pravda, ale nic nemusí být tak horké, jak se zdá. My jsme mámy a nechceme trávit 12 hodin denně prací. Chceme se několik hodin týdně seberealizovat, přispět do rodinného rozpočtu a především mít čas na své děti, aby cítily naši přítomnost, oporu a podporu.

Podnikání může být skvělým pomocníkem, abyste těchto představ dosáhla. Nebudeme ale podnikání malovat na růžovo. Nepředstavujte si, že si založíte e-shop, nalijete nějaké překoupené zboží do nabídky a peníze se jen pohrnou. Tak to prostě není. 

Jistá dávka rizika je vždy, ale záleží, jak si podnikání hned od začátku nastavíte. Jak moc riskovat chcete a budete. Ukážeme vám cestu, jak zvolit takové udržitelné podnikání, které vás na mizinu nepřivede a rodinu neohrozí.

Vyhněte se podnikání pokud …

Možná si myslíte, že nemáte podnikatelského ducha. Žádný podnikatelský duch ale není. To ukazujeme i v našem bezplatném kurzu. Každý podnikatel někdy jednou začínal a k tomu, aby mu byznys fungoval potřebuje dvě základní dovednosti:

1. Chce se neustále učit

Nechoďte rozhodně do podnikání, pokud se nechcete učit nové věci. Podnikání samo o sobe zahrnuje spoustu aktivit, činností a dovedností. Potřebujete umět alespoň základy účetnictví, vyznat se v zákonech, osvojit si prodej a marketing. 

Ano, můžete některou z činností někomu předat, ale konečná odpovědnost v podnikání je vždy na vás, takže abyste si mohla pohlídat, že se vyvíjí vše správným směrem, potřebujete mít alespoň povědomí, že to tím správným směrem jde.

2. Neustále řeší problémy

Nechoďte do podnikání pokud, pokud nechcete řešit problémy. V podnikání je budete řešit pořád. Že vám někdo nezaplatil, že web nefunguje jak má, že se vám špatně zobrazila reklama, že zrovna dodavatel nedodal zboží, že ….

Řešení problémů se nevyhnete a je potřeba se na to psychicky připravit a brát to jako součást celého procesu.

Neriskujte, otestujte

Podstatou udržitelného podnikání je právě moc neriskovat. Začít můžete i pomalu, krok za krokem a nejdříve všechno otestovat.

Zkuste si zjistit vše o oboru, ve kterém chcete podnikat. Nasbírejte informace o konkurenci a hlavně se ptejte zkušenějších. Oni se rádi podělí o své chyby a přešlapy. Divili byste se, jak často se jednotlivé chyby neustále opakují dokola.

V kurzech a na konzultacích mi začínající podnikatelky často pokládají otázky:

“Proč bych měla zjišťovat informace o konkurenci? Na co mi je znát jejich obrat a číst ve výročních zprávách? Šikovný podnikatel se vždy prosadí.”

Jenže je mnoho šikovných podnikatelů, kteří měli talent, ale třeba jim nešlo prodávat. Nebo právě nesledovali konkurenci a neinovovali. A museli skončit.

Z tohoto důvodu je zjišťování i testování důležité. Protože si ověříte nejen, že si chce váš produkt nebo službu někdo koupit, ale také jestli třeba neděláte chyby v prodeji. Nebo jestli nepotřebujete jinak nastavit marketingovou komunikaci.

V kurzu Jsem máma, chci podnikat k tomu máme několik úkolů a pracovních listů.

Od začátku počítejte s pomocí a směřujte k tomu

Pokud chcete jako máma podnikat a přežít, tak je důležité vědět, jaké činnosti musíte outsourcovat a jaké činnosti můžete dělat vy sama. 

Jako podnikatelka musíte znát desítky činností a když to vše děláte sama, dostáváte se postupně do stresu, což se odráží i u dětí a domácí pohody. 

Schválně, když začínáte novou činnost - třeba nový blog (který musíte pravidelně doplňovat a udržovat), nový web - sepište si seznam činností, které jsou k tomu zapotřebí a kolik hodin zhruba zaberou. 

Pravděpodobně zjistíte, že na půl úvazek vše stihnout nelze. 

Ze začátku to nějak dáte, ale dlouhodobě už to zvládat nejde, jinak skončíte vyčerpaná. Práce je s rostoucím podnikáním víc a víc a to vyžaduje nejen více času, tak i více peněz.

Počítejte od začátku tedy s tím, že budete potřebovat pomoc. Doma, s dětmi, v práci. Proto není od věci si už činnosti, které byste mohla do budoucna delegovat, sepisovat a vědět o nich

Poznejte a vyberte si, komu chcete sloužit

Poznejte svého klienta. Zjistěte jeho problémy a jak byste mu mohli pomoci. 

Mnoho začínajících podnikatelů má svou jasnou představu a vizi a protlačuje ji. Za každých okolností. Co si myslí trh je irelevantní. 

“Já vím, co chci. Jdu si za tím.”

Tyto věty zavání takzvanou začátečnickou arogancí. Jejich problém je, že zavírají oči před svými problémy nebo před problémy, které je mohou čekat. Nechtějí je vidět, protože si myslí, že oni to vymysleli dobře.

Kvůli tomu jim hrozí v podnikání finanční ztráty. Jenže proinvestovat peníze je vždy jednodušší, než je vydělat.

Zaměřte se od začátku na efektivitu a ziskovost 

Abyste se jako mámy vyhnuly stresovému podnikání, musíte se zaměřit a dělat to, co vydělává peníze

Za peníze můžete najmout lepší lidi, zaplatit lepší služby a mít tak i méně stresu a více volného času. Budete toho dělat opravdu hodně a peníze samy nepřijdou. Vyžaduje to velké úsilí a čas, nebo peníze.

Podnikání se rozjíždí běžně 2 až 4 roky a vy chcete vydělávat co nejdříve, nebo alespoň pokrýt co nejdříve náklady. Směřujte k tomu a volte minimalistickou verzi podnikání.

Závěr

Zvolit udržitelné podnikání pro mámy je velmi důležité a vlastně na tom stojí to, jestli budete pohodově dalších 10 let podnikat, nebo to za pár let zabalíte s dluhy na krku. 

U špatného byznys modelu se můžete stavět na hlavu a zkrátka nevyděláte. Proto nepodceňujte začátek. Všechno lze nastavit pěkně hned od začátku - bez zbytečného rizika, aby to mělo hlavu a patu a vy jste co nejdříve vydělávala.

Celou cestu ukazujeme v kurzu Jsem máma, chci podnikat. Přidejte se a vykročte s námi do společného 8 týdenního programu, který začíná už v pondělí 1.2.2021. Společně vymyslíme to nejvhodnější ziskové podnikání pro vás.

Pokračujte zde: