Uzavřít rok a být v pohodě

Jak si užít vánoce a mít dobrý pocit z dobře vykonané práce? Stačí si udělat rekapitulaci roku. Vidím výsledky své mravenčí práce a jsem překvapená, kolik dobrého se za ten rok povedlo. Zkuste to taky!

Dnes sedím u stolu v kuchyni a na obličej mi z jižního okna dopadají sluneční paprsky. Je 6. prosince, před 5 lety jsem porodila dceru Annu. Poprvé jsem ji držela v náručí a absolutně jsem se zamilovala.

Těch pět let uplynulo jako voda a já rekapituluji, co všechno se stalo, co všechno jsme spolu prožily.

Celkově začátek adventu mě vede k tomu, abych se ponořila do sebe a zjistila, jakou stezku jsem za ten rok prošla, co jsem prožila, co jsem se naučila.

Každý rok si dělám analýzu, co se za poslední rok stalo, co jsem se naučila, co jsem prožila. Jak v byznysu, tak v životě.

A nebyla bych to já, kdyby to nenabralo jasnou strukturu, které se mohu držet.

Analýza krok za krokem

Na analýzu a následné plánování si vyhradím skoro celý měsíc prosinec, tedy plus mínus do 15. nebo 18. prosince, nebo jiného dne, podle toho, jak to vychází časově.

Nejprve si vezmu všechny zápisníky a projdu, co jsem napsala. Nedělím zápisníky na pracovní a nepracovní, prostě vždycky píšu, co je potřeba. Jen zápisník na klienty a kurzy mám samostatně, protože jde o jiný typ práce, a když bych to neudělala, informace o klientech by se válely po mnoha zápisních a bylo by složité je dohledávat.

Nejprve neklientské zápisníky

Projdu jeden po druhém. Většinou jich mám takových 7-9, protože jsem přestala zapisovat si cokoli na papíry. Co je na papíru, to se ztratí, a co se ztratí, s tím později nelze pracovat. A protože s tím nelze pracovat, nemohu to využít pro pozdější účely.

Postupně si přečtu všechno, na čem jsem pracovala, všechno, co jsem si zapsala, všechno, co jsem nedokončila. Většinou na jeden zápisník potřebuji jeden den.

Často objevím nějaké zajímavé nápady nebo náměty na články, rozpracované myšlenky a podobně. Za ten rok je jich docela dost a kdybych to neudělala, na některé věci úplně zapomenu, což by byla velká škoda.

Některé nápady, viděno s odstupem, jsou nefunkční, a díky tomu si uvědomuji, jak je dobře, že člověk nemá prostor na to, aby realizoval všechno, co ho napadne.

Není to tak, že bych si to jen četla, ale rovnou všechno z deníku zpracovávám. Některé věci dokončím, náměty na články zaznamenám do počítače. Prostě chci mít jasno v tom, že jsem nějaký parádní projekt neopomenula. Potřebuji to pro další plánovací fázi.

Projdu plány, které jsem měla na letošní rok

Spolu se zápisníky také projdu plány, které jsem měla na letošní rok. Vlastně od té doby, co jsem pochopila, že při dítěti je všechno jinak, jsem si určila, že vždycky budu pracovat na něčem, čemu říkám Můj hlavní projekt. Tedy projekt, který velmi významně posune moje podnikání. Jednak, abych neustrnula, a jednak, abych věděla, čemu se věnovat, když půjde do tuhého.

Cíl jsem měla jasný: zdvojnásobit obrat. Plus jako hlavní projekt nastartovat on-line kurzy.

A obojí se povedlo velmi dobře. Kdybych nebyla nemocná, pravděpodobně bych obrat ztrojnásobila. On-line kurzy jsem nastartovala velmi dobře. Rozrůstá se program  Úspěšná a Odpočatá. Hlavně jsem spustila kurz Jsem máma, chci podnikat.

Na ten poslední jsem mimořádně pyšná. Obsahově se velmi povedl. Při spuštění se stalo tolik chyb, že stát se to Máchovi při psaní Máje, tak by jej nikdy nevydal. Já jsem se vůči chybám stala odolná, protože ve fázi testovací je povoleno dělat chyby.

Vyhodnocování veškerých aktivit se zjednodušuje, protože mám jen dvě základní metriky, podle kterých se rozhoduji “povedlo-nepovedlo”:

 1. Zdvojnásobit obrat.
 2. Dotáhnout Můj hlavní projekt.

Zdvojnásobeno: ano. Spuštěn on-line: ano. Všechno ostatní, co se v byznyse povedlo, je pro mě jen nadstavba. Cítím se fajn.

Všechny ostatní plány, které jsem měla, procházím, abych si udělala jasný obrázek o tom, co jsem schopná za rok zvládnout. Pomáhá mi to vytvořit si přesnější obrázek toho, jak lépe plánovat a při tom se přizpůsobovat novým situacím.

Na tyto dva důležité kroky také navazuje:

 1. projít si články, které jsem vydala,
 2. projít články, které jsem rozepsala,
 3. projít projekty, na kterých jsem pracovala,
 4. projít projektové deníky projektů z letošního roku.

U všech kroků si vždy zapisuji, co jsem se z toho naučila. Zapsat si tyto myšlenky je pro mě moc důležité. Opět z toho důvodu, že jasně vidím, jaký kus cesty jsem ušla. Vidím, že nestojím na místě a to mi dělá dobře.

Fascinuje mě, že věci, které považuji za přirozenou součást svého podnikání, jsem se naučila například teprve v únoru.

Začínají vyvstávat nové a zajímavé projekty

Při tom, když všechno takto procházím, mě postupně napadají plány a projekty, kterým bych chtěla věnovat energii další rok .

Ano. Těch plánů je hodně. Více, než zvládnu. A to ne o sto procent, ale tak 20x více. Proto ty projekty pěkně zapíšu na jedno místo. Nehodnotím je. Jen dělám jejich soupis. Pěkně na jednom místě, aby bylo možné se k nim vrátit a vybírat z nich, když nastane čas na nový projekt.

A kromě těch plánů udělám ještě jeden krok.

Seznam dokončeného

Když už mám na jednom místě, co jsem se všechno naučila, připíšu si další věci, které jsem:

 1. vypracovala,
 2. dokončila,
 3. dotáhla.

Takový seznam dokončených projektů, aktivit a toho, co jsem se naučila, se hodí mít. Když pak potřebuji vytvořit něco nového, jako třeba kurz, projdu si seznam, co jsem všechno zpracovala. Objevím tak zapomenuté nástroje, rozepsané články, projekty, které mohu poskládat dohromady a využít je pro tvorbu kurzu. A zabere to jen pár minut.

Nakonec ještě jedna pracovní oblast.

Zdroje příjmů

Hezky přehledně si po měsících zpracuji tabulku, kolik jsem vydělala různými aktivitami. Každý kurz pěkně sám za sebe. Kolik jsem tomu věnovala času a kolik to dělá z obratu.

Tuto tabulku si zpracovávám každý měsíc, takže podívat se na souhrn není až tak moc práce. Hlavní je, že si vytipuji věci, které nejvíce vydělávají v průběhu celého roku a na ně se pak v propagaci v dalším roce soustředím.

Člověka často překvapí, že dobře vydělávají věci, které jsou docela jednoduché a nezaberou moc času.

A teď ta osobní rovina

Pak si projdu sadu otázek, na které postupně hledám odpovědi o svém osobním životě. Většinou si na to vyhradím den, dobrou muziku, zalezu do postele a přemýšlím. Všechny odpovědi zaznamenám do svého zápisníku:

 • Co jsem se naučila?
 • Na co jsem hrdá?
 • Co je pro mě důležité?
 • Co chci opustit?
 • Čeho si na sobě nově vážím?
 • Jaké výzvy jsem překonala?

Jsou to otázky, které mi pomáhají se neztratit. Jsem pak tady a teď a neutíkám do nějakých vizí lepší budoucnosti. Pomáhá mi to milovat život tady a teď.

Někdy se mě lidé ptají, proč to dělám?

Pro klid na duši

Dělá mě to šťastnou a nic to nestojí. Jen čas. Já se ráda věnuji tomu, abych byla spokojenější.

Shrnutí roku, vyzdvižení toho, co se povedlo, má velký význam. Vlastně ne velký. Spíše obrovský. Najednou je za námi vidět všechna ta mravenčí práce, všechny drobné úkoly, všechny ty dny, kdy to nešlo, se spojí v jeden celek a já vidím, k čemu to vedlo.

Také jednoznačně vidím, že nikdy nejde všechno naplánovat. Že jsem si plánovala kurzy, které spustím, ale nakonec na základě požadavků od klientek jsem spustila místo plánovaného kurzu Srovnej finance do latě, kurz Jsem máma, chci podnikat.

Hlavní je ale klid na duši. Jsem spokojená s výsledkem. Jsem spokojená s tím, kam se podnikání dostalo. Kam jsem se posunula jako člověk.

Shrnutí pro mě má metafyzickou rovinu. Jsem vděčná za všechno, co se stalo, za všechno, co jsem prožila, co jsem se naučila.

A to mi dává klid. Taky pokoru a vděk.

Jsem také nad věcí, když věci nejdou, jak by měly. Protože každý rok, a mám záznamy zpětně za 20 let, to nějak dopadne. To důležité se zvládne a to nepodstatné ve zkouškách života nevydrží.

Nedržím se pak křečovitě projektů, které nejsou důležité.

Tužka a zápisník jsou nejlevnější forma terapie, když odpovídáte na ty správné otázky. Takže zapisujte. Když se na to podíváte zpětně třeba jen po pěti letech, uvidíte, jak fantastický pokrok jste udělala. Stojí to za to.

Co vy a shrnutí roku? Věnujete mu nějaký čas? Co vám to přináší? Dejte mi vědět. Pod článkem je prostoru na diskuzi dost.

Vaše

Dominika

Komentáře

 1. Na deník nedám dopustit. Vedu si ho mnoho let a pracuji s ním velmi podobně. S měřitelnými a neměřitelnými parametry úspěchu je to těžší. Mně do toho často vstupovala emocionální očekávání, která si člověk v té chvíli jasně neuvědomoval. Pak se díval na splněné mety, a cítil pořád stejně mizerně 🙂

 2. Noro, tak to Vám tiše závidím. 🙂 A líbí se mi Vaše sebereflexe. Já si deník vedu sporadicky, i když je pravda, že mám ještě vedle něj "pracovní" zápisník, do kterého píšu taky spoustu poznámek. Už to ale bohužel nedotahuji do konce, tedy nevyhodnocuji. Párkrát se mi podařilo plánovat do dalšího roku a vytyčit si konkrétnější cíle, ale opět jsem je nezrekapitulovala. V tomhle vidím potenciál, který potřebuji začít čerpat.

 3. Letos koncem roku upadám v malou depresi, že nejsem tam, kde bych chtěla být. Ale díky tomuhle článku si zkusím projít to, čemu říkám "kreativní diář", a podívat, jak velký kus práce jsem odvedla. Myslím, že je to hodně důležité, ale člověk má tendenci věnovat se "důležitějšim věcem" a pak zapomíná, co se ten rok dělo a že to celé není tak černé, jak se možná zdá. Děkuji, vyzkouším to letos udělat prostě jinak a lépe než ty roky dosud:)

 4. Noro, to je zajímavý poznatek. Já jsem to často měla naopak. Nesplinil se mi sen tak, jak jsem si napsala, protože jsem nemohla dohlédnout některé souvislosti. Ale splnilo se mi to emocionální naplnění. Já si u všech cílů zapisuju v posledních letech i to, jak se chci cítit. Dodává to zcela nový rozměr.

 5. Dominiko R., mám to hodně podobně. Proto i mě tenhle článek nakopl, že si tu rekapitulaci hodlám udělat. I z toho mála, co jsem si za ten rok zapsala. 🙂

 6. Dominiko, zdravím, potkaly jsme se tuším na kurzu ve Vrchlabí před rokem a půl? Pokud si to pamatuji správně, tak máte ještě relativně malé dítě, takže už na začátku roku je nutné nastavit si očekávání tak, aby byla splnitelná. Mít jen jendu nebo dvě metriky toho nejdůležitějšího, čeho potřebujete dosáhnout. A na ty soustředit. Ostatní jsou bonusy. Až si projdete ten kreativní deník, dejte mi vědět. Věřím, že budete mít klid na duši, když uvidíte tu spoustu práce.

 7. Ďakujem za výborná článok, Dominika. Motivujete ma, tak sa idem pustiť do rekapitulácie minulého roku, aj keď je už január. Ja by som však ešte potrebovala vedieť, akým spôsobom všetky nápady, informácie a poznámky v takom zápisníku systematizovať. Lebo rozmýšľam nad tohtoročným zápisníkom, že si ho vyrobím sama, lebo ten minuloročný kúpený diár som využila tak asi na 20%, keďže mi asi celkom nevyhovoval, čo je škoda. Veľa nápadov a inšpirácií som proste nazapísala a už sú asi zabudnuté :(. Možno by pre inšpiráciu stačila fotka nejakej strany..

 8. Zuzano díky, já používám na všechno jen obyčejný zápisník a objevila jsem tzv. bullet journal, který popisuje, jak právě obyčejný zápisník používat pro organizaci práce....

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.