Chci byznys: Začnu s účetnictvím

Přemýšlíte, že začnete podnikat na mateřské či rodičovské? Myslíte, že ideální, s čím začít, je klientské vedení účetnictví? Rozhodně ne. Pokud jste účetnictví před tím nikdy nedělala, není to obor, do kterého byste měla rovnou skočit během mateřské. Proč ne? Protože:

Není to snadné

Účetnictví je obor, k jehož výkonu potřebujete odborné znalosti. Jako u právníka, lékaře či projektanta. Úroveň znalostí může být nižší, např. u vedení daňové evidence fyzickým osobám-neplátcům, až po poměrně hlubokou při vedení podvojného účetnictví s.r.o. a dalších právnických osob. Odborně náročné je i zpracování DPH a přiznání k dani z příjmů. Tyto znalosti nezískáte ve víkendovém kurzu.

Nenaučíte se to rychle

Minimální doba na zvládnutí daňové evidence je cca měsíc, podvojného účetnictví půl roku. Dobře umět zpracovávat přiznání k dani z příjmů a DPH a znát daňové zákony vyžaduje další cca půlrok. A to mluvíme o intenzivním každodenním studiu, ne o večerních kurzech. A ani samotné absolvování příslušného studia či oboru ve škole vás samo o sobě nepřipraví na praxi. Bez minimálně roční kvalitní odborné praxe v účtárně nelze samostatnou činnost v účetnictví zvládnout. Ze začátku je totiž třeba vedení a rada zkušenější účetní.

Nelze se učit metodou pokus omyl

Když se pustíte do rukodělné či obdobné činnosti, máte prostor zkoušet a zkoušet. Když to nedopadne dobře, tak prostě nepovedený výrobek vyhodíte a začnete znovu. V účetnictví a daních toto nelze. Jednak bez příslušných znalostí nepoznáte, že děláte něco špatně. A hlavně, když chybu odhalí při kontrole finanční úřad či jiný úřad, Váš klient dostane nemalou pokutu, v horším případě se můžete octnout v podezření, že krátíte daně či pácháte jinou trestnou činnost nebo se na ní podílíte. Za chyby v účetnictví se platí. Penězi a někdy i svobodou.

Nestačí si jen pořídit program

Některé softwarové firmy vytváří dojem, že stačí si koupit jejich program a on za vás bude přemýšlet a znát všechny účetní a daňové zákony. Takto to ale nefunguje. Stejně jako se z vás nákupem programu nestane architekt či projektant. Účetní program je jen pracovní nástroj, který musí umět účetní správně ovládat.

Účetnictví nemůže dělat každý

K výkonu účetní profese i na té nejméně náročné odborné úrovni je potřeba především pečlivost, trpělivost, analytické myšlení a schopnost rutinní práce. Musíte vydržet několik hodin den po dni trpělivě a bezchybně přepisovat data a zpracovávat je. Nastavit si konkrétní procesy, jak vyhledat a opravit chyby sama po sobě, a precizně je dodržovat. Pokud jste od přírody kreativec s hlavou věčně v oblacích, který musí tvořit každou chvíli něco nového a rutina je pro něj noční můra, od účetnictví rychle pryč.

Nemůžete pracovat, jen když se vám to hodí

V účetnictví a daních jsou pevně dané termíny. Finanční úřad nezajímá, že vaše dítě bylo nemocné nebo vám vypadlo hlídání. Termín je dán, a když není včas odevzdáno, automaticky následuje pokuta. Když se blíží termíny pro odevzdání DPH či daní z příjmů, budete muset pracovat i 12 hodin denně. Celý týden každý měsíc. Celý leden, únor a březen. Nejspíš i o víkendech. Jste na to připravená? Máte plán B a C a nejspíš ještě D a E, když vám v kritický okamžik onemocní dítě, vypadne hlídání apod.? Počítá váš manžel či přítel s tím, že před daněmi budete pracovat dlouho do noci a péče o rodinu bude na něm?

Nejde to dělat s dítětem za zády

Na účetnictví je potřeba se soustředit. Stačí chvilkové vyrušení a uděláte chybu. S dítětem za zády je toho rušení spousta. O tom víte určitě víc než já. Já mám jen dvě kočky a i tak raději chodím pracovat do kanceláře, abych se mohla soustředit. Takže bez zajištěného 100% hlídání nebo školky minimálně na 4 hodiny denně to prostě nepůjde. Pokud nemáte možnost nerušeně pracovat alespoň 4 hodiny denně v kuse, tak účetnictví nezvládnete.

Co říci závěrem?

Pokud chcete udělat zásadní profesní změnu a začít se věnovat účetnictví, doporučuji to udělat ve třech krocích:

  1. Nechte se v účtárně nejprve zaměstnat. Třeba na částečný úvazek.
  2. Začněte studovat a navštěvovat kurzy, připravte si tak 50 000 Kč do začátku.
  3. Zajistěte si zkušenější účetní, která vám poradí, když nebudete v začátcích vědět. Případně sledujte odborná diskuzní fóra.

A jaké máte zkušenosti s vedením účetnictví na mateřské nebo rodičovské vy? Jak jste si poradily s plněním termínů? Jak řešíte hlídání, když se odevzdávají finančnímu úřadu daňová přiznání? Podělte se o svoje zkušenosti, co vám pomáhá a co naopak už nikdy neuděláte.

Napsala Zuzana Bartůšková,
daňová poradkyně a účetní, 12 let praxe, 6 let samostatné podnikání v oboru účetnictví a daní. Více než 4 roky píšu odborné články a vedu kurzy na téma účetnictví a daní.
www.ucetnictvibezstarosti.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.