Jak založit živnostenský list v pěti krocích?

Můj první živnostenský list jsem si zakládala asi před 13 lety, kdy jsem chtěla začít podnikat. V té době trochu složitěji, než nyní. Kromě živnostenského úřadu jsem musela oběhnout sociálku, zdravotní pojišťovnu a finanční úřad sama. 

Dnes už je situace mnohem jednodušší. Stačí zajít jen na živnostenský úřad a díky Jednotnému kontaktnímu formuláři máte za půl hodinky hotovo.

Nemáte kam dát děti? Taky bych se nebála. Za těch 13 let jsem si byla živnosťák obnovit třikrát a v posledních dvou případech právě s dětmi, abych se stala hrdou OSVČ na mateřské. Během 10 minut hotovo a děti dostaly jako dárek papír s razítkem 🙂 

Nejednou jsem se bavila s několika ženami, které měly doslova noční můry při představě vstoupit na živnostenský úřad a něco zařizovat. Před očima měly stohy papírů a obíhaček. Mohu vás uklidnit, že se není čeho bát. Teď vám v pěti krátkých bodech popíšu, jak jednoduchý a rychlý proces to je a na konci vám prozradím i výhody, které podnikání na rodičovské přináší.

1. krok: Vybrat živnostenský úřad a formulář

Živnostenský list vydává Živnostenský úřad, kam si taky musíte osobně zajít (jejich kompletní seznam naleznete ZDE). Už dávno se neřeší, pod jaký úřad přesně spadáte, takže vyhledejte ten nejbližší.

Na úřadě vyplníte již zmíněný Jednotný registrační formulář. Díky němu si zkrátíte spoustu dalších pochůzek, protože úřednice z živnostenského úřadu rovnou nahlásí vaši novou živnost jak na sociální úřad, tak na finanční úřad a vaši zdravotní pojišťovnu.

Jestliže se vám na úřad nechce nebo z nějakého důvodu nemůžete, lze poslat formulář elektronicky, ale to jen v případě, že máte zřízenou datovou schránku nebo uznávaný elektronický podpis. 

Pokud ale jako živnostnice začínáte, doporučuji se stavit na úřad osobně. Já jsem třeba docela upovídaná, takže jsem se na úřadě ptala a ptala a úřednice trpělivě odpovídaly. Samozřejmě můžete narazit i na nepříjemnou osobu, ale obecně poradí rády. Takže se nebojte zeptat přímo na úřadě

2. krok: Jaký jste druh živnostníka?

Nabízíte poradenskou činnost? Nebo možná píšete články nebo vyrábíte rukodělnou výrobu? Podle druhu podnikání si zvolíte druh živnosti

Například já jako editorka a poradkyně jsem si zvolila živnost volnou. K té nepotřebuji dokládat žádné diplomy ani potřebnou praxi. 

Pokud ale podnikáte jako truhlářka, holička nebo třeba provozujete cestovní kancelář, pak už musíte zvolit:

  • řemeslnou
  • vázanou
  • či koncesovanou živnost.

Rozdíl je v tom, že u těchto živností už je potřeba doložit potřebnou praxi, odbornou způsobilost nebo koncesi. Pokud si nejste jistá, kam spadáte, určitě se najdete v tomto seznamu živností.

Kromě druhu živnosti si ještě vyberete z listu oborů. Doporučuji si jich rovnou zvolit co nejvíce, ať je pak zbytečně nemusíte každou chvíli doplňovat. 

První roky podnikání jsem si vystačila s jedním oborem, ale dnes už mám tři. Není je ani potřeba dopodrobna doma studovat. Úřednice vám list předloží a s výběrem pomůže. 

3. krok: Poplatek

A dostáváme se k závěru. K dokončení procesu musíte předložit občanský průkaz a zaplatit 1000 korun. Bezúhonnost si sám ověří úřad v trestním rejstříku.

Nejčastěji si živnostníci udávají místo podnikání svoji trvalou adresu. Pokud ale bydlíte v nájmu, pak bude úřad ještě požadovat souhlas majitele nemovitosti, ve které plánujete podnikat.

Jestliže jste sepisovala živnostenský list rovnou s vedoucím odboru, možná už za pár minut budete držet živnosťák v ruce. V opačném případě si budete muset asi počkat do dalšího úředního dne a na úřad se vydat ještě jednou.

4. krok: Jen živnostenský list nestačí

I přesto, že živnostenský úřad ohlašuje vaše založení živnosti na dalších úřadech, doporučuji si na jednotlivé úřady třeba za týden ještě zavolat a ověřit si, že vše v pořádku dorazilo. Pohlídejte si hlavně:

  1. Českou správu sociální zabezpečení
  2. Zdravotní pojišťovnu
  3. Finanční úřad

5. krok: Jak je to se živností, když jsem máma?

Jste maminka, která šla ze zaměstnání na mateřskou a pobíráte peněžitou pomoc v mateřství? Můžete bez obav začít podnikat jako OSVČ, protože mateřská vám běží ze zaměstnání. 

Jiná situace nastává, pokud budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství z živnosti. Pak byste neměla osobně podnikat, jinak o podporu přijdete. Nemusíte sice živnost rušit ani přerušovat, ale vaši činnost by měl převzít třeba někdo ze zaměstnanců nebo spolupracující osoba. Například pokud máte kosmetický salon, tak vám chod může zajišťovat manžel nebo zaměstnanec a u toho mohou jít faktury na vás. 

Pokud nikoho nemáte, tak byste neměla podnikat a hlavně nic fakturovat. Přerušit živnost pak můžete, pokud si plánujete dát delší volno, než je mateřská. Jestli se chcete hned po mateřské do podnikání zase vrhnout, tak jen počkáte těch 28 týdnů (37 týdnů u dvojčat a vícerčat).

Vraťme se ale k tomu, když živnost teprve zakládáte. Jelikož vedle rodičovské máte podnikání jako vedlejší činnost, vztahuje se na vás hned několik výhod. 

Pokud to vztáhnu na sebe, díky tomu, že jsem pobírala mateřskou a následně měsíční rodičovské příspěvky, zdravotní pojištění za mě platil stát. Nemusím tedy zdravotní pojišťovně platit 1. rok zálohy a vše se vyrovná v rámci Přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu, který se odevzdává na jaře.

Stejně tak se maminek týkají výhody sociálního pojištění. Na mateřské nemusíte platit zálohy vůbec a na rodičovské nemusíte platit zálohy, pokud jste v předchozím roce nepřekročila rozhodnou částku. 

Pro rok 2020 je rozhodná částka 83 603 Kč, pro rok 2019 byla ve výši 78 476 Kč. Jestliže tedy tuto částku nepřekročíte, tak opět nemusíte platit zálohy. V opačném případě si v rámci Přehledu o příjmech a výdajích vypočítáte novou výši záloh. Blíže se ale tomuto tématu budeme věnovat v jiném článku.

Závěrem

Jak vidíte, založení živnosti je zcela jednoduché a nezabere moc času. Pokud splníte jednoduché kroky výše, máte za hodinku hotovo a můžete se vrhnout do samotného podnikání. Kdybyste měla pochybnosti a chcete začít co nejlépe, máme bezplatný kurz 7 chyb v podnikání při dětech.

Co si tedy pohlídat při založení živnosti?

  • Ověřte si, jakou potřebujete živnost
  • Připravte si občanský průkaz a 1000 korun
  • Pohlídejte si i ostatní úřady - finanční úřad, sociální správu a zdravotní pojišťovnu
  • Ujistěte se, jestli už musíte platit zálohy na sociální a zdravotní nebo ne

Jak dlouho vám trvalo založení živnostenského listu? Setkala jste se s nějakými komplikacemi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.