Dá se podnikat bez hlídání?

Babičky a dědečkové jsou moc daleko, pracují nebo zkrátka nejsou k dispozici. Na školku jsou děti ještě malé a na chůvu si možná netroufáte. Přesto chuť pracovat je a tu je potřeba využít. Dá se ale s dětmi doma podnikat? Nebo spíš jak dlouho lze s dětmi na rodičovské podnikat?

Každý je v jiné situaci, tak pojďme rozebrat jeden konkrétní příklad, jak by podnikání s dětmi doma bez hlídání mohlo vypadat.

Mám-li dvě malé děti - jedno rok, a druhé tři a půl? Můžu pracovat tak, aniž bych měla hlídání. Tyto děti vydrží bez vaší pozornosti tak 20 minut 2x denně. A to jsem optimistická. Pokud vás ovšem nenapadne vyskládat myčku, dát prát prádlo, uklidit po dětech nepořádek. Nebo uvařit večeři.

Nicméně máte 2x20 minut. Co se dá stihnout za 20 minut? Napsat pár mailů? Možná otevřete počítač a chvilku přemýšlíte, co byste dělala.

Jasně, někdy vás práce chytne a chcete ji dodělat, tak dětem pustíte pohádku

A než pochopíte, že se z toho stal zvyk, že děti tráví 3 hodiny denně před televizí. Vy nervózně pokukujete, jestli se z nich nestávají malí závisláčci a vlastně ani tento model v konečném důsledku není ideální.

Pokud vaše práce z domova znamená, že děti visí na tabletech a televizích, není to dlouhodobě nejlepší volba. A vy to samy víte dost dobře. Nemusím vám to ani připomínat.

Pokud není hlídání, a děti nejsou ani u TV ani na tabletu, tak musíte uznat, že práce moc neuděláte. 

Vždyť můžu pracovat, když spí

A pak je uspíte - v osm nebo devět, ale víte, že mladší se probudí. Nicméně máte nějaké 3 hodiny v noci.

Takže máte třeba 15 hodin týdně. Jenže možná jste unavená. A možná chcete některé večery odpočívat, možná taky máte chuť povídat si s partnerem nebo se s ním milovat.

Kolik večerů realisticky můžete dát práci, aby to nebylo tak, že partner vidí jen obrazovku počítače a vaše záda?

2x týdně? 6 hodin? nebo 3x týdně a 9 hodin?

Co za tu dobu stihnete, zvlášť když jste večer unavená? Napsat jeden článek, vyřídit pár mailů, připravit si strategii?

Navíc spánek je životně důležitý. Bez dobrého spánku si zakládáte na zdravotní problémy.

Co se zeptat jinak? 

V podstatě je to tak, že pokud se ptáte, dá se podnikat bez hlídání? - stačí tu otázku otočit: “Dá se podnikat, pokud mám 2 hodiny týdně na práci? Dá se podnikat, když mám 6 hodin týdně na práci?”

Je to tedy jako se ptát: “Mohu rozjet podnikání aniž bych pracovala?”

Myslím, že netřeba odpovídat.

Pokud vám někdo tvrdí, že v podnikání rostou koláče i bez práce, je to člověk, který neříká celou pravdu. Něco málo vynechal. Že má třeba 10 let zkušeností a rozjel nový byznys rychle kvůli těmto zkušenostem.

  • Nebo zapomněl dodat, že mu byznys zainvestovali rodiče.
  • Nebo třeba neřekl, že za hodně peněz koupil velkou databázi, které nabídl produkt.
  • Nebo na vás chce vydělat a hledá nejefektivnější způsob prodejní komunikace.
  • Neříká všechno a možná taky zapomněl říci, že žije ve dvojdomku s rodiči, kteří tráví 6 hodin s jeho dětmi a on může pracovat.

Pokud chcete pracovat s dítětem, potřebujete jistou pravidelnost a jistotu, že danou práci v klidu odvedete. Ne neustále odbíhat, otáčet se a vymýšlet úkoly na zabavení, abyste mohla dopsat email. Ani spoléhání na spánek není ideální, protože zaprvé dítě se neustále mění a pokud vám spí nyní tři hodiny po obědě a v noci se budí po dvou hodinách, za pár měsíců může být situace zcela jiná. 

Zadruhé, i na vás může padnout únava a spánek dítěte se stává spíše časem sebe donucování něco udělat.

Má vám práce vydělat nebo je to koníček? 

Pokud máte vydělat, musíte mít na práci čas. Bez práce nejsou koláče je ohraná deska, ale platí i pro podnikající mámy. Jen pro nás platí trochu jinak .

Neřešte proto, jak to zvládnout s dětmi za krkem. Toto zkoušelo mnoho podnikatelek před vámi a mnoho dalších to bude zkoušet dál. 

Řešte, jestli máte čas na práci. 

Raději si najděte 3x4 hodiny času na práci, abyste něco stihly. Jo, je to naše staré známé pravidlo. O tom však v nějakém dalším článku, nebo si poslechněte v audiu 7 chyb v podnikání při dětech.

Jak chcete pracovat?

Když není hlídání - jak jinak chcete pracovat? Opravdu, jak chcete pracovat, když vás od práce něco vyrušuje? Jak u toho chcete být šťastná? 

Hlídání není hihi sranda pro ty, kdo ho mají. Hlídání je o důstojných podmínkách na práci. Je to základní předpoklad pro pohodovou maminkatelku

Nestojíte si za to, abyste si čas na práci zajistily? Chcete se udřít a vyhořet - pracujte bez hlídání. Je to skvělý návod.

 

Máte zajištěné při práci hlídání? Nebo naopak hlídání nemáte a jak práci s dětmi za zády zvládáte?

Pokračujte zde: