Dá se rozjet byznys i bez investic?

Kolik peněz je potřeba na rozjezd nového podnikání?

Jedna snad z nejvíce zásadních otázek a u mnoho oborů je odpověď spíše odrazující. Proto se také mnoho žen nakonec do podnikání nepustí, protože nemají zrovna po ruce volný milion.

Výše investice samozřejmě nemůžeme zobecnit, záleží na oboru. U některých oborů jako například poradenství nebo překladatelství nepotřebujete skoro nic a investice bude minimální. Pak jsou ale obory, které vyžadují více peněz na rozjezd - hospoda, stomatologická ordinace nebo e-shop. 

My jsme ale mámy. Chceme podnikat na pohodu. Ne se sedřít. Malými krůčky bez velkých investic zajistit svoji soběstačnost, seberealizaci a zároveň mít čas na rodinu a děti.

Čemu se jako máma vyhněte

Abyste mohla podnikání vést na pohodu, potřebujete si k tomu zvolit správný byznys model a vyřadit všechny, které jsou nevhodné, a u kterých byste na sebe brala příliš vysoké riziko.

A jaký byznys model je nevhodný? 

  1. Podnikání s vysokou investicí
  2. Časově náročný byznys.

Mezi takové patří například restaurace, kavárna, kde potřebujete kromě nájmu a zaměstnanců také vybavit prostor. Jen kuchyně, aby odpovídala hygienickým nárokům si vyžádá stovky tisíc.

Stejně tak je finančně náročný e-shop. V dnešní době potřebujete minimálně milion korun, abyste ho byla schopna rozjet. Není to jen o samotném webovém řešení, ale také o nákupu zboží a marketingu, který slupne z financí nemalou část. 

Proč se chcete velkým investicím vyhnout?

Všechny tyto byznysy, které vyžadují vysokou investiční a časovou náročnost považujeme za nevhodné pro mámy. Protože zahrnují velké riziko

A proč si nechcete jako máma dovolit velkou časovou a finanční investici? 

Tím, že máme děti, vždy se snažíme mít zadní vrátka a jsme opatrnější. Vždy se vám může něco stát. Někdo z rodiny onemocní, nebo se něco stane vašemu dítěti a podnikání jde do kytek.

Někdy je lepší se držet při zemi. Alespoň do doby, než se děti dostanou do školního věku, nerozjíždět nic velkého

Období mateřské a rodičovské je na to, aby si člověk otestoval, co by mohl dělat. Období většího šlápnutí do podnikání nastává později.

Zaměřte se na …

Když odstraníte ty největší problémy - tedy časovou investici, finanční investici - můžete se zaměřit na hledání toho správného byznys modelu pro vás. 

Ideálně chcete najít podnikání takové:

  • které začne vydělávat prakticky ihned.
  • které nespolkne velké investice
  • které si může nasadit velkou marži.

Celým tímto procesem, jak vhodně zvolit byznys model a jak neinvestovat zbytečně, provázíme v kurzu Jsem máma, chci podnikat.

Téměř všechny obory lze otestovat a následně rozjet v malém tak, aby nebyly velké investice a máma měla čas na děti.

Volíme nejlépe pomalejší rozjezd, ale takový, který respektuje potřeby našich dětí a současně nám nic neprodělá.

Potřebujete tedy investice?

U mnoho oborů ne. Zvlášť, když začnete nejdříve testovat, abyste se ujistila, jestli je vámi zvolená činnost nebo způsob prodeje pro vás ten pravý.

Může se totiž velmi lehce stát, že během testování zjistíte, že například malování a kreslení vás baví, ale vůbec vám nepůjde prodávat. Nebo naopak zjistíte, že máte ten správný prodejní drive, ale aktivitu, které jste se chtěla věnovat, není pro vás. Nevidíte v ní už takový smysl a ani zákazník tu potřebu nemá

I když máte chuť rozjet mateřské centrum, které vyžaduje vyšší investici, tak můžete během mateřské nejdříve testovat. Zkusit si vytvořit menší skupinky dětí. Tvořit pro ně program, zahajovat besedy a pozorovat zpětnou vazbu a jak se to k potenciálním klientům dostává. 

Nepotřebujete hned velké prostory. Pomalu zjistíte, kolik času vám zabere příprava. Kolik peněz byste potřebovala vydělat a kolik kurzu a aktivit vymyslet, abyste si vydělala na samotný chod centra.

Udělejte si nejdříve obrázek, co si můžete dovolit a jestli chcete vstupovat do rizikovějších byznysů. Pokud ne - začněte hledat ten správný byznys pro vás, kde velké časové ani finanční invetice nepotřebujete.

Připravily jsme pro vás i minikurz a zároveň ochutnávku z kurzu Jsem máma, chci podnikat. Postupně přidáváme 3 videa, na která se můžete zdarma kouknout. Stačí se jen přihlásit a můžete začít koukat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.