6 potíží, kterým čelí hodné holky

Hodné holky to nemají jednoduché. V dětství se naučí, že být hodná je správné. A tak zahodí kus sebe. Nepříznivých důsledků takového rozhodnutí je mnoho, já jsem se pokusila vyjmenovat některé, s nimiž se často setkávám.

Nemám moc ráda, když o mojí dceři někdo řekne, že je to hodná holčička. Slyšívám, že je hodná holčička, protože nepláče. Nebo je hodná, protože umí hezky sedět v kočárku, nebo je hodná, když ji mám v nosítku a jedeme v tramvaji.

Jsem na tuto větu vysazená z toho důvodu, že při poradenství pracuji také se ženami, tzv. hodnými holkami. Je děsivé vidět, jakým problémům pak taková žena (hodná holičička) čelí.

Pojďme se nejdříve podívat na to, co znamená “být hodná holka”. V případě rodičů, jejichž miminko nepláče jde o to, že vlastně neruší rodiče. Nebo u starších dětí, je hodné dítě to, které dokáže na návštěvě sedět, a když má žízeň, tak neškemrá. A opět je to dítě, které rodiče neruší. Je zticha, neprojevuje se.

Co se však stane, pokud se toto dítě rozhodne, že bude hodná holka, aby ji rodiče měli rádi? Bohužel jde většinou o proces popření sebe sama a svých potřeb. Nebude své potřeby komunikovat, až se je postupně naučí nevnímat. Naučí se nevnímat samu sebe. Dost možná se také naučí, že prosadit si svoje špatné. Až z ní vyroste dospělá žena, bude se pořád chovat jako hodná holka.

Taková žena pak platí velmi vysokou daň za to, že se naučila dávat větší prostor druhým než sobě. Hodné holky si nesou velkou zátěž:

  1. Neumí se prosadit v zaměstnání. Nebude se umět prosadit v zaměstnání a udělá úplně vše, co se na ni naloží. Prostě maká za tři a ještě za to není oceněná, protože sama ani neví, že by ji za to měl někdo ocenit. Protože se neumí ocenit, bere hůře placné zaměstnání.
  2. Problémy v partnerských vztazích. Hodné holky jsou ideální obětí domácího násilí. Nikdy si nestěžují, stupňující se násilí reší tak, že se více a více snaží být hodné, tedy dělat přesně to, co jim říká manžel. Jindy zase příliš dlouho zůstávají ve vztazích, které je ničí i bez násilí.
  3. Deprese bez důvodu. Taková žena pak trpí depresemi ani neví proč. Není šťastná a ani neví, jak to štěstí vypadá, jak ho může prožívat. Často není ani úplně nešťastná, ale tak nějak cítí, že jí něco chybí.
  4. Problematický sex. Hodné holky to mají také těžké se sexem, nedbají příliš o svoje potřeby a chtějí partnera potěšit. Tak se s ním milují i když nechtějí, případně předstírají orgasmus. V krátkých vztazích to ještě jde, ale v dlouhodobém vztahu si říkají, že jim v tom sexu něco chybí.
  5. Nemají vlastní názor. Hodné holky často nemají svůj vlastní názor. Názory druhých jsou důležitější. A nechce nikoho zranit, nikoho urazit. Drží se stranou.
  6. Nevěří si. V dětství se naučila potlačovat svůj vlastní hlas, neposlouchat svoje potřeby, a raději poslouchat druhé, teď v dospělosti se nemá o co opřít, aby si mohla stát za svým. Úcta k sobě samé prostě chybí.

Zamyslete se tedy nad tím, proč o někom říkáte, že je hodná holka. Je hodná, protože nepláče? Je hodná, protože tiše sedí v koutě? Možná by spojení hodné dítě mělo z našich slovníků vymizet. Mohly bychom jej nahradit jej něčím jiným. Aktivní, silná, nebo naopak klidná, usměvavá, přemýšlivá.

Dnešní svět už nepotřebuje žádné další hodné holky, které pasivně čekají na to, co bude chtít partner, děti, ne takové, které se obětují. Které nevyužívají svůj potenciál. Které pracují příliš. Které staví samy sebe na druhou kolej. Dnešek potřebuje aktivní ženy.

Mám namysli takové, které aktivně tvoří svůj život. Potřebujeme ženy, které jsou samy sebou, takové, které se za sebe umí postavit. Ženy, které jsou inspirací nejen pro své partnery a děti, ale širší společnost. Dnešní svět potřebuje, aby ženy nemrhaly svými talenty, ale naopak je plně využívaly a tím měnily svět k lepšímu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.