Také se jako matka zapomínáte ocenit?

Ženám často chybí sebeocenění. A matkám nejvíce. Někdy dávají příliš, jindy zase nevidí, co všechno mohou na sobě ocenit. Mnohdy pomůže jen projevit uznání, nebo jen jednoduše poděkovat sobě samé.

Ženám velmi často chybí sebeocenění. Překvapuje mě však, že sebeocenění chybí nejvíce ženám matkám. Matky po mateřské dovolené nemívají dostatečné sebevědomí například na to, aby hledaly vynikající práci. Myslívají si, že všechno zapomněly, že už nic neumí. Samozřejmě ne všechny, ale mnohé.

Při pohledu zvenčí naopak vidím, že tyto matky pracovaly mnohem více než kdykoli předtím a že to byla intenzivní práce, která však nebyla dostatečně oceňována. Taková žena pak nemá dostatečné sebevědomí, protože má dojem, že ten čas vlastně jen proseděla doma s dětmi.

Například mě fascinuje, že se ženám po porodu dávají kytice, ale už se stejná věc neopakuje při narozeninách každého dítěte. Vždyť co existuje krásnějšího než to, že žena daruje život dítěti. Jsem pro zavedení toho, aby se ženám dávala při narozeninách dítěte kytka. Nemusí to být oficiálně. Stačí, aby muž kytku předal své ženě nenápadně. Sama oslava ať se věnuje dítěti.

Neviním z toho muže ani ženy. Spíše si myslím, že je to tím, že si jen v každodenním životě neuvědomujeme, jak obrovskou hodnotu má život. A jak obrovskou hodnotu má to, že ženy věnují své tělo tomu, aby na svět přišlo dítě. Jak obrovskou hodnotu má to, kolik péče a energie matky (a i otcové) věnují tomu, aby dítě vyrostlo.

Dávají až příliš

Všimla jsem si, že když je matka vyčerpaná, unavená, a tím pádem například nervózní, není vždy velmi citlivá vůči dítěti. Dítě si pak zbytečně může odnést z takové nelaskavé výměny, že jej matka nemiluje. V ten moment je však jen unavená a má pocit, že nemůže prostě dávat více. Už dává více než může.

cestou není přestat dávat. Děti prostě potřebují pozornost a péči. Děti potřebují lásku a malé miminka potřebují, aby je matka v noci přebalila a nakojila. V ten moment prostě matka obětuje svůj čas a energii, spánek, svoje potřeby.

Taková matka ale nikdy nemusí se svým dáváním jít až na dno. Nemusí se vyčerpat až na krev. Nemusí být ve všem dokonalá. A za honbou za touto dokonalostí (například perfektní domácnost, skvělá kariéra a do toho spokojené dítě) nemusí obětovat vlastní spokojenost.

Stačí projevit uznání

Takovou trošku unavenou maminku nesmírně občerství, pokud jí projevíme úctu a uznání. Nebo ona sama může ocenit, kolik dobrého toho dělá pro svoje děti, kolik energie jim věnuje, kolik péče a kolik starostí. Kolik času přemýšlí o jejich snech, spokojenosti, úspěchu. Jak dobrý život jim nese.

Často ženy jako správné hodné holky mívají pocit, že by toho měly zvládnout více. Jsem však přesvědčená, že tento pocit pramení nejen z neznalosti svých potřeb, ale také z nedostatečného ocenění sebe samé. Že samy sobě nedají prostor na to, aby si vůbec uvědomily, kolik toho dělají.

Jak z toho ven?

Milé ženy, pokud příště budete mít pocit, že vás nikdo nemiluje, a nikdo neoceňuje, tak se na chvilku zastavte a zkuste si uvědomit, kolik dobrého jste toho udělaly za poslední týden. Kolik praček prádla jste vypraly, kolik kusů nádobí prošlo vašima rukama, kolikrát jste objímaly a hladily svoje děti, kolikrát jste poskytly slova útěchy.

Zamyslete se také nad tím, kolikrát jste ocenily samu sebe. Jednou či dvakrát? Za něco vyjímečeného? Zkuste si představit, že pro vás samotné někdo dělá tolik, co děláte pro svoje děti? Bylo by těžké přijmout takové množství práce od někoho jiného? Možná. Jedno vím jistě. Takovému člověku, bychom tisíckrát poděkovaly. Proč tedy neděkujeme samy sobě?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.