Tip #22: Nepředbíhejte své podnikání

Většina z nás aspoň jednou za život zatoužila otevřít si malou kavárničku. Jen pár stolků, kde by si lidé četli, popíjeli kávu a všechno by bylo zalité sluncem. Ale na mateřské by takový typ podniku rozjížděl jen blázen. Zřídit kavárnu nebo třeba mateřské centrum zabere hodiny a hodiny práce, které s malým dítětem jednoduše nemáte. Vy potřebujete pomalý rozjezd a rozvahu.

Abyste nepřepálila start, doporučuji držet se čtyřfázového modelu podnikání. Je aplikovatelný na jakýkoli obor a ušetří vám možná zklamání i finance.

  1. Než se vrhnete do fáze realizace, dejte si na čas a pořádně si promyslete, jak bude váš podnikatelský nápad vypadat v praxi. Co budete nabízet? Komu? Jak?
  2. Pilotní fáze. Začínejte zlehka, a minimálním produktem a hlavně minimální investicí. Rozhoďte sítě a v malém měřítku otestujte, jestli je o vaše služby či výrobky zájem. 
  3. Máte úspěch a první zákazníky? S chutí do toho. Nabízejte, prodávejte, inkasujte. Pořád si hlídejte tempo, nechcete se zničit.
  4. Laďte procesy, automatizujte, zefektivňujte a soustřeďte všechny síly na maximalizaci zisku.

V počátečním nadšení je to těžké, ale nesnažte se proces urychlit a nepřeskakujte jednotlivé fáze. Bez důkladného testování produktu se vám snadno může stát, že ho ve třetí fázi ani s dobrým marketingem neprodáte. A nemá smysl investovat velké částky a cenný čas do byznysu, u kterého nevíte jistě, že je životaschopný.

Ať už jste v kterékoli fázi podnikání, doporučuji projít si on-line kurz 7 chyb v podnikání při dětech. Je zdarma a pomůže vám nastavit si svůj byznys tak, aby běžel hladce a bez nervů i s minimem času.