Tip #20: Nemusíte to všechno zvládat sama

Máma. Do toho slova se toho schová spousta. Kuchařka, uklízečka, taxikářka, zdravotnice, krotitelka divé zvěře. Kam do toho všeho napasovat podnikání? Pokud mezi vaše superschopnosti nepatří i cestování v čase, v určitém bodě jednoduše narazíte na své fyzické limity.

Maminky mají (nejen) při podnikání na mateřské často tendenci přibírat nové a nové povinnosti na úkor vlastního volného času. Je to plíživý proces a řada činností navíc patří k těm neviditelným. Naplánovat jídelníček na týden, hlídat preventivní prohlídky u lékařů, vyzvedávat děti z kroužků. A k tomu všemu zkuste rozjíždět byznys. To je nad lidské síly.

Je snadné sklouznout k pocitu vlastní neschopnosti. Ale vy zvládáte víc, než si myslíte. Svým klientkám doporučuji udělat si seznam všech domácích prací a dalších povinností, které zastanou. Jeho délka většinu z nich šokuje.

Část úkolů jde automatizovat. Jídelníček naplánujte rovnou na celý měsíc a v tom příštím jako když ho najdete. Upomínku návštevy zubaře si nastavte s opakováním po půl roce a pusťte z hlavy. Část úkolů můžete delegovat. Zapojte do chodu domácnosti muže a děti. Najděte si schopnou asistentku, spolehlivou chůvu nebo šikovnou paní na úklid a žehlení. Nebo klidně všechny tři najednou. A nechte jednou týdně beze stresu uvařit restauraci. 

Odpočinek není slabost, ale nutnost. Jet na maximum ve všech oblastech bez pomoci není dlouhodobě udržitelné. Naučte se prioritizovat, automatizovat a delegovat jako špičkoví manažeři. 

I úspěšná podnikatelka si může hodit nohy na stůl. Tak to pro sebe udělejte. A můžete si u toho projít on-line kurz 7 chyb v podnikání při dětech, kde najdete několik praktických tipů, které vám ušetří čas i nervy.