Prodlužte si rodičovskou

Mnoho ze začínajících maminkatelek rozjíždí podnikání mezi prvním a druhým rokem věku dítěte. Soustředí se na projekt a na to, aby se začal rozjíždět, ale pár jich zapomene, že jsou díky rodičovské dovolené v podstatě v daňovém ráji, který lze prodloužit.

V prvním roce podnikání maminka podnikající jako OSVČ nemusí totiž platit zálohy na sociální a zdravotní. V druhém a dalších letech podnikání platí maminka zálohy na zdravotní jen málo - třeba 200 Kč. Ve skutečnosti se mohou se pohybovat od desetikorun po stokoruny měsíčně. Výši určuje vždycky zdravotní pojišťovna na základě výsledku předchozího roku. Sociální platí, jen když má vyměřovací základ, tj. rozdíl mezi obdrženými příjmy a výdaji, více než 67 756 Kč za rok (pro rok 2017).

Prodlužte si rodičovskou

Tedy dobu pobírání rodičovského příspěvku.

Rada je pro to jednoduchá. Pokud nejste těhotná a nemusíte si vybrat rodičovskou co nejdříve, prodlužte si ji na co nejdelší dobu. Zajistíte si tak více času na rozjezd. Ať chcete, nebo ne, na rodičovské jdou věci pomaleji.

Peníze z rodičovské nám budou chybět

Argumenty ze strany maminek proti prodloužení rodičovské jsou velmi často pochopitelné: “Budeme mít o 2 nebo 3 tisíce méně než máme teď.”

Myslete ale také na to, že pokud vám rodičovská skončí a vy najednou budete bez příjmu, budete muset jakožto OSVČ na hlavní činnost dávat navíc zhruba 4 000 Kč na sociální a zdravotní. Ze dne na den vám nebudou chybět jen 3 000 Kč, ale bude to ještě o 4 000 Kč více. Takže vám najednou bude chybět třeba 7 000. V rodinném rozpočtu to lze poznat.

Pokud skutečně budou chybět, nezbývá vám nic jiného, než si najít zkrácený úvazek, tyto chybějící peníze získat ve zkráceném úvazku a podnikání rozjíždět při tom.

Zkráceným úvazkem můžete vydělat peníze na to, abyste pak kompenzovala nižší rodičovskou.

Jenže já mezitím začnu vydělávat

Pokud máte sepsanou smlouvu s více subjekty o odběru vašeho zboží nebo služeb, gratuluji, to se poštěstí jen málokomu.

Nemáte?

Pak kromě hlavního řešení musíte mít v rukávu ještě další možnosti toho, jak získat peníze. A jestliže vám teď opravdu bude chybět ten rozdíl mezi 3 000 a 7 000 Kč, musíte co nejdříve získat zakázky, které tuto částku budou několikanásobně kompenzovat.

A to není tak jednoduché, zvlášť pokud nemáte zkušenosti.

Myslete na zadní kolečka

Nespoléhejte se tedy na to, že by se to mohlo rozjet. Dokud nemáte reálnou zkušenost s tím, kolik umíte vydělat, tak s ničím do budoucnosti nepočítejte. Vždy počítejte s horší variantou a mějte plán, jak budete postupovat, když nevyjde varianta A, varianta B ani varianta C.

Poraďte se s účetní

Pokud to s podnikáním myslíte vážně, chcete to rozjet a nečekáte dítě, rozhodně zvolte tu nejdelší variantu. Ve většině případů to pro vás bude lepší. Nejsem účetní, takže můj článek je zjednodušující. A jsem si toho naprosto vědoma. Psala jsem ho jako laik, aby mu všichni rozuměli. Navíc, tyhle věci se každý rok mění, podmínky jsou jiné.

Proto důležitá rada na závěr

Zajděte si za šikovnou účetní a pobavte se s ní o vaší situaci. A možná pro vás najde i jiné řešení, než jaké zaznělo v tomto článku. I kdyby vás taková konzultace stála 1 000 Kč, může vám ušetřit ročně třeba 20 000. A to není málo.

Vaše

Dominika

P.S.
Článek redigovala účetní Zuzana Bartůšková, aby v něm nebyly zásadní chyby. A u ní taky můžete mít placené telefonické konzultace.

Jak jste to dělaly vy? Jak dlouho jste byly na rodičovské? Udělaly byste to teď jinak?

Komentáře

  1. Moje taktika je jasná, každé 4 roky si pořídit dítě. Zatím to vychází, i když už s tím asi končím:-) Neboli rodičovskou jsem si dala vždy tu nejvyšší (na 2 roky) a asi v roce a půl dítěte jí prodloužila do 4 let. Těžko může být něco výhodnějšího, než pracovat na vedlejší činnost. Jinak bych vydělávala málem jen na školku, zdravotní a sociální.

  2. Jasně, prodloužit si rodičovskou dovolenou a přitom podnikat je výhodné. Já jsem to takhle udělala u obou dětí, takže jsem na rodičovské byla 8 let v kuse! 🙂 A podnikat jsem začala těsně před tím, než se narodil první syn... V průběhu druhé rodičovské jsem změnila oblast podnikání. Po skončení druhé rodičovské jsem začala učit na zkrácený úvazek na střední škole a přitom rozjíždím podnikání. Sociální a zdravotní za mě platí zaměstnavatel, což je pro mě zatím výhodné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.