Pokuty za flexi úvazky?

Kde je zakopaný pes u poskytování flexibilních úvazků? Jsou čeští podnikatelé neflexibilní, nebo se prostě jen vyhýbají pokutám a buzeraci ze strany úřadů? A jaké zkušenosti s tím mají účetní?

Hodně se diskutuje o nedostatku flexibilních úvazků v Česku. Začínají programy podpory zkrácených úvazků, evropské fondy na to uvolňují peníze. Ale čeští zaměstnavatelé stále trvají na svých osmihodinových úvazcích a často ani nedovolují home office.

Zaměstnavatelé vypadají jako ti zlí, kteří nechtějí zkrácené úvazky povolovat. Dokonce i ústavní soud rozhodl v případu liberecké úřednice, že zaměstnavatel musí umožnit skloubit práci s rodinou a zaměstnanec má právo si to vyžadovat.

Když to nejde po dobrém, tak to půjde po zlém. Praví stát.

Část pravdy leží jinde. Pravda často bývá velice jednoduchá. Prozaická. A tím je přístup českých úředníků.

Proč by vlastně zaměstnavatel neměl chtít spolupracovat se zaměstnancem, s nímž má dobrou zkušenost? A místo něj musel hledat někoho nového? Zdá se nelogické a nepochopitelné, že čeští zaměstnavatelé tolik trvají na plných úvazcích.

A občas některý podnikatel či podnikatelka udělají výjimku. Domluví se se zaměstnankyní na práci z domova. Jenže pak přijde stát a začne dávat pokuty.

Příklad ze života od účetní a daňové poradkyně Zuzany Bartůškové. Sama říká, že jde spíše o zkušenost, než o úplný fakt, nicméně tato zkušenost může dokreslit, proč zaměstnavatelé nemají chuť nabízet flexibilní úvazky.

Podnikatel měl asistentku. Na rodičovské si chtěla přivydělat a pracovat pro něj z domova. Podnikatel byl rád a domluvili se na výpomoci. Myslím, že to bylo na nějakou formu dohody. Po rodičovské se vrátila na pracovní poměr, ale po domluvě se zaměstnavatelem chodila do kanceláře jen 1× týdně vyzvednout si práci, a jinak pracovala z domova.

Přišel na kontrolu úřad práce. Tak hned první pokuta byla za nevedení docházky a nezadanou pracovní dobu (měli prostě domluveno, že si asistentka bude organizovat čas sama a oběma to vyhovovalo).

Druhá pokuta byla za to, že jí zaměstnavatel přeci neposkytl školení BOZP s ohledem na její domácí pracoviště a náležitě neošetřila patřičné hygienické normy a pak ještě že nemá od zaměstnavatele pracovní nástroj. Bylo to poprvé a paní byla shovívavá, takže jen 20 000 Kč a povinnost to dát do pořádku. Dal vše do pořádku a stálo ho to tak 50 000 Kč – koupil jí počítač, zaplatil příslušné firmě za BOZP.

Přišel na kontrolu finanční úřad a chtěl vidět, za co jsou v účetnictví ty náklady na počítač a internet na soukromé adrese. Odpověděli, že je to pro asistentku pracující doma. A hned jim část nákladů i odpočtu DPH neuznali, protože nezajistili, že to paní nepoužívá soukromě. Respektive je přeci jasné, že doma používá počítač i internet soukromě. Kdyby seděla v kanclu, tak nic soukromě nepoužívá.

Pak jí zaměstnavatel řekl, že buď kancl, nebo výpověď. Šla tedy do kanclu. Při příští kontrole všechny úřady spokojené.

Úřady si protiřečí, když podnikatel dostane pokutu za jednu věc, kterou nařídil jiný úřad. Je to řádný Kocourkov. Přestaňme tedy kritizovat jen podnikatele, ale obraťme se na své politické zástupce. Dokud se nezmění pravidla a stát nezačne podporovat zkrácené úvazky a práci z domova, zaměstnavatelé nebudou chtít flexibilní úvazky povolovat. Proč taky? Aby dostali další pokuty?

Vážený státe, život se mění, lidé chtějí pracovat z domova, na počítači to lze velmi dobře. Nastav tedy jasná a splnitelná pravidla, jak se to má dělat, a úředníkům zabraň dávat nesmyslné pokuty. Když budou matky moci pracovat doma po večerech u počítače, nebudeš muset, milý státe, vyplácet tolik dávek. Mnohé si rády vydělají samy. A většině k tomu stačí málo – počítač a trochu času večer. Ony ty maminky, pokud mají malé děti, stejně jindy nemají čas.

A ještě dva odkazy jak to je z pracovně-právního hlediska:

  1. Home office jako flexibilní úvazek
  2. Pracovní úrazy a home office

Podnikatelé a podnikatelky, stalo se vám někdy něco podobného? Dostali jste pokutu za protichůdné informace z úřadů? A dámy, jak vám zaměstnavatelé odůvodnili, že vám nemohou poskytnout zkrácený úvazek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.