Návštěvy s proviantem

Když se v prvních dnech doma ani nestihnete napít, je teplé jídlo doslova požehnáním. Sama jsem si ho připravit nemohla, rodina neměla čas, ale všichni chtěli vidět miminko. Nakonec jsem přijímala v šestinedělí jen takové návštěvy, které uvařily nebo přinesly jídlo.

Jak jsem tak v prvních dnech nestíhala nic, sestavila jsem si seznam priorit, který mi pomohl si ujasnit, co mám dělat, jakmile se mi uvolní ruce. Postupně jsem zvládla základní činnosti jako jít na záchod, napít se, najíst se.

Pouze u “najíst se” byl problém. Jedla jsem pouze chleba se sýrem. Pokud chleba nebyl nakrájený na plátky předem, tak jsem nejedla. Neměla jsem ho jak ukrojit s maličkou v náručí. A když mi partner snědl pracně připravené krajíce chleba, byl oheň na střeše, až to vypadalo na rozvod.

Vysvětlili jsme si, že předem nakrájené krajíce mi nemá brát, a bylo lépe. Potřebovala jsem však ještě jednu věc - teplé jídlo. Pořádné teplé jídlo. Na suchém chlebu s přikusováním tvrdého sýru, se sice dá přežít, ale po pár dnech kojící matka sní o něčem teplém.

Měla jsem sice předvařeno, ale problém byl v tom, že jsem si to ani nestíhala ohřát, protože holt neumím kojit ve stoje, mikrovlnku nemám, a tak jsem na plotně několikrát spálila dobré jídlo. Případně jsem si ohřála a nechala vychladnout to stejné jídlo třeba třikrát za sebou. Počtvrté jsem se k tomu už neodhodlala.

Takže, jak na teplé jídlo? Kdyby žila maminka, přijela by a vykrmovala mě. Partnerova maminka vaří nerada a navíc má hodně práce. Potřebovala jsem něco vymyslet. Dobrá maminkatelka (podnikající maminka) je ta, který umí vymyslet řešení zdánlivě neřešitelné situace.

To je sice pravda, ale ještě se mi sem tlačí návštěvy, které chtějí vidět miminko. Nemám čas ani sobě udělat čaj, natožpak něco pro návštěvu. A navíc se tu kupí nepořádek. A řešení bylo nasnadě. Návštěvy totiž mají volné ruce a můžou uvařit.

A tak jsem vyhlásila začátek série návštěv s vlastním proviantem. Návštěva přinese svoje jídlo, udělá si čaj a ještě po sobě uklidí. Trochu jsem se styděla, že nezvládám, ale situace taková prostě byla. Nejsem superžena, která v šestém dni po porodu jde zpátky do práce a
k tomu ještě má naklizeno.

Překvapivě návštěvy byly terno. Vždycky nadšeně uvařily, já jsem nebyla sama doma, mohla jsem si popovídat a báječně jsem se najedla. Také pochovaly děťátko a já jsem v klidu mohla na záchod nebo se napít. Skvělé. Návštěvy byly ještě o krok dále, než jsem dokázala domyslet já sama - často uvařily tolik, že jídlo ještě zbylo pro mě na další den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.