Je mateřská nejlepší období v životě ženy? No ....

Jak jste prožívaly mateřskou? Posílilo vás, nebo naopak jste svoji sebedůvěru ještě více ztrácely?

Dominika Špačková odpovídala na dotazy ke článku pro webový magazín ProŽeny.cz - celý si ho můžete přečíst ZDE.

Z odpovědí ale byla využita jen velmi malá část, proto jsme se rozhodli všechny dotazy a odpovědi uveřejnit alespoň u nás na webu Maminkatelky. Věříme, že pro vás budou užitečné.

 

Mateřská a rodičovská by mělo být nejšťastnější období v životě ženy. Proč se ale mnohé ženy trápí?

Neřekla bych, že je to nejšťastnější období v životě ženy. Nějak se to sice traduje, ale sama bych to za sebe a klientky pojmenovala spíše jako období, které je nejnáročnější. Člověk přestane na několik let dobře spát, má omezený prostor a čas na sebe a je k dispozici 24 hodin denně dětem a požadavkům a navíc práce, kterou dělá, nikde není vidět.

A zároveň člověk, pokud se dobře nastartují hormony, zažívá tu největší lásku, jakou kdy dokázal cítit. To se ovšem také ne vždy podaří a žena pak zažívá například poporodní deprese. Myslím, že je na čase, abychom přestali říkat, že je to nejkrásnější období v životě ženy. Je to nejnáročnější období v životě ženy.

Mateřská (rozhodně ne) dovolená - jaký je váš pohled?

Skvělé, že v České republice ji máme. Ovšem jako každá věc - má to dvě strany mince. Ženy s malými dětmi mají špatné postavení na trhu práce. A proto jsem také před deseti lety založila projekt Maminkatelky - aby ženy mohly trávit s dětmi maximum času a zároveň na velmi zkrácený úvazek mohly pracovat na svých projektech.

Práce na vlastních projektech ať výdělečných, nebo nevýdělečných vede k tomu, že si žena udrží dovednosti, které jsou důležité pro období, kdy se vrátí do práce.

Můžete nám dát příklady zajímavých projektů a jak to ženám pomůže?

Například sleduji s dcerou Neplecha Ukončena - který natáčí mladá žena na mateřské dovolené. Nevím, jaké z toho má peníze, možná vůbec nic, ale z dlouhodobého hlediska jí takový projekt hodně pomůže:

  1. Bude mít dovednosti, které by jinak neměla (produkce podcastu vyžaduje umět pracovat s audiotechnikou, umět audia stříhat, publikovat, navíc se musí postarat o to, aby podcast byl vidět, a tím se zase učí dovednosti, které jsou součástí marketingu). Je to prostě pecka. Toto jsou všechno v dnešní době naprosto super dovednosti, které člověk v budoucí práci může využít.
  2. Takový projekt, který děláte s radostí, vám pomůže přežít všechna ta hodně náročná období, která všichni rodiče s dětmi zažijí: rostoucí zuby, nevyspalost, nebo naopak období dětského vzdoru, nebo první třída, která díky covidu probíhá on-line. Projekt, který vám dává smysl, tak mysl přesune i na jiné věci, než to, jak je aktuálně situace s dětmi náročná. (s tvorbou projektu vám pomůžeme třeba ve video kurzu Nastartuj svůj byznys)

Doporučujete tedy, aby ženy měly vlastní projekty. Jaké jsou důsledky, když žena takové projekty nemá?

Opak je, kdy je žena 6 let na mateřské dovolené a chce se vrátit. Jednak ji zaměstnavatelé berou jako tu mámu, která nemá hlídání, a jednak nemusí mít dovednosti, které dnes potřebuje.

Třeba před deseti lety stačilo, aby moje asistentka uměla psát e-maily a opravovat chyby, tři roky na to jsem už potřebovala skvěle pracovat s google dokumenty, vytvářet powerpointové prezentace, před třemi lety už musela umět další věci jako správa webu, práce v aplikacích jako Trello.
Dnes moje asistentky dělají mnohonásobně více činností - střih audií a videí, produkci videí, nahrávání audií a videí, správu webu, správu sociálních sítí na základě připravené strategie, přípravu kurzů, přípravu podkladů pro marketing.

Když žena z pracovního procesu na 6 let vypadne a má se pak vrátit, nemůže se cítit jinak než nejistě. Celá řada aktivit se technologicky posunula jinam a člověk, který se v tom rychle nevyzná má problém.

Zrovna minulý týden hledala jedna moje klientka asistentku. Přišla k ní paní po osmileté rodičovské dovolené. Ale neuměla pracovat s věcmi, které zaměstnavatelé považují za základní. A zaměstnavatel pak řeší těžkou otázku - nabrat do práce paní, která sice vypadá jako šikovná, ale neumí pracovat s technologiemi a zkusit ji to naučit?

Pro zaměstnavatele představuje velké riziko - platit někomu 35 000 měsíčně, aby se ukázalo, že to nezvládne?

S tímto pomáhá projekt Smart-žena.

Popisujete práci a projekty jako klíčové. Jsou ještě nějaké důvody, proč se ženy cítí nejistě?

V Česku se hodně málo oceňuje práce, kterou ženy dělají doma. A pokud nejsou ty externí projekty a doma je to špatné, nemá se žena o co opřít. Prostě za mě to chce cokoli, díky čemu žena ještě cítí, že je člověk, ne jen máma.

Teď se těch věcí také hodně změnilo, díky covidu, protože hodně lidí si zažilo, jaké to je být zavřený doma s dětmi. A veřejně se mluvilo o tom, jak je pracovat z domova náročné. Věřím, že toto společenské prozření pomůže společnosti vidět větší hodnotu v tom, co mámy malých dětí dělají a zároveň, že společnost začne více chápat, že i ženy malých dětí občas potřebují oddech.

Když mluvím občas - stačí jednou týdně s partnerem na rande mimo domov, nebo 3x týdně na 4 hodiny nějaká pracovní činnost.

Co byste ženám na mateřské dovolené doporučila?

Nevěřte tomu, že mateřská je nejlepší období v životě ženy. Udržte i s malými dětmi svoje zájmy, protože ty pomohou, když jde do tuhého.

A pak rada moudrého starce z nějakého příběhu: I tohle jednou skončí.

Pokračujte zde: