Co mi drobné podnikání poskytuje jako ženě?

Podnikání jako věc svobodného životního stylu. Osobní výpověď o tom, co mi podnikání přináší a jak mi prospívá. Mohu si dopřát svobodu, čas na sebe, rodinu, vzdělávání. Dělám to, co mě baví a naplňuje a ještě si u toho vydělám.

Zaměstnání a pevná pracovní doba?

Jako žena chci mít čas na sebe a na nicnedělání, které mi přináší dobrou náladu a já se pak usmívám na partnera a lidi okolo. Chci mít čas na procházky, na přátele a jednou na svoje děti. Taky na vaření, četbu a další radosti života. A hodně času na spánek.

Když jsem se dříve nechala párkrát zaměstnat, neměla jsem čas na nic z toho. Většinu času jsem strávila v kanceláři, která nebyla ani tak hezká a ani tak příjemná jako můj pracovní kout doma, čas jsem trávila s lidmi, kteří mi nebyli tak blízcí jako moji přátelé.

Málokterý šéf dokázal pochopit, že jsem nebyla schopná odvádět dobrou práci, když jsem byla unavená. Nikdo nerespektoval moji potřebu odpočinout si od monitoru a dát si 15 minut pauzu. V zaměstnání jsem se nejpozději během tří měsíců stala plačtivou, unavenou a nervózní. Dokonce se to stalo i u zaměstnání, které mě 75% času bavilo.

Neměla jsem na sebe tolik času, kolik bych potřebovala, abych se například naladila na svoje rytmy. Nemohla jsem si naplánovat čas podle sebe samotné, nemohla jsem si dát po obědě pauzu nebo se jít projít, protože pauza trvala jen 30 minut. Chyběla mi svoboda. A pak jsem si začala říkat, jestli mi to za těch pár tisíc stojí.

Podnikání je cesta ke svobodě

Většinou jsem totiž v práci na plný úvazek vydělala tak o pět tisíc více než při práci na volné noze s polovičním úvazkem. Znovu a znovu jsem zjišťovala, že žádné zaměstnání nestojí za mou ztracenou svobodu. Podnikání je otázkou životního stylu. A můj životní styl je mi bližší než práce pro mého zaměstnavatele. Malé živnostenské podnikání je to nejlepší, co mě kdy potkalo.

Samozřejemě jsou období, která jsou těžká. Třeba když nevydělám dost a musím sáhnout do úspor, nebo vzniknou nějaké komplikace, přestanu si věřit, nebo se mi něco nepovede. Jenže komplikace v podnikání nikdy nebyly horší než ty, kterým jsem musela čelit jako zaměstnanec. Důležitý rozdíl je v tom, že v zaměstnání jsem musela mnoho věcí jaksi přetrpět, ale v podnikání si je volím sama. Svobodně.

Jako člověk na volné noze také dělám věci podle svého vlastního svědomí. Když jsem musela prodávat produkt, jehož kvalitě jsem nedůvěřovala, nemohla jsem se podívat na sebe do zrcadla. Dnes dělám jen věci, o jejichž kvalitě jsem přesvědčená. A navíc si volím lidi, se kterými spolupracuji – většinou je obdivuji za to, co dělají a jak to umí.

Co můžu jako žena na volné noze prožívat?

Dnes je báječné, že z postele vstanu, kdy se mi chce. Pak si dám snídani, a udělám něco pro sebe – zacvičím si, něco si přečtu, dám si masáž. Zkrátka, abych se naladila a bylo mi dobře. A pak podle nálady – napíšu článek, vyřídím e-maily, připravím program na seminář Podnikání na mateřské. Někdy si uvařím oběd a často mám čas na přípravu dobré večeře pro nás s partnerem. Dělá mi takovou radost, že jíme zdravě.

Jindy se mi nechce pracovat vůbec. To pak vyřídím emaily, což nezabere více než dvě hodiny, a pak dělám, co mě baví, nebo odpočívám. Když o tom tak přemýšlím, nepříjemné práce je v mém životě tak málo. Odpočívám, jsem sama a čtu inspirativní knihy.

Pak jsou zase dny, kdy pracuji velice intenzivně. Doslova se ponořím do nějakého nového projektu, nebo mě jen práce tolik naplňuje a nabíjí, že nevím, co jiného bych mohla dělat. Během tří dnů tak udělám práci, kterou bych jinak udělala třeba za 14 dní. Od rána do večera pracuji a soustředím se, tvořím. Respektuji tím svoje rytmy.

Mé svobodné a nespoutané povaze zkrátka podnikání dělá dobře. A také dělá dobře mým kamarádkám podnikatelkám, někdy se jim říká maminkatelky. Některé třeba pracují jen dvě hodiny denně, aby se mohly věnovat dětem. Žádná z nich si nestěžovala na nedostatek peněz, nebo že by neměly čas na to, co je pro ně důležité. Často si pochvalují, co jim podnikání dává - svobodu pracovat podle sebe.

Podnikání jako ideální pro ženy

Podnikání na volné noze je podle mě ideálním způsobem, jak mohou ženy vydělávat. Mohou jej skutečně podřídit svým rytmům a potřebám. Nemusí nic podstatného obětovat svojí práci. Nechodíte nikam na pohovor, kde se vás ptají na to, kdo bude hlídat děti. A nikdo vám neříká, že v 50 letech vás nikdo už nechce do zaměstnání přijmout. Nedohadujete se se šéfem, kdy si vezmete dovolenou.

Dnes může podnikat prakticky každý – jako třeba paní Garlíková, která podruhé začala když jí bylo 70 let. Existuje také mnoho podpory pro podnikatele. Sama čerpám inspiraci z portálu Na volné noze. Je plný rad pro živnostníky a přizpůsobený českému prostředí. Můžete také přečíst knihu Restart, která odbourává stará klišé o podnikání. Začít podnikat je mnohem jednodušší, než si většina lidí myslí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pokračujte zde: