Chci dělat plenkovou rozesílku

Když se nám narodí děti, napadá nás hromada služeb, které bychom mohli potřebovat. Co třeba rodičům ušetřit čas tím, že jim za 4 000 měsíčně budeme posílat plenky a kosmetiku na dítě? Projde, nebo neprojde tento byznys mými otázkami?

“Mám partnerku. Ta všechen čas tráví tím, že vybírá věci pro dítě. Proto chci založit firmu, která by to maminkám usnadnila. Že bychom buď rozesílali plenky, měsíčně balíček plenek a kosmetiky za 4 000, nebo bychom právě rodičům ušetřili čas nad výběrem té výbavičky, takže by si jen objednali balíček a přišlo by jim všechno. V tom je strašně prachů, tak by balík byl i za 40 000.”

Nejvíce miluji, když mi to říkají chlapíci, kteří ještě nemají děti. Říkám jim, ať nejprve počkají na to, až se jim narodí druhé dítě. Jenže pro ně je to díra na trhu. Já v tom vidím díru v jejich plánu. A pokud jej zrealizují, tak díru v kapse. Tento nápad nepochází od mého klienta, ale narazila jsem na něj v internetové diskuzi, kde jsem se chytila na lep a diskutovala jsem.

“Proč bych si měla objednávat kosmetiku a plenky za 4 000 Kč měsíčně? Za plenky se utratí do 2 000 Kč měsíčně a za kosmetiku pro dítě maximálně 500 Kč? Za co bych měla dávat těch zbývajících 1 500? Za to, že mi to někdo zabalí do balíku a já pro něj musím na poštu? Ne, děkuji.”

Jenže já prý nejsem cílovka. To chce zaměstnané lidi, co nemají čas. A hlavně mají prachy.

Hmm. Tak já mám firmu, živím sebe a dávám práci druhým. Vlastně nemám ani babičky na pomoc, takže v klidu zaplatím za chůvu měsíčně tolik, co můj tatínek vydělá na Moravě ve vinohradě. A když už tu chůvu tak nějak platím a nemám doma plenky, tak jí řeknu, aby se pro ně po cestě s kočárkem zastavila. Easy peasy.

Na to není argument.

Prý jde o tu díru na trhu. Budeš dostávat balíček v hodnotě 4 000 Kč.

“A bude tam oblečení?”

“Nebude.”

Tak jo, spadl z Marsu. Neví, která bije. A ani nechce vědět. A to mě rozčiluje. Další byznys, který nezajímá, co já jako matka chci.

Ptám se: “A jak máte vyřešené to, že kosmetiky je hromada, každé dítě má na něco jiného špatnou reakci?”

Jak budou řešit zásoby? Kosmetika má na rozdíl od plenek dobu expirace. Navíc každé dítě roste jinou rychlostí a neumím si představit, jak by probíhalo přizpůsobování velikostí plen.

Prý si vytipují tu nejlepší značku a budou dodávat tu.

Jenže žádná značka nemá vždycky vše. Nevidím důvod za to platit. Nehledě na to, že třeba moji oblíbenou značku diskvalifikují.

“Ale to je pro jinou cílovku, než jsi ty. Jde o lidi, kteří nemají čas. Mají prachy.”

Hehe, takže cílovka jsou lidi, co mají peníze, a nemají čas. A to já nejsem. Protože nechápu, kde je přidaná hodnota.

Poprvé trefa do černého. Nechápu, kde je přidaná hodnota.

To ale není můj problém, to je problém toho prodávajícího. Ten mi má vysvětlit, proč je lepší si objednat drahé plenky od něj než v klidu a v pohodě z rohlik.cz nebo Tesca, kde už stejně objednávám.

“Ok. A co o té cílovce víš? V čem to bude lepší než Tesco?”

“No, že nemají čas a já jim ho ušetřím tím, že udělám předplatné na koupi plenek. Navíc jim budeme radit, jak pečovat o dítě.”

To už je jen na široký úsměv. Ty mi budeš radit, jak pečovat o dítě, když jsem v češtině přečetla za posledních dvacet let všechno, co se týkalo dětské psychologie?

Prý aby si nemusely zjišťovat informace o péči samy.

Nejsem husa na provázku. Fakt ne.

Vidím toho mladého kluka s autem, jak si představuje celé rodičovství jako operativní leasing. Všechno je v ceně. I ten servis.

“Tak jo. Když to chceš zkusit, jdi do toho. Proinvestuj pár set tisíc, skladové zásoby prodej pod cenou. Kosmetiku s tři roky prošlou zárukou matlej na svoje dítě.”

Pak se tato kapitola uzavře s tím, že trh nebyl připravený a že cílovka nechtěla používat moderní postupy.

Za mě je to pořád the same old story. Totální neznalost cílové skupiny a nulová ochota jí porozumět. Je to ve stylu “mám nápad a kdo je víc”.

Než se zamilujete do svého nápadu, musíte znát svoji cílovku. Jako svoje boty. Musíte přesně znát její potřeby, problémy a starosti. Když je neznáte, budete si myslet, že každý váš nápad je skvělý.

Když cílovku poznáte, chodíte v jejích botách. Ptáte se. Máte možnost vystopovat problémy, které lidé potřebují řešit.

Přesně tak. Najít problémy, najít řešení, dobře popsat výsledek tohoto řešení. Bez ochoty klientovi naslouchat nepomůže ani svěcená voda, ani virálek, ani deset let zkušeností v marketingu.

Když začnete matkám naslouchat, zjistíte, že dnes nemají problém s nabídkou nebo dodáním produktů. Chybí jim spíše služby. Biodegradabilní pleny za dobrou cenu. Kvalitní české výrobky nejsou vidět. Půjčovna látkových plen na testování, aby si dotyčná pak vybrala, co jí vyhovuje, protože náklady za látkovky dosáhnou klidně i deseti tisíc. Chybí laskavá poporodní péče o maminky. Chybí příjemná místa, kam zajít s miminky.

Ale přeci jen mě to tak trochu zajímá. Jestli máte někoho v okolí, kdo by si nechal zasílat plenky a kosmetiku v hodnotě 4 000 Kč za měsíc, dejte mi do komentářů vědět. A také mi dejte vědět, kolik jste průměrně za plenky a kosmetiku utratily v tom prvním roce života.

Komentáře

 1. Taky už jsem párkrát tento nápad někde viděla a také mi přijde jako něco, co nemůže uspět. Při dítěti jsem celou dobu podnikala, neměla jsem tedy spoustu času a měla jsem peníze - tedy podle nich ideální cílová skupina. Za kosmetiku jsem mohla dát v průměru 600 Kč měsíčně - kupovala jsem vždy zásobu cca na půl roku - přes heureku - naklikání mě vyšlo na pár minut. Nejprve jsem používala jednorázovky - ty, klidně mohly vyjít na 1800 Kč/měsíčně. Opět vždy jsem objednávala přes heureku v obchodě, kde byla nejnižší cena a brala alespoň 3 velká balení. Obojí mi PPL přivezla domů. Později jsem začala používat látkovky, výbava mě mohla vyjít cca na 25 tis. Kč, ale prodala jsem je pak s velmi malou ztrátou. A čas při látkovkách? Pár sekund na dání plen do prodyšného, ale nepromokavého pytle.

 2. Po naplnění jsem ho vysypala do pračky, z pračky prádlo pak dala do sušičky. Vyndala a připravila do krabice. Celková náročnost asi 30 min. za týden. Pořád nikde nevidím, kde je časový problém s plenkami? Ohledně nákupu, kdy mi je v akci přivezou až domů, ani nemluvě. Mimochodem i ty látkové mi přivezli až domů. Ano, strávila jsem několik hodin studiem ohledně látkových plenek, ale díky tomu jsem si vybrala ty pravé a toto studium bych určitě nechtěla přenechat někomu jinému, aby mi ušetřil čas, jelikož by mi ho sotva ušetřil.

 3. No, ja mívala na drogerii včetně plen a kosmetiky vyčleněný 2000,- měsíčně 😉 Při šestičlenný domácnosti jsem to pak obvykle pretahoval k těm 2500,-, to jsem teda kosmetiku už prakticky nekupovala, pac uz u prvnich dětí člověk zjistil, že jsou skoro po vsem červený či flekatý, ale zase v tom byly i prací prostredky na šest praček týdně a další drogerka;-) Takže za mne fakt "zajimavej" podnikatelskej záměr 😉

 4. Na rok to prepocitane nemam, ale kosmetika treba co 2,3 mesice jedno velke baleni kremu po koupani a mleka na koupani, tj tak cca do 400 Kč, plus k tomu kolem 150 stoji bepanten, sudokrem ci infadolan velke baleni, ty 2 mes to taky myslim vydrzi, i dýl. Pleny - nejvice se mi osvedcili obycejne z Tety/Billy, 200/baleni/tyden, pampers se neosvedcili, opruzovala se z nich, pouze premium zlata rada byla na novorozence ok,s tim prouzkem,co znaci,kdy je počurana. Ted kdyz ma rok, tak baleni treba i na 14 dni... Takze za nas jsme tak na 100 Kč mesicne. Jedeme bezplenkovku od 3 týdnu, takze mensi spotreba plen, ale i tak si myslim, ze 4 tis se neda az tak uplne za mesic pri ,,normalnim" se chování utratit v plenách a kosmetice..

 5. Jeste zvazuji, ze v te kosmetice byla ze zacatku jeste od Eone lahvička s mycim olejem na zadecek,ale to je jednorazove 250 kč myslim a poté ubrousky perlička dokupovane, tak 100 mes, kdyz budu prehanet.. furt to ale k jeho uvadene castce ma daleko.;)

 6. Jano, díky za komenáře. Já jsem používala prací pleny a bezplenkovku, takže realisticky jsem za prvních 9 měsíců neutratila za pleny více než 2000 za první rok. 🙂

 7. Za týden slavíme rok. U třetího dítěte už nepoužívám krém na opruzeniny, olejíček, mléko, nic. Krém na tělo jsem dostala, mýdlo jsem za cca 150Kč koupila. Takže 150Kč/rok. I plenky upřednostňuju látkové a ty mám obyčejné a navíc poděděné. Takže dejme tomu 50 papírových plínek měsíčně (noc + výlety), plínku teď platím 2,50Kč za ks, celkem za rok za plínky.... Taky jsem se vešla do 2000Kč za rok :-)))

 8. Jitko, díky za komentář! Je super, že ukazujete, jak se za plenky dá neutratit majlant.

 9. Jenom matně si vybavuju, že v těch prvních týdnech,než jsem přešla na látkové, jsem dala za balík plen a vlhčených ubrousků na týden okolo 250 kč. Protože přesně tolik jsem platila i za naše první látkové svrchní kalhotky, za balík 10 ks libštátských čtvercových (další jsem měla poděděné). Z kosmetiky jsem všechno koupila právě jednou a vícekrát už ne. Jo, "rybilku" jsem koupila dvakrát od dvou různých výrobců a tu druhou už jsem nedopoužívala, při látkovkách nebyla potřeba.

 10. Jeee, půjčovnu látkových plenek jsem měla já 🤭 Ale měla jsem mizerný marketing, o tom jsem tehdy vůbec nic nevěděla a tak jsem to vzdala 🤭

  1. Ono právě hodně lidí si myslí, že marketing je základ, ale nemusí tomu tak být. Někdy se zapomíná i na samotný prodej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.