Mýtus: Bojím se, že svoje děti poškodím

Velmi často od svých čtenářek dostávám otázku: Nepoškodím děti, když budu podnikat a nebudu s nimi trávit tolik času?

Pro spoustu maminek možná nejbolestivější obava vůbec. Žádná maminka nechce poškodit svoje děti. Žádná z nás nechce svému dítěti ublížit. Chceme pro děti to nejlepší, chceme poskytnout dětem bezpečné dětství a dát jim dobrý základ do života, prostě chceme, aby žily spokojený život.

Proto představa, že poškodíme dítě, je pro všechny děsivá.

Je možné dítě poškodit tím, že maminka pracuje? Nebo je možné pracovat tak, že se dítě bude rozvíjet v klidu a pohodě a maminka při tom pracuje?

Pokud maminka pracuje v zaměstnání nikoli 13 hodin denně, ale například 12 - 20 hodin týdně, a tuto dobu má rozdělenou do tříhodinových bloků, je téměř nulová pravděpodobnost, že by takovéto oddělení ročního dítěte od matky způsobilo trvalé následky.

O poškozeních mluvil psycholog Matějček hlavně v souvislosti s ústavy, ve kterých vyrůstaly děti, které byly úplně bez maminky. Neměly tudíž žádnou blízkou osobu, s kterou by navázaly citový vztah.

Nejnovější psychologické výzkumy ukázaly zajímavé souvislosti. Srovnaly skupinu dětí vyrůstajících s maminkami, které pracovaly na zkrácený i celý úvazek, s kontrolní skupinou. Tyto děti následně v dospělosti vykazovaly zajímavé postoje.

  1. Chlapci výrazně více pomáhali s domácností svým manželkám než chlapci nepracujících maminek.
  2. Dívky si dokázaly najít lépe placené zaměstnání nežli dívky nepracujících maminek.

Studii v angličtině z Harvardu na toto téma si můžete přečíst zde: http://www.hbs.edu/faculty/Pages/item.aspx?num=49311
A pokud vám stačí komentář v angličtině, tak tady: http://qz.com/434056/working-moms-have-more-successful-daughters-and-more-caring-sons-harvard-business-school-study-says/

Pokud chceme společnost rovných příležitostí, musíme být vzorem hlavně svým dětem. Pro ně pak bude přirozené, že maminka má svoje zájmy a tatínek se umí postarat o děti včetně jídla, úklidu a praní.

Ve společnosti, kde je 50% rozvodovost, také nesmíme zapomínat na jednu důležitou věc. Po rozvodu je to většinou maminka, která nese břímě výchovy a péče a při tom musí pracovat a z jednoho platu uživit několik lidí. Při současných platech, které jsou průměrně o 20 procent nižší než u mužů, se mnohé ženy-samoživitelky dostávají do situace, kdy se nachází na hranici bídy. To znamená, že nemají dost peněz na jídlo.

Žádné dítě si nezaslouží žít v bídě. Ani to moje. Proto myslím na zadní kolečka a pracuji, i když bych nemusela, protože by nás partner uživil. Co by se však stalo, kdybych byla šest let na mateřské, něco se přihodilo a já najednou musela živit rodinu?

Chci mít jistotu, že se o rodinu budu moci postarat, kdyby partner nemohl. I proto podnikám.

Každá z nás si musí položit otázku, zdali je pro ni lepší trávit veškerý čas s dětmi, nebo mít záložní plán, kdyby se něco stalo s partnerem. Jeden takový záložní plán si vytvořila třeba žena Nathaniela Hawthorna.

Vaše Dominika
www.dominika.cz - Podnikání na mateřské

Líbil se vám článek? Stáhněte si další mýty a jejich řešení na stránce www.dominika.cz/myty v průvodci Podnikání na mateřské: Mýty a obavy. P.S.: Nebojte se. Průvodce je zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.