Máte tajné rezervy jako žena Nathaniela Hawthorna?

Dámy, máte rezervu alespoň 300 000 Kč, o které manžel neví? Pamatujete si, co udělala manželka Nathaniela Hawthorna, když přišel o zaměstnání? Vylovila docela obstojnou částku peněz a řekla mu: „Já vím, že jsi génius, a tak jsem šetřila peníze, abys mohl napsat svou knihu.“ A skutečně, z těchto peněz žili a on napsal knihu Šarlatové písmeno.

Ne všechny příběhy jsou takto krásné. Někdy partner od ženy s dítětem odejde. Nezaopatří ani ženu, ani dítě. A ty se musí protloukat samy. Ženy se octnou ze dne na den bez prostředků a často jim nezbývá nic než azylový dům. Z mateřské zaplatí poplatky azylovému domu, a co když jim zůstane pro dvě děti jen 25 Kč na den? Bída. Ber kde ber. Když nemůže pomoci rodina, žena je na to sama. Samoživitelky mají tvrdý chleba.

Jenže když má žena 300 000 Kč rezervu, není situace sice nijak růžová, ale přece jen 300 000 Kč je dost peněz na to, aby člověk na nějakou dobu zaplatil nájem, přestěhoval se do menšího a měl alespoň nějaký manévrovací prostor.

Když se něco stane s partnerem, vy se k jeho účtu nedostanete. Například v případě úmrtí musí proběhnout dědické řízení, až teprve poté máte na tyto (byť společné) peníze nárok. To se ale díky úřednímu šimlovi může protáhnout na několik měsíců.

Kolik měsíců můžete žít bez jediné koruny? Kolik měsíců vyžijete jen z rodičovské?

300 000 Kč je také rozumná podnikatelská rezerva. Něco se stane, budete s dítětem v nemocnici, nebudete moci pracovat, 300 000 Kč poslouží na nějakou dobu na zaplacení mnohých výloh.

Nikdo z nás nechce, aby ho potkal rozvod, nebo musel s dětmi do nemocnice. Peníze žádnou bolest nevyřeší, ale pomůžou vám alespoň v rámci jistých mezí žít normálně.

Nejde našetřit 300 000 Kč?

Někdy ale slýchávám, že člověk, který má malý výdělek, takovou částku nikdy nemůže ušetřit. Že člověk s malým příjmem prostě nikdy nevyjde. Znám lidi, co mají příjmy nad 100 000 Kč, ale často jim na konci měsíce chybí peníze. Znám lidi, kterým se to děje s 60 000 Kč a také znám lidi, kterým se to děje při 15 000 Kč.

A stejně tak znám lidi, kteří mají ze své výplaty 12 000 Kč naspořeno 300 000 Kč. Ano, spořili to dlouho. Není to jen o tom, kolik člověk aktuálně vydělává, ale o tom, jaké má svoje priority. Jestli člověk rezervu považuje za životně důležitou věc, nebo za něco, čeho nikdy nemůže dosáhnout.

A ano, znám i samoživitelku, která si svou první rezervu 20 000 Kč budovala dva roky po 500 Kč.

Slýchám větu, že děti stojí tak moc, že si nemohu odkládat stranou. Zkuste se na to skutečně podívat z dlouhodobé perspektivy. Když přijdete o všechno, co se stane? Udělejte si takové cvičení samy pro sebe. Kde vezmete na nájem, jídlo? Opravdu je lepší za všechny peníze koupit něco, co teď chcete pro své děti? Nebo začít pravidelně odkládat malou částku? Skutečně poznáte, že vám chybí 500 Kč? Poznáte, že jste odeslaly pryč 1 000 Kč?

Jste-li bez jakékoli rezervy, tak prostě začněte pomalu. Třeba po 500 Kč měsíčně. Ale začněte. Jestli nemáte vůbec nic, zkuste si naplánovat tyto kroky:

 1. Fond pro nenadálé situace: 20 000 Kč
 2. Podnikatelská rezerva nebo rezerva na běžném účtu: 50 000 – 200 000 Kč
 3. Tajná ženská rezerva: 250 000 Kč

1. Fond pro nenadálé situace – 20 000 Kč

Pokud nemáte žádnou rezervu, je prvním krokem mít někde částku 20 000 Kč. Na všechny ty rozbité pračky, ledničky, porouchaná auta. Tyhle věci se pravidelně dějí. Z těchto peněz ale neplatíte ani Vánoce, ani dovolenou, ani nic jiného.

20 000 Kč je také minimální rezerva pro každého, kdo má dluhy. Abyste si nemuseli znovu půjčovat právě v situacích, kdy se rozbije pračka, máte nedoplatek za plyn a podobně. Prostě takový malý nárazník na problematické situace.

Tohle jsou peníze, o kterých může partner vědět, můžete je mít společné, ale měla byste k nim mít přístup. A pokud peníze neudržíte, tak by neměly být na běžném účtu. Protože by se vám nemuselo podařit je neutratit.

Mě něco z toho, že mám 20 000 Kč na pračky a rozbitá auta jinde než na osobním či podnikatelském účtu, uklidňuje. A i když ty peníze zaplatím z běžného účtu nebo z partnerova, je na těch pár tisících na zvláštním účtu něco uspokojivého.

2. 50 000 Kč na běžném účtu nebo 50 000 Kč až 200 000 Kč na podnikatelském účtu

Ve druhém kroku to budeme mít trošku složitější. Jinak by to měla mít podnikatelka, tedy měla by cílit na jiné věci, než žena, která je zaměstnankyně.

Zaměstnankyni by mělo stačit okolo 50 000 Kč rezervy na běžném účtu, kdežto podnikatelka by měla mít na podnikatelském účtu rezervu 200 000 Kč. A pokud je šikovná a má rozdělené rodinné finance a finance v podnikání, tak by měla mít běžný účet s nějakou rezervou taky ideálně opět 50 000 Kč.

Nejste-li podnikatelka nebo jste podnikatelka, která má rozděleny svoje finance a finance podnikatelské, na začátku si pohodově vystačíte s rezervou na běžném účtu 50 000 Kč. A je mi jasné, že začínající podnikatelka prostě těch 200 000 Kč mít nebude. Miřte tedy na začátku na těch 50 000 Kč.

Těch 50 000 Kč byste měly považovat za nulu na svém účtu a pokud z ní berete, tak považovat ji za kontokorent, kam ty peníze musíte vrátit. Pokud víte, že by se vám ji podařilo utratit, nebo máte zkušenost, že jste ji utratila, tak si ji dejte na jiný účet, ke kterému máte přístup, ale kartu u sebe nenosíte.

Nicméně já mám velmi malé náklady, jsem bez provozovny, bez zaměstnanců, bez nákladů na materiál, tak mi 50 000 Kč vystačí i z toho důvodu, že mám ještě svou další zbraň.
Ano, tajná ženská rezerva.

3. Tajná ženská rezerva – 250 000 Kč

Tajná není kvůli tomu, že by byla světovým tajemstvím. Tajná je z toho důvodu, že by o ní neměl vědět partner.

Já jsem mu dost dlouho odolávala. Prostě jsem si říkala, že mám dobrého partnera, že jsem v pohodě, že to vždycky nějak dám. Od porodu Aničky myslím více na zadní kolečka. Ale i když jsem začínala odkládat, tak jsem měla zvláštní odpor k tomu, že je to vlastně na průsery. Já přece na průsery myslet nechci.

Tak jsem své tajné ženské rezervě začala říkat rezerva pro Hawthorna. Je to moje rezerva na to, aby Hawthorne mohl napsat své Šarlatové písmeno. Vždyť já se svou prací jsem vlastně takový Hawthorne, že?

Najednou se mi tam ty peníze sypou samy od sebe. Ale mám pro ni několik zásad:

 1. Neví o ní partner.
 2. Pokud se nic neděje, musí vydržet, než děti odejdou z domu a postaví se na vlastní nohy.
 3. Není na jednom místě (aby ji třeba nemohl obstavit soud, pokud by na vás šla exekuce zaviněním partnera).
 4. K části se dostanete ihned, k části třeba během 14 dnů.
 5. Neslouží na rozjezd podnikání.
 6. Neslouží na splacení partnerových dluhů.
 7. Není na nákup auta.
 8. Není to spoření na stáří, není to stavební spoření, není to pojistka.

Důležité je, že o ní partner neví. Může ji tušit. Ale nemá k ní přístup a nezná přesnou částku. Je to pro strýčka Příhodu. Na horší časy. Kdyby se stalo, že partner odejde, udělá dluhy nebo z jiného důvodu budete muset začít žít nový život.

Taky mi dost maminek řeklo, že kdyby měly rezervu, kdyby jim to někdo řekl, nemusely by skončit na dně, že by se případně postavily na vlastní nohy rovnou, anebo by jim to tak dlouhou dobu netrvalo.

Proto vám to tady píšu. Abyste to věděly. Dříve nám to říkaly babičky. Teď to prý člověk neví. Vy to víte, takže šup do banky! Máte to přece pro dalšího Nathaniela Hawthorna.

Mně třístupňový systém vyhovuje. Prostě vím, že porouchaná pračka, myčka, něco nenadálého s autem. Na podnikatelském účtu mám vždycky něco. Když tam není moc, tak prostě čekám, až peníze dotečou, protože znám období, kdy mi peníze chodí a kdy ne. A současně rezerva pro Nathaniela Hawthorna. Tu buduji pomalu. Když jsem měla ale pod 100 000 Kč, tak jsem polovinu všech peněz, co přišly na účet, automaticky odesílala pryč, abych tuto rezervu měla co nejdříve.
Rezerva pro Hawthorna je důležitější. Nikdy nevím, co se stane. Nikdy si tím nemohu být jistá. Ale chci, aby Anička byla v pohodě.

Cílem této tajné rezervy není ani tak to, že o ní partner neví, ale že se k ní oba chováte jako k tajné, taková, která se používá, jen když se opravdu stane velký průšvih. Domluvte se s partnerem, že takové rezervy budou, že nějaké budete mít vy, a přístup k nim vy, že jiné bude mít on.

A vy máte svou rezervu pro Hawthorna? Řekla vám o ní babička? Nebo ji pomalu začínáte budovat?

Komentáře

 1. Ano. Je to opravdu velmi důležité. Mám vlastní zkušenost. Kdybych něměla penízky v prasátku, jak já řikám bylo by to opravdu někde úplně jinde. Jen díky nim jsme měli a máme s Toníkem na základní věci a start. Od biologického otce nikdy nic nepřišlo a ani já jsem cestu soudu a proseb nikdy nezvolila. Život se o každého postará, jen k tomu musime mít otevřené oči a náš postoj a taky něco reálně dělat. A ušetřené peníze jsou jednou moudrou radou. Je to forma, s kterou se dají věci "vyměňovat". A když máte malé dítě, priority jsou jasně dané a to už není doslova čas. Kouzlit se dá se všim, ale peníze si reálně nevykouzlíte,. Je to o prioritách. Mohla bych napsat celý přiběh. Moc ráda jsem si tenhle článek přečetla podpořil mě v tom co a jak dělám. Nám s Tonikem je moc dobře. Děkuji. Kamila K.

 2. Ano. Taky mám rezervu. Je rozdělená na dvě části, peníze na spořícím účtu a peníze na neočekávané výdaje. Díky ní jsme v pohodě a já si můžu dovolit prodloužit mateřskou dovolenou na čtyři roky a tento poslední rok částečně změnit oblast podnikání a rozjet nový projekt.

 3. Skvělé rady. 300 000,- odpovídá i populárnímu pravidlu "záloha na 6 měsíců fungování", např. pro případ ztráty práce nebo nemoci. Pracuji na ní!

 4. Ano, taky jsem si naspořila rezervu. A zrovna nedávno jsem na toto téma cosi četla,se závěrem, že není morálně správné, aby o této rezervě manžel nevěděl. Proto jsem ráda, že nejsem sama, pro koho je důležité mít nějakou finnanční jistotu. Díky!

 5. Dobrý den, paní Dominiko, jsem muž a článek, na který jsem náhodou natrefil, se mi hezky četl. Je pro mě překvapením, že kdyby nebylo paní Hawthornové, Šarlotové písmeno by možná ani nevzniklo. Fenomén tajné rezervy (secret money, odkloněných chechtáků, no nazvěme to, jak chceme) je něčím, o čem často nečtu. Je to škoda. Přitom se jedná o dost dobrý námět. Držet někde takzvaně „ulité“ peníze, o kterých partner neví, nevnímám primárně jako projev nedůvěry k dotyčnému. Je to pro mě jen zodpovědná připravenost na nepravděpodobné životní scénáře. Myslím si, že slušná tajná rezerva dává zodpovědnému člověku hřejivý pocit jistoty. A takový pocit je podle mě velkou hodnotou.

 6. Často se setkávám s názory lidí, kteří tvrdí, že ze svých nízkých příjmů nejsou schopni žádné úspory vytvářet (natož mít nějakou tajnou rezervu). Jsem přesvědčený, že je-li člověk trpělivý a má ke spoření vztah, vždycky je schopen nějakou rezervu vytvářet, byť by byla jakkoli malá. Kdo má k šetření vůli, má i šanci v delším časovém horizontu nastřádat poměrně vysokou částku. Vzpomeňme na Gionova muže, který sázel stromy. Držím palce všem, kdo si nějakou finanční rezervu (ať už tajnou či netajnou) budují. Na Vašem osobním vztahu k penězům (a tedy i ke spoření) záleží víc než na výši Vašeho příjmu. A ten pocit, který se po čase dostaví, za to přece stojí.

 7. Michale, díky moc za vaši dlouhou zpětnou vazbu! Trefil jste hřebíček přímo na hlavičku. Mnoho lidí tu "tajnou" rezervu vnímá jako nedůvěru ve vztahu, tak to není a ani nebylo myšleno. Spíše to beru jako hezké překvapení, když začne pršet, tak se peníze mohou hodit. Sama jsem z dělnické rodiny a moji rodiče nikdy neměli moc peněz. Ale kdkoli si něco chtěli koupit, tak si na to našetřili. Našetřili na auto, našetřili na počítač, našetřili na novou pohovku. Nebylo ve zvyku si peníze půjčovat. Spoření u nás doma bylo plně automatizované takže se muselo vycházet se zbylými penězmi, které zbyly po odklonění na spoření. A když se někdo z rodiny dostal do problémů, naši ty peníze odkudsi vzali a dotyčnému darovali/půjčili.

 8. Mari, ta diskuze také probíhala velmi hojně na mém FB profilu. Velmi mě to překvapilo, protože bych nečekala, že někdo bude takovou rezervu odsuzovat. Osobně to pro mě nejsou peníze určené na to, abych mohla od partnera odejít. Ale opravdu na to, když budou velké problémy (zdravotní), partner onemocní, přijde o práci nebo se vypaří. Ty peníze jsou čistě na to, aby když přijde velkýproblém, nebyl ještě větší problém z toho, že nejsou žádné peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.