Desatero: Jak na poporodní depresi

Setkávám se s mnoha ženami. Některé i přes únavu po porodu vypadají spokojeně, na jiné útočí poporodní splín. Vinu na tom má mimo jiné fakt, že třeba nikdy neviděly ženu v šestinedělí. Berou to tak, že když jsou doma s miminkem, je to už samo o sobě dostatečný odpočinek, ale není.

Mimino samozřejmě brečí, nespí, celé tělo je pod náporem hormonů a srovnává se s hormonální bouří. Tím, že nebyly v dostatečném kontaktu s maminkami malých miminek před svým porodem, mají odkudsi zkreslené představy o tom, co se dá zvládnout.

Když jsem se s megamatkami potkala, měly společné to, že si vyčítaly, jak málo toho zvládají. Z jejich očekávání jsem sestavila desatero, které když splníte, zaručeně se o vás bude pokoušet poporodní blues, ne-li deprese. Tato očekávání jsou nerealistická a vycházejí z potřeby být dokonalá za každých okolností. Takže pro rozvoj deprese zkuste:

1. Za všech okolností vypadat perfektně a být skvěle nalíčená.
2. Mít perfektně naklizeno stejně jako v bezdětném životě.
3. Udržet děti v nažehlených, čistých oblečcích.
4. Všem okolo sebe říkat, jak perfektně všechno zvládáte.
5. Všem ostatním maminkám radit, jak mají vychovávat svoje děti. (A ano, přirozený důsledek je, že se pak s vámi nikdo nechce bavit.)

Pro běžného člověka už prvních pět bodů stačí na to, aby mu/jí to lezlo na mozek. Silnější povahy se pak pokoušejí si první půlrok osladit dalšími činnostmi jako:

6. Začít podnikat nebo se podnikání či kariéru snažit udržet na stejné úrovní jako před porodem.
7. Raději se s nikým nebavitnestýkat.
8. Mít chuť na sex dvakrát denně a dvakrát denně se o něj pokoušet.
9. Znovu otěhotnět.
10. Začít studovat vysokou školu.

Dalo by se ještě dodat pár dalších věcí – jako třeba trvale číst knihy o tom, jak správně vychovávat děti, projíždět internetové diskuze na téma, zdali je dítě v pořádku, nechat si do všeho kecat jinými staršími matkami, které tvrdí, že ony to zvládaly. Nezvládaly. Jen si to nepamatují.

(Nejsem z těch, co by tvrdily, že nejde propojit podnikání a mateřskou, ale vždycky to něco stojí. Třeba budete muset obětovat uklizenou domácnost nebo jiné věci. Pravidlo zní: Nemůžete zvládnout všechno.)

A jak jste zvládaly čerstvý poporodní stav vy? Co jste dělaly, nebo nedělaly? Jaké jste na sebe měly nároky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.